Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAYATI HAFIFLETEN ON ÖNERI

Bir çogumuz hafiflemek için çok çesitli yöntemler denemisizdir. Her defasinda bin bir umutla sarildigimiz mucize metotlarla, kisa vadede fazlaliklarimizdan kurtulsak bile, uzun vadede tekrar kilo alarak hayal kirikliklarii yasamisizdir. Fazla kilolarimizdan sonsuza kadar kurtulmak istiyorsak aslinda yapmamiz gereken tek sey diyet yapmadan saglikli beslenmeyi yasam biçimi haline getirmektir.

Iste size Obezite ve Metabolizma Hastaliklari uzmani Dr. Ayça Kaya’dan diyet yapmadan yasaminizi hafifletmenin on kurali:

1) ASLA AÇ KARNINA SOFRAYA OTURMA!

Aç karnina yemege basladiginizda iki kat daha çok yersiniz. Yemekten önce ayran veya bir sütlü kahve içmek, küçük bir meyve yemek veya yemekten önce bir tabak salata yemek her zaman ana ögünde daha az yemenizi saglar.

2) BESLENMEDE ÇESITLILIGE ÖNEM VER!

Tek yönlü beslenmek kisiyi çok tatmin etmez ve yemek düsüncesini kafasindan uzaklastiramaz. Zaten hiçbir sey yememistim diye düsünülür ve bir sonraki ögünün hayali ile yasanir. Örnegin tek basina 1 tabak kiymali makarna yerseniz gözünüz ikinci tabakta kalir. Zaten azicik makarna yemistim diye düsünüp bir sonraki ögünde çok abartili yiyebilirsiniz. Ama bir tabak makarna yerine 2 kasik makarna, 1 küçük köfte, 3 kasik yogurt, salata, 1 bardak su ve 2 tane mandalina yediginizde, çok yedim diye düsünürsünüz ve bir sonraki ögünde belki caniniz hiçbir sey yemek istemez. O nedenle küçük bir ana ögünü düsük kalorili yiyeceklerle tamamlamayi aliskanlik haline getirin.

3) YEMEGINIZI SAATE GÖRE YEMEYIN! VÜCUDUNUZUN SESINI DINLEYIN!

Saate göre yemek yediginizde akliniz hep yiyeceklerde kalir. Ikide bir saate bakarsiniz ve hep simdi sunu yersem 3 saat sonra ne yiyebilirim diye düsünürsünüz. Bu sekilde hep daha fazla yiyebilirsiniz ve bir süre sonra yemek için yasamaya baslarsiniz. Ama yemegi vücut saatinize göre ayarladiginizda yasamak için yersiniz. Yemek için acikma duygunuzu bekleyin ve yemegi aciktiginizda yiyin.

4) AÇLIGINIZI ÇOK ERTELEMEYIN!

Yemegi açlik sinyalinizi hisseder hissetmez en geç 10 dakika içinde yiyin. Eger açliginizi çok ertelerseniz bir sonraki ögünde iki kat daha çok yersiniz. Bu tipki denizin altinda nefesinizi tutmaya benzer. Suyun disina çiktiginizda iki kat daha çok nefes alisiniz.

5) YEMEK YEDIGINIZ SERVIS TABAGINIZI KÜÇÜLTÜN, KÜÇÜK ÇATAL KULLANIN!

Insan beyni ile doyar, o yüzden önce alginizi doyurun. Örnegin 2 yemek kasigi ispanak yemegini önce küçük bir fincan tabaginda düsünün, sonra pasta tabaginda düsünün, sonra da büyük bir servis tabaginda düsünün. Fincan tabagindaki ispanak gözünüze daha çok görünür. Hele hele bu yemegi yemek için küçük çatal kullandiginizda yeme süresini de uzatirsiniz ve çok yedim diye düsünürsünüz.

6) ZAYIFLAMAK IÇIN EKMEK YE!

Yemeginizin yanina koydugunuz bir-iki dilim esmer ekmek daha çok doymanizi saglar. Ekmek sizi daha uzun süre tok tutar. Ancak ekmek yediginiz ögünde çorba, pilav, makarna, börek, tatli gibi karbonhidrat içerigi yüksek yiyeceklerden uzak durun.

7) MEYVE SUYU YERINE MEYVENIN KENDISINI YE!

1 bardak taze sikilmis meyve suyunun içine en az 3-4 tane meyve girer. Yani 1 bardak meyve suyu 3-4 meyve kalorisindedir. Oysa meyvenin kendisini yediginizde daha çok lif ve posa alirsiniz, 1-2 tane meyve ile de doyarsiniz. Hem daha az kalori alirsiniz hem de posa nedeni ile daha uzun süre tok kalirsiniz.

8) GÜNDE EN AZ 6 SAAT, ORTALAMA 8 SAAT GECE UYUYUN!

Saglikli ve zinde bir vücut için gece uykusuna önem verin. Çünkü vücudun onarici hormonu olan melatonin aksam 21’den sonra salgilanmaya baslar, uyku sirasinda peak yapar, sabaha dogru azalir. Stres hormonu olan kortizol ise gece en düsük seviyesindedir. Sabaha karsi yükselir ve gün içinde yüksek seyreder. Eger gece uyumaz iseniz melatonin yeteri kadar salgilnamaz ve kortizol hormonunuz yüksek kalir. Bu durumda dolayli kan sekeri yüksekligi yapacagi için kilo almaniza neden olur.

9) ZAYIFLAMAK IÇIN ASLA DIYET YAPMA!

Diyet yaptiginizda, yasaminizi diyet öncesi ve diyet sonrasi olarak ikiye ayirirsiniz. Diyet yaptiginiz dönemde kendinizi toplumdan soyutlarsiniz, diyet bitip de normal yasaminiza döndügünüzde iki kat daha çok kilo alirsiniz. Yasaklarin olmadigi, rejimin asla bozulmadigi bir sistemde mutlaka saglikli beslenmeyi ögrenin ve gün içinde kendinizi dengeleyin.

10) KÜÇÜK HEDEFLER KOY, BÜYÜK DÜSÜN! GERÇEKÇI OL!

Zayiflamak için birden bütün kilolarimdan kurtulmaliyim diye düsünmeyin. Bu bikkinlik ve basarisizlik duygusunu körükler. Ulasilabilir ve küçük hedefler koydugunuzda hem hedefinize daha kolay ulasirsiniz hem de süreklilik daha iyi olur. Mesela 1 ayda 10 kilo vermeliyim diye ise baslarsaniz 1 ayda 2 kilo verdiginizde ben bunu yapamiyorum dersiniz ve birakip daha çok kilo alabilirsiniz. Ama 1 ayda 2 kilo verecegim diye ise baslarsaniz, 1 ayda 2 veya 3 kilo verirseniz, daha mutlu olursunuz ve basariyorum hissiyati ile devamini getirirsiniz. Zaten düsünsenize 1 ayda 10 kg verseniz 6 ay sonra ortadan kalkmaniz gerekir ki, bu zaten tibben mümkün degil.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası