Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP SAGLIGININ YOLU DIS SAGLIGINDAN MI GEÇIYOR?

Kalbiniz için saglikli bir biçimde besleniyor ve düzenli spor yapiyor olabilirsiniz. Ama dis hekiminizi son zamanlarda hiç ziyaret ettiniz mi? Zira dislerinizin ve dis etlerinizin durumu, diger saglik aliskanliklarinizdan bagimsiz olarak kalp ve damar sagliginizi etkileyebilir. Burada dikkat edilmesi gereken, yaygin bir problem olan diseti (periodontal) hastaligidir.. Anadolu Saglik Merkezi’nden Dis Hekimi Alper Çildir ve Pediyatrik Kardiyoloji Uzmani Dr. Resmiye Besikçi, dis sagligi ve kalp sagligi arasindaki iliskiyi anlatti.

Diseti hastaliklari (Periodontal) ve kalp hastaliklari arasinda dogrudan bir iliski oldugu henüz kesin olarak kanitlanmasa da hekimler, agiz sagligi ile kalp-damar sagligi arasinda önemli bir bag olduguna inanmaktadirlar. Nitekim Centers for Disease Control and Prevention tarafindan yürütülen ve “Stroke” dergisinde yayinlanan bir epidemiyolojik çalismada, ileri derecede dis kaybi ile kalp krizi ve inme arasinda bir iliski bulunmustur.

Periodontal hastalik, plak birikmesi ile olusan kronik diseti enfeksiyonudur. Nüfusun çogunlugunda periodontal hastaligin basit bir sekli olan ve disetlerinin kizarmasi ile iltihaplanma ortaya çikar. Bu iltihaplanma tedavi edilmezse bir süre sonra “periodontitis” (dislerin etrafindaki kemik dokusunda ve dis köklerinde ciddi enfeksiyona sebep olan ) hastaligina dönüsebilir.

Bu durum, plak birikiminin arttigi ve plaktaki bakterilerin ortaya çikardigi toksinlerin bagisiklik sistemini uyarmasi sonucu iltihabi yanit olusturmasiyla ortaya çikar. Enfeksiyona karsi savasmak için, vücut disetlerini beyaz kan hücreleri ile bombardimana tabii tutar. Bakterilerden çikan toksinler beyaz kan hücrelerinden çikan maddeler, disleri yerinde tutan destekleyici dokularin ve kemigin yikimina neden olur. Sonuç dislerin kaybidir.

Periodontal bakteriler ve bunlarin olusturdugu toksinler damar sagligi üzerinde de olumsuz etkiye neden olabilir. Tüm organlarda oldugu gibi disetlerinin kronik iltihabi hastaliklarinin da kandaki iltihap göstergelerini yükselttigi (özellikle hCRP) ve bu maddelerin de uzun dönemde koroner damar daralmalarinda rol oynadigi bilinmektedir.

“Dis sagligi, dogumsal kalp hastaligi olanlarda önem kazaniyor”

Dis sagligi genel anlamda herkes için önemli olmakla birlikte özellikle dogumsal kalp hastaligi olan çocuklarda ve kalp kapak rahatsizligi olan eriskinlerde çok daha büyük önem kazanmaktadir. Çürük dislere yapilacak olan müdahale sirasinda olusacak bakteriyemi, "endokardit" adini verdigimiz kalp ve damarlarin iç yüzeyini örten tabakanin enfeksiyonuna neden olabilir. Endokardit, uzun süreli hastanede yatarak antibiyotik tedavisi gerektiren ve ölüm riski tasiyan son derece ciddi bir klinik tablodur.

Dis sagligina dikkat edilmedigi takdirde olusan çürük dislerin dolgu ya da çekimi sirasinda hatta bazen sadece dis firçalama sirasindaki olusan kanamalarla kan dolasimina karisan enfeksiyon etkenleri kalpteki sorunlu bölgeye ulasip burada çogalarak ciddi bir kalp enfeksiyonuna sebep olabilirler.

Endokardit adi verilen bu tehlikeli klinik tablodan korunmak için riskli kabul edilen kalp hastaligi olan bireylere dis tedavileri öncesinde enfeksiyondan koruyucu antibiyotik verilmektedir. Ancak elbetteki en ideali agiz ve dis bakiminin çok iyi yapilip dis çürümelerinin ve diseti hastaliklarinin önlenmesidir. Bu nedenle endokardit riski tasiyan (Kalp ameliyati geçirmis olsun ya da olmasin) dogustan kalp hastaligi olan çocuklara ve kalp kapak hastaligi bulunan (özellikle de yapay kalp kapagi takilan) eriskinlere agiz ve dis bakiminin kalp sagliklari açisindan da ne kadar önemli oldugu anlatilmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası