Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BILINÇSIZ SPOR KALBI YORUYOR

Havalarin isinmaya basladigi bahar aylarinda, kisin alinan kilolardan kurtulma ve yil boyunca ertelenen fiziksel aktivitelere saglikli bir geri dönüs yapabilme düsüncesi spora baslama istegini de artiriyor. Kisa sürede forma girme hevesi, spor yaparken asiriya kaçilmasina neden olurken bu durum en fazla kalp sagligini olumsuz etkiliyor.

Dünya Saglik Örgütü’ne göre; haftada 4 gün, en az yarim saat yapilan egzersiz kalp sagligi için faydali olurken; bu sinirlari asmanin bedeli de kalp sagligi açisindan agir sonuçlar dogurabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Hakan Hasdemir vücudu hazirlamadan, asiri spor yapmanin kalp sagligina olumsuz etkileri hakkinda bilgi verdi.

Dogru yapildiginda kalp sagligini koruyan spor, asiriya kaçilirsa kalbe düsman oluyor

Düzenli spor yapiyor olmanin, kalp sagligi açisindan gerekliligi kabul görmüs bir gerçektir. Ancak kimi zaman hiçbir saglik sorunu olmadigi düsünülen kisiler, spor yaptiklari sirada ani sekilde rahatsizlanip hayatlarini kaybedebilmektedir. Genellikle kalp krizlerine bagli olarak yasanan bu ölümler, kadin erkek farki gözetmeksizin, her yastaki sporcu açisindan tehlike olusturmaktadir. Kalp sagligini korudugu için uzmanlarin önerileri arasinda yer alan sporun, bilinçli yapilmasi; insan hayati üzerinde olusturabilecegi riskleri de en aza indirmektedir.

Kalbin tempolu spora hazirlikli olmasi gerekiyor

Hayatin her alaninda, bir ise baslamadan önce yapilmasi gereken hazirliklar ve kontroller gibi, spor yapmadan önce de kisinin kendini hazirlamasi ve gerekli saglik kontrollerinden geçmesi gerekmektedir. Tüm vücut fonksiyonlarinda degisiklikler yaratan egzersiz, kisinin oksijen ihtiyacini 12 katina kadar çikarmaktadir. Bu ihtiyaç dogrudan kalbin daha fazla kan pompalamasi gerektigi anlamina gelir. Bu sirada, daha hizli atan kalp, tüm ihtiyaci karsilamak için daha fazla çalismakta ve efor sarf etmektedir. Is yükü artan kalbin kaslari, tipki profesyonel spor yapan kisilerde oldugu gibi zamanla güçlenmekte ve gerekli efor için “antrenmanli” hale gelmektedir. Dolayisiyla, kisinin kalbinin spor için uygun hale gelmesi, düzenli egzersizle saglanabilen bir durumdur. Spora hazirlanmis kalbin sol karinciginda hacim ve kas artisi gözlenmektedir. Böylelikle kalp, yüksek tempoda yapilan fiziksel aktiviteyi zorlanmadan, devam ettirebilme gücüne de sahip olacak sekilde hazirlanmis olur.

Isinmadan yapilan spor kalbi yoruyor

Spor yapilmadan önce isinmadan asiri aktivitede bulunmak kalbi yoran ve kalp krizi riskini de artiran bir durumdur. Ani efor harcamak, kalbe yük bindirmek, kalp duvarlarinin kalinlasmasina yol açmakta ve kalbi besleyen damarlarin sikismasina neden olmaktadir. Kalpte ritm bozukluklarina zemin hazirlayan, hatta ölümcül olabilen bu durum; özellikle genetik yatkinligi olan veya dogustan bazi kalp rahatsizliklari olan kisiler için daha büyük risk olusturmaktadir. Kalbinde ritm bozuklugu olan kisilerin de gerekli önlemleri almadan, hazirliklari yapmadan, kalbi yoracak seviyelerde spor yapmalari sakincalidir. Bu kisiler de, ani kalp krizi ve tehlikeli aritmi riskiyle karsi karsiya kalmakta, beklenmedik bir sekilde hayatlarini kaybedebilmektedir.

Önce kalbinizi tanimak için uzman yardimi alin

Spor yapmaya baslamadan önce kalp sagliginin spor yapmak uygun olup olmadiginin bilinmesi büyük önem tasimaktadir. Aktif bir spor yasantisi içerisine girmeden önce, uzman doktorun gerekli gördügü bazi incelemelerin ve testlerin yaptirilmasina özen gösterilmelidir.

Bunun için;

- Fiziki muayene ve kan testleri yaptirilmali
- Istirahat EKG’si ile kalbin dogal ritmine bakilmali
- Efor testiyle kalbin egzersiz sirasindaki durumu gözlenmeli
- Ekokardiyografi ile kalp incelenmelidir.

Ayrica sikligi ve süresi kontrollü sekilde artirilan egzersizle kalbi spora hazir hale getirmek, kalp sagligini korumaya yardimci olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası