Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAHAR NEZLESI ÇOCUGUNUZUN KEYFINI KAÇIRMASIN

Çocugunuz sokakta oynamak için disari çikti, hapsirma krizleri esliginde, yogun bir burun akintisi ve kirmizi gözlerle eve geri döndü. Ilk bakista ne oldugunu anlamadiginiz bu durum bahar aylarinda yaygin olarak görülen alerjik rinite isaret ediyor olabilir. Halk arasinda “saman nezlesi” olarak da bilinen, “alerjik rinit/ nezle”, çocugunuzun baharin keyfini özgürce çikarmasinin önündeki en önemli engellerden biridir. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Pinar Akyol, çocuklarda alerjik nezle ve tedavisi hakkinda bilgi verdi.

Hastaligin temelleri bebeklikte atilmaya baslar

Kiside alerjiye karsi bir genetik yatkinlik varsa, henüz bebeklik çagindan itibaren alerjiye neden olabilecek maddelerle, diger adiyla “alerjenlerle” ayni ortamda bulunmasi, bebekte bir duyarliligin olusmasina neden olmaktadir. Olusan bu duyarlilik nedeniyle harekete geçen bagisiklik sistemi, bu alerjenlerle her karsilastiginda tepki vermeye baslar. Vücudun bu reaksiyonlari farkli sekillerde ortaya çikabilmektedir. Alerjik nezle, çocuklarda bu tür alerjenlere karsi gelisen en tipik reaksiyonlardan biridir.

Kasintili burun akintisi bahar aylarinda ortaya çikarsa…

Alerjik nezle (alerjik rinit), alerjenlere duyarli çocuklarda tüm yil boyunca belirti verebilir. Ancak duyarlilik etkisini en çok bahar aylarinda gösteriyorsa, söz konusu alerjik nezle “pollinosis” adi verilen saman nezlesidir. Siklikla bahar aylarinda özellikle bitkilerdeki tozlasma döneminin baslamasiyla, üst solunum yollarini etkileyen alerjik nezlenin

temel belirtileri; kasintili ve sulu burun akintisi, hapsirma krizleri, burunda yanma seklindedir. Ancak, hastanin sikayetleri çogu zaman bu belirtilerle sinirli kalmaz. Gözlerde de kizariklik ve yanma, hatta kasinti ve sulanma alerjik nezlenin diger bulgulari arasindadir.

Evinizdeki toz ve sigara dumani da sikayetleri artirir

Evlerde bulunan çiçek ve bitkiler polenlere karsi duyarli olan bu çocuklari çok fazla etkilemezken; açik havada, yesillik alanlarda, ormanda, kirda görülen bitkiler alerjik nezle sikayetlerinin artmasina neden olmaktadir. Alerjik nezleye polenlerin yani sira; evdeki toz, hayvan tüyleri, tütün dumani gibi alerjenler de neden olabilmektedir. Çocukluk yaslarinda ilk belirtilerini veren hastalik, kisinin tüm hayati boyunca birlikte yasamayi ögrenmesi gereken bir durum haline gelebilir. Alerji ilk basladigi yillarda üst solunum yollarinda görülürken; zaman içinde asagiya dogru inerek bronslari etkileyebilmektedir. Bu durum, alerjik astimin olusmasina neden olabilir.

“3 haftadan uzun süren nezle alerjiye isaret eder”

Alerjik nezle çogunlukla soguk alginligiyla karistirilabile bir hastaliktir. Eger nezle, ilkbahar ve yaz aylarinda baslayip, üç haftadan uzun sürüyorsa ve iyilesme egilimi göstermiyorsa, alerjik nezle süphesi kuvvetli hale gelir. Böyle durumlarda mutlaka doktora danisilmasi gerekir.

Alerji testleri ile tani konulabilir

Çocukta alerjik nezleden süpheleniliyorsa, alerjiye neden olan maddeyi tespit etmek için cilt veya kan testlerine ihtiyaç duyulmaktadir. Ayrica, burun akintilarinda alerji hücrelerinin yüzdesinin ölçüldügü “nasal eosinofili” testi de alerjik nezle tanisi için kullanilan bir yöntemdir. Testlerin sonucunda, çocugun belli bir alerjene karsi duyarli oldugu tespit edildigi takdirde, bu alerjiye yönelik tedaviye baslanabilir.

“Alerjiye neden olan bitkilerden uzak durulmali”

Alerjik nezle tedavisinin ilk adimi, alerjiye neden ola alerjenlerden kaçinmaktir. Eger çocuktaki alerjik nezle polenlere karsi geliyorsa, tozlasmanin sikça görüldügü aylarda, çocugu yesil alanlardan mümkün oldugunca uzak tutmak gerekebilmektedir.

Ilaç tedavisi sikayetleri hafifletiyor

Çevresel korunma yöntemlerinin yetersiz kaldigi veya ailenin çocugu bu tür alanlarda bulunmasini kontrol altina alamadigi durumlarda, ilaç tedavisi etkili bir yöntem olacaktir. Bu ilaçlar sadece belirtilerin görüldügü günlerde kullanildiklarinda bile, çocugun sikayetlerini gidermeye yardimci olabilmektedir.

Bir baska çözüm: “Immünoterapi”

Ilaç tedavisinin yeterli olmadigi çocuklarda asi tedavisi, “immünoterapi”, uygulanmaktadir. Çocugun duyarli oldugu alerjenlerin artan dozlarda çocuga verilmesiyle, çocugun bagisiklik sistemini düzenlemeyi amaçlayan asi tedavisi, bir süre sonra vücudun bu alerjenleri dogal karsilayabilmesini saglamaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası