Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Can Sikici Sorun; Asit Erozyonu

Yüzyilin en önemli agiz sagligi sorunu olarak tanimlanan Asit erozyonu, modern beslenme aliskanliklari sonucu ortaya çikiyor.Her yastan kadin ve erkekte asitli yiyecek ve içeceklerin disle temasi sonucunda dis minesi yüzeyinin yumusamasi ile ortaya çikan asit erezyonu hakkinda uzmanlar bazi önemli noktalarin altini çizdi.

Asitli yiyecek ve içeceklerin yol açtigi ve dis sert dokularinda görülen asinmalar olarak tanimlanan asit erozyonunun, dis çürügü ile beraber yüzyilin en önemli dis sagligi sorunudur. Bunun yani sira mide rahatsizliklarina bagli olarak meydana gelen reflü sonucu veya efervesanli ilaç ve vitaminlerin yogun kullanilmasi veya agizda emilerek kullanilan çesitli pastiller sonucu agiz pH’si düserek, dis sert dokularinda erozyon meydana gelebilir.

Uzmanlar bu rahatsizligin son yillarda özellikle ön plana çikmasinin nedenini, en basta yemek yeme ve içme aliskanliklarinin degismesine bagliyorlar.Günlük hizli yasam temposu içerisinde ayak üstü yemeler, bu yiyecekleri yerken kullanilan içecekler, bu içeceklerin içeriklerinde bulunan asit ciddi sorunlar yaratmaya basladi. Birçok insan dislerini sabah-aksam florürlü dis macunu ile firçalayip, bakteri plagi denilen olusumu disleri üzerinden uzaklastirabilseler de günlük yasanti içerisinde herhangi bir saat içinde aldiklari asitli yiyecek ve içecekler, bu sert dokularda asinmalara yol açiyor. Asitli içeceklerin yemek ögünleri arasinda tüketilmesi dislerdeki erozyonu artiriyor.

Dis erozyonu belirtileri ise söyle görülüyor; agiz boslugu içerisindeki asidin dis minesini asindirmaya baslamasiyla önce asiri hassasiyet ve sonraki asamalarda, dislerde sari lekeler, seffaflik, dis uçlarinda çatlaklar ve daha sonra da asinmalarin devami ile dis yüzeyinde de çukur alanlar olusuyor. Bireyi en çok rahatsiz eden husus ise hassasiyettir. Sicak veya soguk yiyecekler ciddi bir sekilde diste hassasiyete yol açar. Asit erozyonun etkileri hemen ortadan kaldirilamaz. Hastanin erozyonun etyolojisi için dis hekimine gitmesi gerekir. Hastaligin baslarinda koruyucu önlemlerle kolayca tedavi edilebilen erozyon, etki ciddi boyutlara ulasirsa, etkilenen dislerin seklinin ve islevlerinin düzeltilmesi ve korunmasi için adesif dis tedavisine ihtiyaç duyulur.

Asit Erezyonuna Karsi Önlemler;

• Dis firçalamak agiz hijyeninin korunmasinda ve dislerin çürümesinin önlenmesinde çok önemlidir, ama asitli yiyecek ve içecek tüketiminin hemen ardindan dis firçalamak erozyonu artirir.

• Özellikle bu tür içecekleri veya yiyecekleri tüketenler, agizlarini temiz hissetmek için hemen gidip dislerini firçaliyorlar. Bu, asinmanin hizlanmasina yol açar. Kisi, bu tür asitli yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra agiz ortaminin pH’sini yükseltmek için bir yudum su alabilir, nötr bir içecekle agzini çalkalayabilir.

• Disleri, agiz ortami asitli durumdan kurtulduktan sonra firçalanmasi daha dogru olur.

• Agiz hijyeniniz için sabah ve aksam dislerinizi firçaladiktan sonra Nasoral agiz gargarasi kullanabilirsiniz.

• Içecekleri tüketirken pipet kullanin

• Mesrubatlari hizli için, uzun sürede küçük yudumlar alarak içmekten sakinin

• Gazli içecekleri köpüklerini yok etmek için agzinizda tutmayin ya da agzinizda çalkalamayin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası