Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNES VE CILT SAGLIGIMIZ

Günes yararlidir ve gereklidir; dünyamizin ihtiyaç duydugu enerjiyi saglar, dünyayi isitir, dogal hayatin devami için vazgeçilmezdir. Bazi cilt hastaliklarinin tedavisinde kullanilir. Günes zararlidir; Derinin erken yaslanmasina, kirisikliklara ve lekelenmelere yol açar. Deri kanserlerinin büyük bir kismi derinin günes gören yerlerinde ortaya çikar, bazi kisilerde alerjik reaksiyonlara yada, kimi zaman tatilimizi bize zehir eden günes yaniklarina neden olur.Bazi cilt hastaliklarinin ortaya çikmasina da sebeb olabilir.

Yirminci yüzyilin özellikle ikinci yarisinda günesle ilgili bilgi ve gözlemlerimizin artmasi bu yarar zarar dengesini hassas bir noktaya getirmistir. Bir yandan global turizmdeki hizli artis, insanlarin dis ortamlarda daha çok vakit geçirmesi , bronz tenin bir saglik ve güzellik belirtisi olarak kabul edilmesi, diger yandan günesin insan sagligina olumsuz etkilerine isaret eden kanitlarin gün geçtikçe artmasi günlük hayatta nasil davranmamiz gerektigi konusunda bazi soru isaretlerinin olusmasina neden olmustur.

UV (ultraviyole ) nedir?

Günes enerjisi dünyamiza elekromanyetik isin demetleri seklinde ulasir bu isinlar görülebilen (gün isigi) ve görülemeyen (ultraviyole-UV) olarak adlandirilir. UV isinlari dalga boylarina göre Ultraviyole-A (UVA), ultraviyole-B (UVB) ve ultraviyole-C (UVC) olarak üçe ayrilir. UVC isinlari atmosferi geçemedigi için yeryüzüne ulasamaz, bizler günlük hayatimizda sadece UVA ve UVB’ye maruz kaliriz.

Bir ürün reklaminda bu isinlardan birinin zararsiz oldugunu ögrenmistim bu dogru mu?

Zararsiz günes isini diye birsey olmadigi gibi güvenli güneslenme diye bir kavram da tip otoritelerince kabul edilmemektedir...

Güneslendigim zaman kendimi daha genç, saglikli ve çekici hissediyorum bunun zarari nedir?

Günes isinlarinin ve bronzlasmanin insanlara saglik, güzellik ve-gençlik duygusu verdigi bilinen bir gerçektir. Günes isinlarinin zararli etkileri erken ve geç ortaya çikan zararli etkiler olarak ikiye ayrilabilir, eger erken (ani) zararli etkileri ile karsi karsiya kalmazsaniz güneslenmekten böyle bir fayda görmeniz dogaldir ancak günes isinlarinin önemli zararlari zamanla birikerek ortay çikar.

Günes isinlarinin erken dönem zararli etkilerini kisaca söyle siralayabiliriz.

1-Günes yaniklari:Özellikle açik tenli kisilerin uzun süre günes isinlarina maruz kalmasini takip eden 12-48 saat içinde ortaya çikan agri,sizi ciltte kizariklik ve su toplamasi ile kendini belli eden geçici bir hastaliktir. Hastalik siddetli oldugunda bas dönmesi tansiyon düsüklügü, ates, bulanti-kusma gibi genel belirtiler (Günes çarpmasi olarak bilinir) ortaya çikabilir ve bu durum acil müdahale gerektirebilir

2-Günes isinlarina bagli gelisen alerjiler:

Bazi kisiler günes isinlarina maruz kaldiklarinda çok kisa süre içinde (bu bazen 5-10 dakika bile olabilir) yada birkaç gün sonra ciltte kizarti, kabarti ve kasintilar yada lekelerle kendini belli eden belirtiler verebilir.

Deri yüzeyine sürülen kozmetik yada tibbi ürünler yada bazi ilaçlar (dogum kantrol haplari, bazi psikiatrik ilaçlar, bazi tansiyon yada romatizma ilaçlari) bu durumun ortaya çikmasini arttirabilir yada sebeb olabilir.

Günes isinlarinin geç dönem zararli etkileri ise günümüzde Dünya Saglik Örgütü (WHO) ve tip otoritelerince daha önemli bir toplum sagligi problemi olarak kabul edilmektedir. Günes isinlarinin geç dönem etkilerini kisaca söyle siralayabiliriz.

1-Derinin erken yaslanmasi: Kirisikliklar, günes lekeleri ve derinin kuru ve sert kaba bir görünüm almasi, özellikle yüz ve el sirtinda sert ince kabuklu deri lekelerinin gelismesi erken deri yaslanmasinin habercileridir. Bu leke ve kabuklu gelisimlerin aktinik keratoz olarak adlandirilan ve kansere dönüsme riski tasiyan belirtiler olabilecegi unutulmamalidir.

2-Deri kanserleri:Günes isinlarinin özellikle açik tenli, açik renkli gözlü, sarisin/-kizil saçli kisilerde deri kanseri olusma riskini çok arttirdigi bilinmektedir. Bilinen deri kanserlerinin çok büyük bir kismi vücudumuzun günes isinlarina fazla maruz kalan kisimlarinda olusmaktadir.

Solaryum salonlarinda kullanilan isinlar da zararlimidir?

Günümüzde birçok solaryum cihazi yapay ultraviyole-A isini kullanir. Ultraviole A isinlarinin da erken cilt yaslanmasi ve deri kanserlerine neden oldugu bilinmektedir.Günümüzde dermatologlar solaryum cihazlarinin kullanimini kesinlikle tavsiye etmemektedir.

Günes doganin ve hayatimizin dogal bir parçasi ondan kaçinmak veya korunmak nasil mümkün olabilir?

Günesten korunma kavrami son 20-30 yilda hayatimiza girmis bir kavramdir ve sinirlari henüz netlik kazanmamistir ancak bugün için bilinen ve uygulamada fayda sagladigi tespit edilen bazi pratik önlemler ve kurallar vardir.

1-Günes isinlarinin yeryüzüne ulasma sekli ve siddeti cografi bölgelere, mevsimlere ve günün saatlerine göre farklilik gösterir;Cografi olarak ekvatora yaklastikça günes isinlarinin siddeti artar(Türkiye’de Isveç’ten Antalya’da Istanbul’dan daha siddetli günes isinlarina maruz kaliriz). Ilkbahar ve yaz aylarinda günes isinlarinin siddeti artar. Öglen saatlerinde sabah ve aksam üzerine oranla daha siddetli günes isinlarina maruz kaliriz. Yüksek rakimlarda günes isinlarinin size ulasmak için katedecegi mesafe azalacagindan siddeti de daha fazla olacaktir.

2-Günes isinlarinin önemli zararlari direkt olarak gökyüzünden gelen isinlarla olmakla birlikte bu isinlarin kar, kum ve su yüzeyinden yansiyabilecegi ve bunun da zararli etkilere yol açabilecegi unutulmamalidir.

3- Güneste kalma süreniz alacaginiz isinin dozunu da belirler.

4-Giysiler, günes gözlükleri semsiye veya tente günes isinlarinin önemli kismini engelleyebilir.

5-Açik tenli, açik renkli gözlü, kizil/-sari saçli kisiler koyu tenli kisilere göre, bebek ve çocuklar eriskinlere göre günes isinlarina daha az dayaniklidirlar.

6-Günesten koruyucu ürünler ultraviyole isinlarinin zararli etkilerini önemli ölçüde engelleyebilir.

Günes isinlarinin zararli etkilerinden korunmak istiyorum ama bu okuduklarimin uygulamasi nasil olacak?

Buraya kadar okuduklariniz ultraviyole isinlarindan neden korunmaniz gerektigi konusunda size geçerli nedenler sunmayi amaçliyordu, yapilan genis çapli arastirma ve deneyler kisilerin akilci ve inandirici nedenler olmaksizin uyguladiklari günesten korunma yöntemlerinin kalici olamadigini bir süre sonra kisilerin bu kurallari uygulamayi herhangi bir sebebten biraktigini göstermektedir. Günes isinlarinin zararli etkilerinden korunma çocukluk çagindan baslayan ve hayat boyunca devam eden bir uygulama olmalidir, buna kisaca davranislari kalici aliskanliklara dönüstürmek diyebiliriz.

Simdi aliskanliga dönüsmesini istedigimiz bu davranislari kisaca gözden geçirelim.

1-Açik alanda kalmaniz gerekiyorsa (spor aktiviteleri, plaj-havuz aktiviteleri, is nedeniyle veya gezinti-piknik vs sirasinda)

daima gölge arayin ve gölgede kalmaya çalisin.

2-Genis kenarlikli sapka ve ultraviyole isinlarini yansitan gözlük kullanin

3-Siki dokunmus kumaslardan üretilmis koyu renkli giysileri tercih edin.

4-dis ortamda geçireceginiz zamanin mümkünse sabah 10 ile ögleden sonra 4 arasinda olmamasina özen gösterin.

5-Güneste kalacaginiz zaman cildinizin açikta kalan tüm alanlarina günesten koruyucu krem veya losyonlari sürün.

Günesten koruyucu ürünler içerdikleri kimyasal maddeler yoluyla derimize ulasan ultraviyole isinlarini emerek yada yansitarak derinin alt tabakalarina geçislerini engellerler.

Bu ürünlerin üzerindeki numaralar günesten korunma faktörü (SPF) olarak bilinirler ve ultraviyale-B isinlarini engelleme kapasitelerini belirtir. Günlük aktivitelerde faktör 15-20 yeterli olabilir ancak deniz kenarinda geçirilen bir günde en az 30 faktörlü bir ürün kullanmalisiniz. Açik tenli kisiler koyu tenli kisilere göre çocuk ve bebekler ise büyüklere göre daha yüksek koruma faktörüne ihtiyaç duyarlar. Bu ürünlerin etkileri sürüldükten en az 15-30 dakika sonra baslar dolayisiyla günese çikmadan kabaca yarim saat önce sürülmeleri gerekir. Terleme, suyla temas (yüzme-yikanma) ve havlu ile kurulanmayla etkileri kaybolabileceginden gün içinde ihtiyaç duydukça birkaç saatte bir tekrar sürülmeleri gerekir. Son yillarda bu ürünlere UVA dan da koruyan yeni kimyasal ajanlar eklenmistir ancak bunlarin kalicilik süreleri daha kisa oldugundan daha sik sürülmeleri gerekir.

6-Çocuklari ve bebekleri mutlaka yüksek koruma faktörlü (enaz SPF 30) ürünlerle koruyun ve öglen saatlerinde baska aktiviteler yaratarak güneste kalmalarini engelleyin.

7-Günesten korunma spor, havuz/deniz aktiviteleri yada gezmekten vazgeçmek anlamina gelmemeli, aksine gerekli önlemleri alarak bu aktiviteleri saglikli bir sekilde ve güvenle doya doya yasayabilmemize yardimci olmalidir.

Amerikan Hastanesi
Dermatoloji Bölümü
Dr. Halil Bayazit
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası