Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Deri hastaliklarinda “Kryoterapi” tedavisi

Kryoterapi (Kryo - cerrahi), doku ya da organda hedeflenen bir alanin dondurularak tahrip edilmesidir. Buz veya kar tedavisi olarak da bilinir. Dondurma islemi için karbondioksit buzu, sivi azot kullanilir. Günümüzde dermatolojik kryo - cerrahide en çok sivi azot kullanilmaktadir. Sivi azot ayni zamanda bilinen en soguk ve en etkili kryojendir.(-196 C0).

Hangi deri hastaliklari kryo - cerrahi teknigi ile tedavi edilebilir?

Dermatolojik kryo - cerrahi derinin yüzeyinde ya da içinde gelisen ve deriden alinmasi (çikartilmasi) gereken birçok lezyonun tedavisinde kullanilir. Bunlar:

Sigiller

Özellikle el ve ayaklarda sikça görülen basit sigiller ayni zamanda cinsel iliskiyle bulasan bir hastalik olan genital sigiller de (kasik sigilleri) kryo - cerrahi ile basariyla tedavi edilebilmektedir. Bu tip sigillerin tedavisinde 1 - 2 hafta arayla birkaç seans gerekebilir ancak gerek islemin kismen agrisiz olusu, gerekse çok kisa sürmesi ve yüksek basari oranlari, bu yöntemin hastalar tarafindan da tercih edilen bir tedavi sekli olmasini saglamistir.

Aktinik keratoz

Yasla birlikte özellikle açik tenli kisilerde cildin çok günes gören el sirti, yüz ve saç derisi gibi bölgelerinde ortaya çikan bu deri hastaligi, zamanla kansere dönüsme riski tasimasi nedeniyle oldukça önemlidir. Tedavisinde en sik tercih edilen ve en basarili sonuçlar veren yöntem, kryo - cerrahidir.

Seboreik keratoz

Orta ve ileri yaslarda gövdede ve bas bölgesinde ortaya çikan iyi huylu bir deri tümörüdür. Yumusak kivamli, kahverengi - siyah renkte, yüzeyi pürüzlü görünümde olusumlar olup; kryo - cerrahi ile tedavileri son derece basarilidir.

Molloskum

Çocuklarda, eriskinlerde sikça görülen virüslerle olusan bulasici bir hastaliktir. Kryo - cerrahi ile tedavisi agrisizdir, bu nedenle çocuklarda siklikla bu yöntem tercih edilmektedir.

Deri kanserleri

Bazi deri kanserlerinin çok erken evrelerinde de

kryo - cerrahi ile tedavi yapilabilmektedir.

Kryo - cerrahi nasil uygulanir?

Kryo - cerrahi; sivi azot gazinin özel cihazlar kullanilarak, tahrip edilmek istenen deri olusumuna uygulanmasi ile yapilir. Dokuya temas eden

-196 C0’deki sivi azot gazi, dokuyu donduracaktir. Bu donma islemi kisa süreli (10 - 60 saniye) olup; bu sürenin sonunda doku, normal sicakligina geri dönecektir. Bu kisa süreli ve ani donma - erime sürecinde hedeflenen dokudaki hücreler tahrip olup ölecektir. Artik islev göremeyen bu ölü ve anormal hücreler, iyilesme sürecinde dokudan atilacak ve yerlerini taze dokulara birakacaktir.

Kryo - cerrahi uygulamasi agrili midir?

Birçok deri lezyonunun kryo - cerrahi ile tedavisi çok hafif bir sizi - yanma hissine yol açar. Bu his, avucunuzda uzun süre bir buz parçasi tuttugunuzda duydugunuz hisse benzer ve islemin süresine göre 30 - 60 saniye sürebilir. Birçok hasta bu hissi, dayanilabilir bir aci olarak siniflamakta ve igne ile anestezi yapilmasini istememektedir. Bazi büyük deri olusumlari, ayak altindaki derin sigil ve nasirlar ya da deri kanserlerinde daha uzun sürelerle donma islemi uygulamasi, agriya sebep olabilir. Bu durumda dermatologlar, siklikla lokal anesteziyi (derinin belirli bölgesinin geçici olarak uyusturulmasi) gerekli görürler.

Kryo - cerrahi sonrasinda olusan yaralar nasil iyilesir?

Kryo - cerrahinin yarasi, oldukça kolay ve temiz iyilesen bir yaradir. Ilk günlerde hafif bir sislik - kizarti veya bazen islem yapilan bölgede su toplanmasi (yaniklarda oldugu gibi)

kryo - cerrahinin normal sonuçlaridir ve genellikle hastalara fazla rahatsizlik vermez. Agri, nadiren olusur ve basit agri kesicilerle rahatlama saglanabilir. Yaranin pansumani oldukça kolaydir ve genellikle iyilestirici ve koruyucu bir antibiyotikli krem uygulamaktan ibarettir. Kryo - cerrahi sonrasi olusan yaranin, akan temiz suyla temasinin sakincasi yoktur (banyo yapmak serbesttir). Hastalar siklikla ayni gün veya ertesi gün islerine, okullarina veya sosyal hayata geri dönebilir. Yaralar genellikle 1 - 4 hafta içinde kuruyup, kabuklanarak iyilesir.

Kryo - cerrahi tedavisinin istenmeyen etkileri nelerdir?

Kryo - cerrahi oldukça güvenli bir tedavi teknigidir. Ancak tüm cerrahi islemler gibi kryo - cerrahi sonrasinda da nadiren yara izi olusumu görülebilir. Islem yapilan bölgede geçici renk kaybi ya da koyulasmasi olusabilir ancak bu genellikle birkaç ayda normale dönen bir durumdur. Yasli ve diyabetli hastalarda veya dolasim bozuklugu olanlarda yaralarin iyilesmesi uzun sürse de (bazen birkaç ay) bu durum, normal kabul edilir. Deneyimli ellerde bu yan etkiler, çok nadiren ortaya çikmaktadir.

Amerikan Hastanesi
Dermatoloji Bölümü
Dr. Halil Bayazit
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası