Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIKKAT! Gebelikte diyabet artiyor!

Anne adaylarinin hamilelik süreci boyunca karsilasabilecekleri önemli rahatsizliklardan biri diyabettir. Hamilelik sirasinda diyabet, asiri kilolu anne adaylarinda, ailesinde diyabet hastasi olanlarda veya iri bebek dogurmus kadinlarda daha çok görülüyor. Anne kadar bebek için de tehlikeli bir durum olan gebelikte diyabet hakkinda KadiköySifa Kadiköy Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Prof. Dr. Ayse Kafkasli bilgi veriyor.

Tüm dünyada artan obeziteye paralel olarak Tip II yani eriskin diyabeti ve gebelik diyabeti artmaktadir. Gebelik diyabeti tanisi ilk kez gebelikte konan diyabettir.

Gebelik sirasinda anne adayinda gebeligin ilerleyen dönemlerinde tansiyon yüksekligi, iri bebek dogum, yenidoganda ise anne karninda iken karsilastigi yüksek kan sekeri nedeni ile kilolu dogma, dogumdan sonra kan sekerinde düsüklük, sarilik, 20’li yaslarda diyabet, hipertansiyon ve obezite gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Hangi faktörler gebelikte diyabeti etkiler?

Gebelik diyabeti gelisiminde en önemli faktörler; anne adayinin gebelik öncesi kilosu, 1. derece yakinlarinda diyabet bulunmasi, varsa önceki gebeliklerinde diyabet tanisi konmasi veya 4 kilonun üzerinde bebek dogurmus olasidir.

Tüp bebek uygulamalari da gebelik diyabeti riskini arttirmaktadir. Bu risk faktörleri arasinda obezite ön planda bulunmaktadir. Annenin kan sekeri bebegin esi (plasenta) araciligi ile bebege ayni düzeyde geçer, yani anne ile bebegin kan seker düzeyleri benzerdir. Bunun anlami yüksek anne kan sekeri esittir yüksek bebek kan sekeridir. Bu nedenle her hamile eger kilolu ise, ailesinde diyabet varsa veya önceki gebeliklerinde iri bebek dogumu, gebelik diyabeti tanisi almis ise ilk kadin dogum muayenesinde, eger bu risk faktörlerini tasimiyorsa 24–28. gebelik haftalari arasinda mutlaka gebelikte diyabet tarama testi yaptirmalidir.

Gebelikte diyabet nasil tedavi edilir?

Gebelik diyabeti tanisi alan hamileler diyet, egzersiz ve eger gerekir ise ilaç tedavisi ile takip ve tedavi edilmelidirler. Bu süreçte kadin dogum hekimi, eriskin endokrinoloji uzmani ve diyetisyenin ortak takip ve tedavisi ideal yaklasimdir. Uygun takip ve tedavi ile anne adayi ve bebek saglikli bir gebelik süreci geçirebilirler. Hamilelik sirasinda konu ile ilgili ekip tarafindan anne adayinin daha sik kontrolü gerekir. Unutmamak gerekir ki dogru tedavi ve takip ile anne adayinin gebelik sonrasinda da yasam biçimi daha saglikli, bebegin gelecegi birçok riskten korunmus olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası