Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günde 30 Dakikalik Yürüyüs Tansiyonu Düsürüyor!

Hipertansiyon basta kalp damar sistemi olmak üzere pek çok organimizda ciddi hasarlar olusturabiliyor. Ancak yasam aliskanliklarinizda alacaginiz basit önlemlerle kan basincinizin kontrol altinda olmasini saglayabilirsiniz. Örnegin 30 dakika tempolu yürüyüs yapmak gibi!

Yasam tarzi açisindan geçis döneminde olan ülkemizde basta tuz tüketimindeki artis olmak üzere beslenme aliskanliklarinin degismesi, hareket düzeyinin azalmasi ve obezite sikliginin artmasi nedeniyle hipertansiyon görülme orani giderek artiyor. Öyle ki 2008 yili verilerine göre; ülkemizde yasayan eriskin nüfusun yüzde 31,8’i hipertansiyon hastasi. Üstelik ülkemizde her 4 ölümden biri, hipertansiyon nedeniyle gerçeklesiyor. Uzun süre devam eden kontrolsüz hipertansiyon kalp damar sistemi, beyin, böbrek ve gözlerde ciddi hasarlar olusturabiliyor, hatta ölüme bile yol açabiliyor. Bu iç karartan tablo caninizi sikmasin, çünkü yasam aliskanliklarinizda yapacaginiz basit düzenlemelerle hafif düzeydeki hipertansiyonu kontrol altina alabilir veya ilaç kullaniyorsaniz kan basincinin daha iyi düsmesini saglayabilirsiniz. Acibadem Fulya Hastanesi Kardiyoloji Uzmani Dr. Utku Zor, kan basincinizin ideal degerlerde kalmasi için yasam aliskanliklarinizda dikkat etmeniz gereken noktalari söyle siraliyor:

DÜZENLI EGZERSIZ YAPIN

Haftada 5 gün en az 30 dakika, örnegin orta tempolu yürüyüs gibi, orta tempolu aerobik egzersiz yapin. Eger egzersiz süresini 1 saate çikartabilir ve siddetini artirabilirseniz (hizli tempolu yürüyüs veya jogging gibi) sporu haftada 3 gün yapmaniz yeterli olacaktir. Insan vücudunun bioritmi açisindan en iyi egzersiz saatlerinin ögle-aksam üzeri oldugu düsünülmekle birlikte, bulabildiginiz her frsatta egzersiz yapmaniz önemli. Siz yeter ki buna zaman ayirin. Yine yemekten sonraki ilk 1.5 saat içerisinde yogun sindirim faaliyetleri nedeniyle yogun egzersiz önerilmiyor.

IDEAL KILONUZA ULASIN

Fazla kilolarinizi vermeniz kan basincinizi düsürecegi gibi sizi diyabet ve kalp hastaliklari riskinden de koruyacaktir. 5-10 kilo kaybi bile kan basincinda anlamli düsüs yapabiliyor. Çalismalar kisa vadede kan basincini düsüren en etkili önlemin kilo kaybi oldugunu, tuz kisitlamasi ve egzersizin etkisinin ise orta uzun vadede ortaya çiktigini gösteriyor.

SAGLIKLI BESLENIN

Özellikle hayvansal yaglardan fakir, karbonhidrati azaltilmis, proteinden zengin ve bol sebze ile meyveden olusan bir beslenme türünü tercih edin. Seker ilave edilmis gidalardan ve içeceklerden de kaçinin. Dikkat etmeniz gereken bir baska nokta da, günlük tuz tüketimini günde 6 gramla sinirlandirmak olmali.

SIGARA IÇIYORSANIZ BIRAKIN

Yapilan arastirmalara göre; sigara içimi sirasinda ve sonrasinda kan basinci yükseliyor. Unutmayin ki sigara ayni zamanda kalp damar hastaliklarina da yol açan önemli etkenlerden biri.

ALKOL MIKTARINI SINIRLAYIN

Düzenli ve daha yüksek miktarlarda alinan alkol tansiyonu yükseltmenin yani sira, diyabet, kalp damar hastaliklari, karaciger sirozu ve kanser gelisim riskini de artiriyor. Sarap ve benzeri içkiler için günlük miktar erkekseniz 2 kadehi, kadinsaniz 1 kadehi geçmemeli.

STRESIN ESIRI OLMAYIN

Stres yeme bozukluklarini tetikliyor, sigara ve alkol kullanimina olan egilimi artiriyor, hareket düzeyini azaltabiliyor böylece kan basinci yüksekligine egilimi artirabiliyor. Eger stresin olumsuz etkilerinden korunamiyorsaniz saglik profesyonellerinden, örnegin psikologlardan yardim isteyebilirsiniz.

ILAÇ TEDAVISINE NE ZAMAN BASVURULUYOR?

- Eger ilk ölçümlerde kan basinciniz 160/100 mmHg’nin üzerinde ise ve bu sekilde devam ediyorsa muhtemelen doktorunuz tibbi durumunuza uygun bir ilaci size reçete edecektir.

- Yine baslangiçta ilaç tedavisi gerekli görülmemis, ancak yasam tarzi degisikliklerinize ragmen tansiyonunuz 140/90 mmHg’nin üzerinde seyrediyorsa, uzun dönemde olusabilecek komplikasyonlari engellemek için doktorunuz ilaç tedavisine baslar.

- Özellikle son yillarda kullanima giren ve sayilari giderek artan modern tansiyon ilaçlarinin yan etki potansiyelleri oldukça düsük olup, ilaçlarin seçimi eslik eden tanilara göre degisebiliyor.

- Ilaç kullaniminda önemli olan nokta, doktorunuzun sizin için seçtigi ilaci saatinde aksatmadan kullanmaniz.

- Yine ilacin etkinligini degerlendirebilmek için büyük olasilikla doktorunuz kan basincinizi takip etmeye ve sonuçlari kaydetmeye devam etmenizi isteyecektir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası