Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“YAZA BRONZ BIR TENLE GIREYIM” DERKEN CILT SAGLIGINIZDAN OLMAYIN

“Tatilimin ilk gününde bembeyaz olmayayim”

“Çorapsiz etek giydigimde bacaklarim çirkin görünmesin”

“Makyaj yapmadan da yanaklarim kirmizi olsun”…

Yaz aylarinin yaklasmasi ile birlikte yaz gelmeden bronz bir tene sahip olmak isteyenler, bu endiselerle solaryum merkezlerinin yogunlugunu da artirdi.

Ancak solaryuma girmek, saatlerce günes isinlarina maruz kalmak kadar cilde zarar veriyor. Memorial Sisli Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Tugba Türe, UV isinlarinin cildimize verdigi zararlar ve cilt sagligini korumanin yollari hakkinda bilgi verdi.

Bronzlasmanin geçici mutlulugu cilt hastaliklari ile son bulabilir

Solaryum bir UV isik kaynagidir. Uluslararasi Kanser Dernegi tarafindan sigara gibi solaryum da en yüksek dereceden riskli kanserojen olarak kabul edilmistir. Solaryum anlamli düzeyde filtre edilmemis UV isigi ile direkt temas imkani saglamaktadir. Ayrica dogal günes isinlarina yogun temas, sadece yaz aylarinda olurken, solaryuma kisin a rahatlikla ulasilabilmektedir. Solaryum cildin kalinlasmasina, kirisikliklara, lekelenmelere, pullanmalara, cildi destekleyen kollajende azalma hatta uzun vadede cilt kanseri gibi pek çok olumsuz sonuçlara neden olabilir. Solaryuma girilmeye baslanan ilk zamanlarda ciltte görünürde herhangi bir olumsuz etki olmayabilir. Ancak yillar boyunca maruz kalinan UV isinlarinin etkileri hücrelerde birikir. Toplam maruz kalinan miktar tüm bu olumsuz etkilerin olusumunda önemlidir. Solaryum ile direkt maruziyet ve filtre olmayisi ile hizla degisim gözlenebilir.

Günes banyosu da cildi yaslandiriyor

Bu sene ani hava degisimleri nedeni ile bahar aylarinin beklenen ölçüde yasanamamasi günesli havalara olan özlemi de artirdi. Ancak havanin güzel oldugu ilk ani yakalayip günesin tadini çikarayim derken dikkatli olmak gerekiyor.

Günes isinlari erken ve geç dönemde deri üzerinde farkli zararli etkiler göstermektedir. Erken dönemde yanik, alerjik reaksiyon, pigmente cilt lekeleri, deri bagisikliginda zayiflama (viral ve bakteriyal enfeksiyonlar) görülebilir. Geç dönemde, deri kanserleri ve foto yaslanma ortaya çikabilir. UV(ultraviyole) isinlari, ek baska bir faktör olmaksizin tek basina kanserojen etki gösterebilmektedir. Foto yaslanma ile ciltte kabalasma, elastikiyet kaybi, derin kirisikliklar, kahverengi ve beyaz lekeler, damarlarda belirginlesme, pullanmalar görülür. Bu normal yaslanma sürecinden çok daha hizli isler.


Açik tenliyseniz risk artiyor

Beyaz cilt tipleri UV isinlarinin zararli etkilerini daha yogun yasarlar. Özellikle yaniklar, alerjik reaksiyonlar, cilt kanserleri daha sik görülür. Koyu ten rengine sahip kisilerde ise günese bagli, pigmente cilt lekeleri daha siklikla gözlenir.


Cilt lekeleri kaçinilmaz hale gelebilir

Uzun süreli ve asiri maruziyetlerde benlerdeki sekil renk degisiklikleri ve sayilarindaki artis nedeniyle hastalarin düzenli takibi gerekebilmektedir. Var olan benlerdeki degislikler veya normal deride yeni gelisen koyu renkli olusumlar mutlaka dikkate alinmalidir. Cilt lekeleri ve foto yaslanma da en sik karsilasilan sorunlardan biridir.

Saglikli bronzlasmanin püf noktalari

Bu kadar günesli bir ülkede yasarken mutlaka günesten faydalanmayi ve korunmayi ögrenmeliyiz. Günes koruyuculari kullanip kurallarina uymali, öglen 11.00 - 15.00 saatleri arasinda gölgede olmaya özen göstermeliyiz. Ayrica günesin zararli etkilerinden bizi koruyabilecek antioksidanlari içeren gidalari mutlaka diyetimizde bulundurmaliyiz. Özellikle vitamin A (betakaroten), E, C, bitkisel kaynakli gidalarda bol su tüketmeliyiz.

Güzel ve saglikli bir cilt için dogru beslenme önemli

Saglikli bir cilt için dogru beslenme altin kuraldir. Yanlis yapilan diyetlerde, saçlarda dökülmeler, kabalasma, donukluk, cildinizde solukluk, cansizlik, kuruma, kirisikliklar kizarikliklar ve pullanmalar, kasintili cilt lezyonlari olusabilir. Bol su içilmeli, antioksidan gida tüketmeli, lifli gidalari soframizdan eksik etmemeliyiz. Tek yönlü beslenmek çok yanlistir, ihtiyacimiz olan tüm vitaminlerden yeterince alinmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası