Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


NAZOFARINKS (GENIZ) KANSERLERINDE ERKEN TANI ILE BASARI ORANI %98’E ÇIKIYOR

Geniz ve boyundaki lenf bezlerinde sisme ile ortaya çikan nazofarinks kanserlerinin tedavisinde, yogunluk ayarli radyoterapi yöntemi “IMRT” kullaniliyor.

Türkiye’de görülme orani düsük olan nazofarinks kanseri, duyarli bir bölgede gerçeklestigi için tedavisinde yalnizca radyoterapi ve kemoterapi uygulaniyor. Nazofarinks kanserlerinin tedavisinde kullanilan yogunluk ayarli radyoterapi yöntemi “IMRT” ise, ayni anda birden çok tümör bölgesine farkli dozlarda isin verilmesini saglayarak tedavi sürecini kolaylastiriyor. Anadolu Saglik Merkezi Radyasyon Onkolojisi Uzmani Prof. Dr. Kayihan Engin, nazofarinks kanserleriyle ilgili sunlari anlatiyor:

“Yutak ile burnun arka tarafinin birlestigi geniz bölgesini kapsayan nazofarinks dedigimiz bölgede gerçeklesen bu hastalik, çok çesitli belirtilerle ortaya çikabiliyor. Belirtileri siklikla boyunda kitle, özellikle tek tarafli kulakta dolgunluk, isitme azligi, orta kulakta sivi birikimi ile burun tikanikligi, burun kanamasi ve kafa sinirleri tutulumuna bagli bulgular olarak kendini gösteriyor. Boyunda ele gelen kitleler, çenede kilitlenmeler, agri ya da orta kulak iltihaplari ile bazen de isitme kaybi ya da kafa sinirleri ile ilgili belirtiler de ortaya çikabiliyor. Herhangi bir eriskin hastada özellikle tek tarafli orta kulakta sivi birikimi varsa, aksi ispatlanana kadar nazofarinks kanserinin arastirilmasi gerekiyor.”

Hastaligin en fazla ileri yas grubunda ve gençlerde görüldügünü belirten Prof. Dr. Kayihan Engin, “Bu hastaligin sikligi kadin ve erkeklerde degismiyor. Ancak hastaligin seyri açisindan cinsiyet farklilasmasi görülebiliyor. Tedavinin seyri açisindan hastaligin bulundugu evre, hastanin yasi, cinsiyeti ve lenf nodu metastazi görülüp görülmemesi fark yaratiyor. Kadinlarda tedavide daha iyi sonuçlar aliniyor. Ancak bu farkin neden kaynaklandigi henüz bilinmiyor” dedi.

Prof. Dr. Kayihan Engin sözlerine söyle devam etti: “Hastalik çogu zaman boyunda, iki tarafli lenf bezlerine siçramis halde olusuyor. O bölgeye girisimde bulunmak oldukça zor oluyor. Bu nedenle temel tedavi olan radyoterapi, hastaligin evresine bagli olarak kemoterapi ile birlikte de kullaniliyor. Tedavi için hem yüksek dozda isin verilmesi hem de bu organlarin korunmasi gerekiyor. Kanserli alana yüksek doz isin verilerek hastanin tümörden kurtarilmasi mümkün oluyor. Ancak agiz kurulugu gibi yasam boyu sürecek sikintilar da meydana gelebiliyor.”

“Burada ilk asamada yogunluk ayarli radyoterapi cihazi IMRT kullaniliyor. Çünkü, kanserin ana kitlesi ya da boyundaki lenf bezlerinde farkli düzeylerde belirtiler olabiliyor. O nedenle farkli dozlari bir arada uygulamak gerekiyor. Bunu da en iyi saglayan yöntem de IMRT. Her alan içinde küçük alanciklar olusturularak, bazi yerlerde daha yüksek, bazilarinda da daha düsük dozda isin veriliyor. Yani, tüm duyarli organlari gözeterek, dozu ayarlamak mümkün oluyor. Haftada bes gün, ayakta uygulanan tedavi, yedi hafta sürüyor” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası