Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HIZLI VERILEN KILOLAR ÖLÜME NEDEN OLABILIR:

Obezite ve Metabolizma Hastaliklari uzmani Dr. Ayça Kaya kisa vadede hizli çözümlerin hayati problemlere yol açabilecegine dikkat çekiyor.

Obezite ciddi bir hastaliktir, tibbi olarak tedavi edilmelidir !

Günümüzde her iki kisiden birinin saglik sorunu olan sismanlik tedavisinde, elimizi nereye atsak mucize zayiflama yöntemleri ile ilgili alternatifler buluyoruz.

Bu mucize çözümlerin çogu, kisinin o andaki yüksek kilosundan biran önce kurtulmasina yönelik son derece sagliksiz yöntemler olabiliyor. Mucize diyet reçeteleri veya hiç yan etkisi olmayan! bitkisel ürünler çok sik karsimiza çikabiliyor.

Bunlardan bir tanesi de kisilerin biran önce kilo verebilmek için kendilerini belirli bir süre zayiflama kamplarina kapatmasi. Bu kamplarda, herkesin ayni vücut metabolizmasina sahip oldugu varsayilarak, herkese ayni diyetin ve ayni egzersiz programin uygulandigi, kisiye özel olmayan uygulamalar yapilmakta. Çok düsük enerjili yiyecekler ve çok yogun egzersiz programlari uygulanmakta.

Biz tibben biliyoruz ki, herkesin metabolizma hizi ayni degildir. Herkesin vücut yapisi ve genetik yükü de ayni degildir. Kisiler metabolizma hizinin altinda çok düsük kalorili yiyeceklerle beslendirilip, çok yogun egzersiz programlari yaptirilirsa, çok hizli kilo kaybina bagli vücut elektrolit dengesinde bozulma, kalpte ritim problemleri ve buna bagli ölümler ortaya çikabilir. Bu tür programlarda ölüm olmasa bile saçlarda dökülme, tirnaklarda kirilma, halsizlik, yorgunluk, bayilmalar ve kalp çarpintilari da ortaya çikabilir. Zaten bu uygulamalarda hastaya yeni bir davranis modeli ögretilmedigi için her ne kadar kisa sürede kilo verilse bile,hasta kendi hayatina döndügünde verdigi kilolarini iki kat daha fazlasi ile tekrar alabilmekte.. Saglikli olan kilo kaybi haftada minimum 500 gr. Maksimum 1kg’dir. Ayda 5-6 kilo kayip saglikli olandir.

Sismanligin ciddi bir metabolizma hastaligi oldugu bilinmelidir. Sismanliga neden olan; insülin direnci, hipotiroidi, böbrek üstü bezlerinin fazla çalismasi gibi klinik durumlar belirlenmelidir. Beraberinde sismanligin getirdigi hastaliklar açisindan risk analizi yapilmalidir. Mesela; Hipertansiyon, Kalp-Damar Hastaliklari, böbrek-karaciger hastaliklari, seker hastaligi gibi durumlar ortaya çikarilmali ve öncelikle bu yönde hastalar kontrol alinmalidir. Ayrica kisilerin metabolizma hizlari, günlük aliskanliklari irdelenerek hayat boyu gidecek davranis degisikligi egitimine alinmalidir. Sismanligin ciddi bir hastalik oldugu bilinci halk arasinda olusturulmalidir. Kisa vadede hizli çözümlerin çok büyük ciddi hayati problemlere yol açabilecegi bilinmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası