Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP SAGLIGININ YOLU DIS SAGLIGINDAN MI GEÇIYOR?

Kalbiniz için saglikli bir biçimde besleniyor ve düzenli spor yapiyor olabilirsiniz. Ama dis hekiminizi son zamanlarda hiç ziyaret ettiniz mi? Zira dislerinizin ve dis etlerinizin durumu, diger saglik aliskanliklarinizdan bagimsiz olarak kalp ve damar sagliginizi etkileyebilir. Burada dikkat edilmesi gereken, yaygin bir problem olan diseti (periodontal) hastaligidir.. Anadolu Saglik Merkezi’nden Dis Hekimi Alper Çildir ve Pediyatrik Kardiyoloji Uzmani Dr. Resmiye Besikçi, dis sagligi ve kalp sagligi arasindaki iliskiyi anlatti.

Diseti hastaliklari (Periodontal) ve kalp hastaliklari arasinda dogrudan bir iliski oldugu henüz kesin olarak kanitlanmasa da hekimler, agiz sagligi ile kalp-damar sagligi arasinda önemli bir bag olduguna inanmaktadirlar. Nitekim Centers for Disease Control and Prevention tarafindan yürütülen ve “Stroke” dergisinde yayinlanan bir epidemiyolojik çalismada, ileri derecede dis kaybi ile kalp krizi ve inme arasinda bir iliski bulunmustur.

Periodontal hastalik, plak birikmesi ile olusan kronik diseti enfeksiyonudur. Nüfusun çogunlugunda periodontal hastaligin basit bir sekli olan ve disetlerinin kizarmasi ile iltihaplanma ortaya çikar. Bu iltihaplanma tedavi edilmezse bir süre sonra “periodontitis” (dislerin etrafindaki kemik dokusunda ve dis köklerinde ciddi enfeksiyona sebep olan ) hastaligina dönüsebilir.

Bu durum, plak birikiminin arttigi ve plaktaki bakterilerin ortaya çikardigi toksinlerin bagisiklik sistemini uyarmasi sonucu iltihabi yanit olusturmasiyla ortaya çikar. Enfeksiyona karsi savasmak için, vücut disetlerini beyaz kan hücreleri ile bombardimana tabii tutar. Bakterilerden çikan toksinler beyaz kan hücrelerinden çikan maddeler, disleri yerinde tutan destekleyici dokularin ve kemigin yikimina neden olur. Sonuç dislerin kaybidir.

Periodontal bakteriler ve bunlarin olusturdugu toksinler damar sagligi üzerinde de olumsuz etkiye neden olabilir. Tüm organlarda oldugu gibi disetlerinin kronik iltihabi hastaliklarinin da kandaki iltihap göstergelerini yükselttigi (özellikle hCRP) ve bu maddelerin de uzun dönemde koroner damar daralmalarinda rol oynadigi bilinmektedir.

“Dis sagligi, dogumsal kalp hastaligi olanlarda önem kazaniyor”

Dis sagligi genel anlamda herkes için önemli olmakla birlikte özellikle dogumsal kalp hastaligi olan çocuklarda ve kalp kapak rahatsizligi olan eriskinlerde çok daha büyük önem kazanmaktadir. Çürük dislere yapilacak olan müdahale sirasinda olusacak bakteriyemi, "endokardit" adini verdigimiz kalp ve damarlarin iç yüzeyini örten tabakanin enfeksiyonuna neden olabilir. Endokardit, uzun süreli hastanede yatarak antibiyotik tedavisi gerektiren ve ölüm riski tasiyan son derece ciddi bir klinik tablodur.

Dis sagligina dikkat edilmedigi takdirde olusan çürük dislerin dolgu ya da çekimi sirasinda hatta bazen sadece dis firçalama sirasindaki olusan kanamalarla kan dolasimina karisan enfeksiyon etkenleri kalpteki sorunlu bölgeye ulasip burada çogalarak ciddi bir kalp enfeksiyonuna sebep olabilirler.

Endokardit adi verilen bu tehlikeli klinik tablodan korunmak için riskli kabul edilen kalp hastaligi olan bireylere dis tedavileri öncesinde enfeksiyondan koruyucu antibiyotik verilmektedir. Ancak elbetteki en ideali agiz ve dis bakiminin çok iyi yapilip dis çürümelerinin ve diseti hastaliklarinin önlenmesidir. Bu nedenle endokardit riski tasiyan (Kalp ameliyati geçirmis olsun ya da olmasin) dogustan kalp hastaligi olan çocuklara ve kalp kapak hastaligi bulunan (özellikle de yapay kalp kapagi takilan) eriskinlere agiz ve dis bakiminin kalp sagliklari açisindan da ne kadar önemli oldugu anlatilmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası