Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HER BURUN EGRILIGI AMELIYAT GEREKTIRMIYOR

Halk arasinda yeterince önemsenmeyen burun tikanikliklari, aslinda genel sagligimizi pek çok yönden olumsuz etkileyebiliyor. Akciger ve kalp sagligimiz basta olmak üzere, uyku kalitemiz, koku, tat duyularimiz ve birçok sistemin düzenli çalismasi burun solunumunun rahat olmasi ile iliskilidir. Burun tikanikligi sorunu yasayan kisiler için ilk akla gelen neden genellikle burundaki kemik-kikirdak egrilikleridir. Ve tür bu durumlarin çogunda da tek tedavi seçeneginin deviasyon ameliyati oldugu düsünülür. Memorial Etiler Tip Merkezi KBB Bölümü’nden Op. Dr. Atilla Sengör, her burun tikanikliginin nedeninin burun egriligi olmadigi gibi, her burun egriliginin de ameliyat gerektirmedigini belirterek burun tikanikliklari, kemik egriligi ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgi verdi.

Kemik egriligi, burun içinde bulundugu bölgeye göre farkli derecelerde tikaniklik yapar

Halk arasinda burun veya kemik egriligi denilen, tipta “Septum Deviasyonu” olarak adlandirilan durum burun tikanikliginin yaygin bilinen nedenlerindendir. Kemik-kikirdak egrilikleri, burun içerisinde bulunduklari yere ve egriligin boyutuna göre farkli siddetlerde tikaniklik yapabilirler. Örnegin burun deliklerine yakin yerde bulunan bir egrilik, giris bölgesinin dar olmasi nedeniyle hastaya çok sikinti verebilir. Ayni siddetteki bir egrilik daha gerideyse hiçbir belirti vermeyip burun tikanikligina dahi neden olmayabilir. Ancak ileri düzeyde bir egrilik, yeri nerede olursa olsun genellikle solunumu engeller. Bu sekildeki burun tikanikliklarinin tedavisinde “burun egriligi ameliyati”, diger adiyla “deviasyon ameliyati” gerekebilir.

Burun kemigi gelisimi kisi 18 yasina gelene kadar sürer

Burun tikanikliklarinin diger bir nedeni de burun etleri, tibbi adiyla “Konka Sismeleri”dir. Burun tikanikliginin sonradan ortaya çiktigi ve giderek arttigi hastalarda sorun genellikle konka sismesidir. Çünkü burnun kikirdak-kemik gelisimini tamamlamasinin 18 yasinda son buldugu kabul edilir. Bu yastan sonra “egriligin artmasi” diye bir durum olagan kosullarda söz konusu degildir. Yani sonradan gelisen burun tikanikligi baska bir nedene bagli olmalidir.

Sagliksiz klima kosullari burun etinin sismesine yol açabilir

Konka sismeleri, hava kirliligi olan bölgelerde yasayanlarda, sigara kullananlarda, alerjik nezlesi olanlarda, sinüzit hastalarinda ve burun damlasi bagimlilarinda siklikla görülür. Son dönmelerde artis gösteren bu durumun nedenleri arasina, ofis ortaminda çalisanlarin maruz kaldigi sagliksiz klima kosullari da eklenmistir. Konka sismeleri, bazen tek baslarina burun tikanikligi yapacak kadar büyüyebilir, bazen de burun egrilikleri ile beraber görülebilirler. Özellikle burun egrilikleri ile beraber burun tikanikliginin görüldügü durumlarda, deviasyon ameliyati ile birlikte konkalara çesitli müdahaleler yapilir. Ancak tip teknolojisindeki gelismeler, konkalara daha etkin yaklasilmasini saglayan cihazlarin çesitlenmesini saglamistir. Bu durumda siddetli bir burun egriliginin bulunmadigi hastalarda, sadece burun etlerine uygulanacak girisimlerle burun solunumu açilabilmektedir.

En az girisimle en iyi sonuç…

Burun boslugu alelade bir bosluk degil, içerisindeki tüm yapilarin korunmasi gereken islevsel ve dinamik bir organdir. Bu nedenle son yillarda tüm cerrahi uygulamalar “en az girisimle en iyi sonuç alma” prensibini göz önüne alarak yapilmaya çalisilmaktadir. Geçmiste uygulanan konkalarin tamamen çikartildigi, tekniklerin yerini gelismis merkezlerde “küçültme teknikleri“ almistir. Bu sekilde uygun bir yöntemle uygulanan endoskopik konka küçültülmesi, burun islevlerini korudugundan ve tampon gerektirmediginden hasta için burun egriligi ameliyatlarina göre daha konforlu olabiliyor.

Tek seansta probleminizden kurtulun

Endoskopik konka küçültülmesi (redüksiyonu) için kullanilmakta olan çesitli radyofrekans cihazlari ile, hafif dereceli konka sismeleri tek seansta küçültülebiliyor. Ancak orta veya ileri derecedeki konkalarda kalici sonuç alabilmek için 3-4 kez uygulama yapmak gerekebiliyor. Radyofrekans uygulamalari belirli zaman araliklari ile ofis kosullarinda ya da ameliyathane ortaminda lokal anestezi veya genel anestezi altinda yapilabiliyor. Tek seansta, orta veya ileri derecedeki konka sismelerinin küçültülmesinde tercih ettigimiz yöntem Holmium lazer uygulamasidir. Bu yöntem, lazer atislarini hassasiyetle istenilen noktalara uygulayabilmek için mutlaka genel anestezi altinda yapilmalidir. Bir süre kabuklanma dönemi ve bu dönemde kullanilan bazi spreyler sonrasinda solunum önemli ölçüde rahatlayabiliyor.

Burundan nefes alin

Burun solunumu en saglikli solunum seklidir; nefes alip verme burundan yapilabilmelidir. Burun tikanikligi kisinin günlük yasantisini etkileyecek düzeyde sikinti vericiyse tedavi arayisina girmekte fayda vardir. Geçmiste sikinti verdigi düsünülen burun ameliyatlari, günümüzde hasta için daha konforlu ve daha basarili sonuçlarla yapilabilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası