Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sicak Havada Hepatit A Tehlikesi

Istanbul Üniversitesi Tip Fakültesi Gastroentoro Hepatoloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi ve Türk Karaciger Arastirmalari Dernegi Genel Sekreteri Prof. Dr. Yilmaz Çakaloglu, yaz sicaklarinin Hepatit A'ya yakalanma riskini artirdigini söyledi.

Prof. Dr. Çakaloglu açiklamasinda, Türkiye'de yilda bin, ABD'de ise 125 -150 bin kisinin Hepatit A (HAV) enfeksiyonuna yakalandigini belirterek, çocuklarin pis sulardan uzak tutulmasi, sebze ve meyvelerin yikanmadan yenilmemesi konusunda vatandaslari uyardi.

Hepatit A hastaliginin, Hepatit A virüsünün yol açtigi akut karaciger iltihabi oldugunu kaydeden Çakaloglu, halk arasinda sarilik olarak da bilinen hastaligin dünyadaki en yaygin enfeksiyonlardan biri oldugunu vurguladi.

Dünya nüfusunun yaridan çocugunun bu enfeksiyona maruz kaldigini belirten Çakaloglu, Türkiye gibi gelismekte olan ülkelerde eriskin nüfusun yüzde 70 - 98'inin, Bati toplumlarinda ise yüzde 20 - 50'sinin bu enfeksiyonu geçirmis oldugunu kaydetti. Aradaki farkin sebebinin HAV'in bulasma yollarindan kaynaklandigina dikkat çeken Çakaloglu, "Dünyada her yil milyonlarca insan Hepatit A olmaktadir. Temiz su ve gida imkanlarinin, yeterli hijyenik sartlarin bulundugu toplumlarda HAV enfeksiyonuna daha seyrek rastlanmaktadir. Hepatit A'dan korunmanin en etkin yöntemi ise asi yaptirmaktir" dedi.

Hastaligin bulasma yollarina da deginen Prof. Dr. Çakaloglu, sunlari söyledi: "Hepatit A virüsünün kaynagi insandir. HAV virüsü, tasiyici kisilerin diskisi ile çevreye yayilir. Bulasma agiz yoluyla geçeklesir. Mikroplu su ve besinlerden de bu mikrop bulasabilir. Tuvalet sonrasi temizligin ve kanalizasyon sistemlerinin yetersiz oldugu toplumlarda su kaynaklari araciligiyla da yayilabilir. Çig ve hafif pismis olarak tüketilen kabuklu deniz ürünleriyle, insan diskisi bulunan havuz sulariyla, çig süt, pasta, dondurma, krema, konserveler gibi yiyecekler de mikrobun bulasmasinin diger etkenleridir. Ayrica kaninda Hepatit A virüsü olan birinin kan vermesiyle veya dogum sirasinda anneden bebege bulasabilir."


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası