Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TRANSPLANTASYON DÜNYASININ CERRAHLARI ÇESME’DE BULUSTU

AKRABALIK DISI NAKILLLERIN SERBESTLIGI TARTISILSIN ORGAN BEKLEYEN 60 BINDEN FAZLA HASTA YASASIN

Japon Ilaç firmasi Astellas tarafindan düzenlenen Türk ve yabanci cerrahlarin bulustugu ‘Transplantasyonun Yarinini Degistirenler’ toplantisinda Türkiye’de 60.000 hastanin organ bulamadigi için ölümü bekledigi ifade edildi. Toplantida konusan uzmanlar, akrabalik disi nakilllerin serbest birakilip havuz sistemi olusturulmasi durumunda organ nakli bekleme sorununun büyük ölçüde ortadan kalkacagini belirtti

Merkezi Japonya’da bulunan Astellas ilaç firmasi tarafindan Izmir Çesme’de düzenlenen Türkiye’deki ve Dünya’daki organ nakil cerrahlarinin biraraya geldigi ‘Transplantasyonun Yarini Degistirenler’ konulu toplantiya akrabalik disi nakillerin serbest kalmasi düsüncesi damgasini vurdu. Çesme RadissonBlu Otel’deki düzenlenen toplantida organ nakil cerrahlari, transplantasyon alanindaki gelismelerle ilgili verileri meslektaslariyla paylasirken, organ nakillerinde Türkiye’deki beyin ölümlerindeki bagis yetersizligine dikkat çekildi.

Uzmanlar, Türkiye’de beyin ölümlerindeki bagis miktarinin Avrupa’nin üçte biri oraninda oldugunu, bagislarin yetersizligi yüzünden her yil çok sayida insanin organ bulunamadigi için hayatini kaybettigini söyledi. Toplantiya Hollanda’dan katilan organ nakli uzmani Prof.Dr. Van Hoof, “Türkiye’de organ bulunamadigi için insanlar ölüyor. Halbuki havuz sistemiyle akrabalik disi nakilllerin önü açilirsa, organ bekleyen hasta kalmaz” diye konustu.

ORGAN BAGISLARI HAVUZDA TOPLANSINAstellas Avrupa Baskani Wim Kockelkoren ve Astellas Türkiye Genel Müdürü Piet Dury‘in de katildigi toplantida konusan Bilim Üniversitesi Ögretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ata Bozoklar, Türkiye'de organ nakli yapan merkez ve uzman sayisi her geçen gün artsa da yeterli organ bagisi yapilamadigi için giderek uzayan hasta bekleme listelerine bir türlü çözüm üretilemedigini söyledi. Bozoklar, hastalarin bir an önce organa kavusabilmesi için gelismis ülkelerdeki gibi organ bagislarinin bir havuz sisteminde toplanarak organ ihtiyaci olan hastaya akrabalik bagi aranmadan naklin yapilabilmesinin önünün açilmasiyla ancak bu listelerin kisalabilecegini ifade etti.

BEYIN ÖLÜMLERI BAGISA ÇEVRILEMIYOR!

Yerli ve yabanci bilim adamlarinin çesitli sunumlarla katildigi toplantida organ naklinin Türkiye sürecini Doç. Dr. Murat Kiliç anlatti. Doç. Dr. Kiliç, Türkiye'de organ bagislarinin yüzde 75'inin canlidan yapilan nakiller, yüzde 25'inin ise kadavradan alinan nakiller olusturdugunu gelismis ülkelerde ise bu oranlarin tam aksi olarak gerçeklestigini ifade etti. Doç. Dr. Kiliç, Türkiye’de halen böbrek organi ihtiyaci olan 60 bin hastanin olduguna isaret ederek, “Diger bir deyisle, halen 60 bin hasta böbrek bulamadigi için diyalize bagli bir yasam sürüyor. Bunun en önemli nedeni bagis azligi. Organ naklinin yayginlasmasi için çesitli sivil toplum örgütlerinin bu konuda ciddi adimlar atmasi gerekiyor. Öncelikle toplum içinde seslerini duyurabilmek için belli bir sayiya ulasmalari gerek.

Yilda 4 bin civarinda beyin ölümü gerçeklesiyor. Ancak bu konuda geçen yili baz aldigimizda bunlarin sadece 952'si zamaninda tespit edilebildi ve 298'i bagisa dönebildi. Oysa beyin ölümlerinin tamami tespit edilebilseydi bagis sayisi bin 200'lere çikacakti.

DIYALIZ HASTALARI ORGANA KAVUSURSA SGK’NIN YÜKÜ 1 MILYAR $ AZALIR

Böbrek konusunda diyaliz alan veya nakil yapilan hastalarin birinci yilda maliyeti hemen hemen ayni, fakat birinci yildan sonra nakil olan hastanin maliyeti yari yariya düsüyor.

Bu toplam düsünüldügünde devletin diyaliz için yilda ödedigi 2 milyar dolarin böbrek nakli sayesinde yariya düsebilmesi söz konusudur. Yapilmasi gereken sey çok basit: Her yerde, herkesle, her ortamda organ bagisini konusmak, anlatmak ve paylasmak. Bu konuda insanlarin aklinda soru isareti kalmasina izin vermemeliyiz.”

AKRABALIK DISI NAKIL SERBESTLIGI ILE ORGAN MESELESI ÇÖZÜLÜR

Toplantiya Avrupa’dan bilimsel bir bildiriyle katilan Maastricht Üniversitesi’nden Prof.Dr. Van Hoof ise, akrabalik disi nakillerle ilgili Hollanda’daki uygulamalari anlatti. Hoof, organ bekleyen hastalarin isimlerinin doktorlarin görebildigi bir havuzda toplandigini ve uygun olan hastaya hiçbir akrabalik bagi aranmadan naklin yapildigini kaydetti. Prof.Dr.Hoof, “Bagisçilarin listesini sadece doktorlar görebiliyor. Alici ile verici birbirlerini kesinlikle tanimiyor ve herhangi bir ticarete konu olmadan organ nakliyle ilgili prosedür yerine getiriliyor” diye konustu.

Türkiye’de organ nakliyle ilgili yasal düzenlemelerle ilgili bilgi veren Doç. Dr. Murat Tuncer ise akrabalik disi nakil yolunun kanunen önünün açik olmasina ragmen hala organ ticareti kaygilari dolayisiyla havuz sistemiyle bir çözüme gidilmedigini bildirdi. Tuncer, organ ticaretine yol açacak kaygilarinin kanuni düzenlemeyle tamamen giderilmesi durumunda akrabalik disindaki nakillerin yayginlasabilecegini söyledi.

Nakil rakamlari üzerinde de duran Tuncer su bilgileri verdi; “Aradan geçen bunca zaman zarfinda Türkiye’deki hekimler büyük mesafeler katetti. En son verilere göre 2009 yilinda 700’ün üzerinde karaciger, 2000’e yakin böbrek, 54 kalp nakli yapilmistir. Ülkemizde 21 merkezde karaciger, 46 merkezde böbrek nakli yapilmaktadir. Bu tablodan son derece memnunuz ve Türk doktorlarinin bu basarisini tüm dünya da hayranlikla izlemektedir. Fakat elbette bunu yeterli bulmuyoruz. Türkiye’de organ nakline duyulan ihtiyaç çok büyüktür. Özellikle organ bagisi konusunda Avrupa’nin en geri ülkelerinden birisiyiz. Bu tablo insanimizin ihtiyaç duydugu tedavi sansina ulasamadigini göstermektedir. Bu konuda gelisme göstermemiz gerekmektedir.

Devletimizin organ nakli konusundaki hassasiyetine ve bu konuda artarak sürdürdügü destege cani gönülden katiliyoruz. Fakat bunu da yeterli bulmuyoruz. Organ nakli bekleme listeleri uzamakta ve mevcut nakil ameliyatlari sayisi bunu karsilayamamaktadir. Bu konuda çalisanlarin gerekli destegi almalarini ve ülke olarak büyük bir egitim seferberligi baslatmamiz gerektigini düsünüyorum.”

ORGAN BAGISI KONUSUNDA EGITIM SART

Toplantida konusan Astellas Avrupa, Orta Dogu ve Afrika Operasyonlar Genel Müdür Yardimcisi Wim Kockelkoren, Astellas’in tüm dünyada transplantasyona bakisini anlatti. Astellas Türkiye Genel Müdürü Piet Dury, ise kurumun Türkiye’ deki varligini, hedeflerini açikladi. Piet Dury Astellas’in organ nakli alaninda dünya lideri oldugunu ifade ederken, gelisim asamasinda olan yeni ürün portföyüne de deginerek, Astellas’in tüm dünyada karsilanmamis tedavi ihtiyaçlarinda çözüm sunabilmek için arastirma ve gelistirme çalismalarina son derece özen gösterildigini de sözlerine ekledi.

Astellas Pharma Ilaç Türkiye faaliyetleri hakkinda da bilgi veren Dury, Mayis 2007’de Türkiye pazarina 6 kisi ile giris yapan sirketin bugün tüm Türkiye’de 70 çalisani bulundugunu büyüme hedefi kapsaminda çalisan sayisini 81’e çikaracaklarini söyledi. Piet Dury, Türkiye’de 5 ürünle hastalarin hayatlarini iyilestirmeyi hedefleyen Astellas’in ürünü bulunan tedavi alanlarinin; idrar kaçirma, prostat kanseri, atopik dermatit ve organ nakli oldugunu sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası