Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bahar yorgunlugu tükenmislik sendromunu tetikliyor

''Bahar yorgunlugu'' adiyla bilinen mevsimsel ve geçici depresyon fark edilip gerekli önlemler alinmadigi takdirde, agir rahatsizliklara neden olabilen ''tükenmislik sendromu''nu tetikliyor. Iklim degisikligine bagli olarak insanlarin duygu durumlarinda degisiklikler olabilecegini bu zamanlarda bahar yorgunlugu olarak da bilinen geçici, mevsimsel depresyonlara rastlandigini belirten Bayindir Hastanesi Sögütözü Iç Hastaliklari Uzm.Dr. Sertaç Yildirim mevsimsel depresyonlarin, halsizlik, bitkinlik ve çöküntü hissi verdigini vurguladi.

Yildirim, yogun çalisma temposu, ekonomik kriz, hava kirliligi gibi distan gelen nedenlere bagli uzun süreli strese maruz kalinmasi durumunda, kisinin ''tükenmislik sendromu'' yasayabilecegini belirterek ''Bahar depresyonlari aniden gelir. Kisi, iyiyken birden kötü olur ama tükenmislik sendromu, baharla birlikte tetiklenir. Kisi, mevsimsel geçise kadar zoraki idare ediyordur. Baharla birlikte durumu daha da agirlasir. Bu durumda bahar yorgunlugu ile tükenmislik sendromunu birbirine karistirmamak gerekir” dedi.

Yildirim, tükenmislik sendromunun hafife alinmamasi gerektigine isaret ederek, tedavi uygulanmamasi durumunda, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk, huzursuzluk, gerginlik, is yerinde performans düsüsü, aile içi ve toplumsal iliskilerde bozulmalar ile psikosomatik rahatsizliklar olan reflü, mide ülseri, vücutta döküntüler ve sindirim sistemi problemlerinin ortaya çikabilecegini belirtti.

Bahar yorgunlugu nedir ?

Bahar yorgunlugu hemen herkesin mevsim degisikligine vermis oldugu fiziksel ve psikolojik belirtilere verilen bir tablodur. Bazi dönemlerde yeterli besin kaynaklarinin alinamamasi, B ve C vitaminlerin ve minerallerin eksik alinmasi, tiroid bezinin yetersiz çalismasi, araya giren enfeksiyon hastaliklari, çay ve kahvenin asiri tüketilmesi ve sigaranin kullanilmasi gibi durumlar bahar yorgunlugu belirtilerini asikar hale getiren unsurlardir.

Neden olusur?

Soguk kis günlerini geride birakip havanin isinmasi ile havadaki negatif yüklü iyonlarin artmasinin insan biyoritmini olumsuz etkiledigini,insan organizmasinin birden isinmasi sonucunda adaptasyonu saglamak için adrenalin ve kortizol gibi bazi hormonlarin salinimini arttirdigini belirten Yildirim “Iyi beslenilmemesi, yeterli vitamin ve minerallerin kullanilmamasi, düzensiz uyku, kansizlik gibi durumlarda bu hormonal adaptasyon yetersiz kalmakta ve bahar yorgunlugu bulgulari ortaya çikmaktadir” dedi.

Yorgunluk hissi hangi hastaliklarin belirtisi olabilir?

Yorgunlugun, vücudun fiziksel çalismaya, psikolojik strese ve uykusuzluga verdigi fizyolojik bir cevap olduguna dikkat çeken Yildirim, sürekli yorgunlugun fizyolojik bir cevap olabilecegi gibi bazi hastaliklarin ön belirtisi olabilecegini ifade etti. Yildirim, “Bahar yorgunlugu belirtileri kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji, kansizlik ve bazi bagisiklik sistemi hastaliklari ile hipotiroidi gibi bazi endokrin hastaliklarin belirtilerine benzerlik gösterebilir. Bu nedenle bahar yorgunlugu bulgulari çok belirginse, uzun sürerse ve kisinin günlük aktivitelerini engelliyecek durumda ise altta yatan diger hastaliklar arastirilmalidir. Çünkü bahar yorgunlugunda kisi günlük aktivilerini yapmada zorlanmaz.” dedi.

Ne tür önlemler alinabilir?

* Düzenli vitamin ve mineralleri tüketin

* Mevsim meyve ve sebzelerini tercih edin

* Kisa ve sik dinlenme araliklari ile çalisin

* Çalisma ortamini iyi havalandirin

* Sivi tüketimine dikkat edin. Mümkünse günde 8-10 bardak su tüketin

* Çay, kahve gibi kafeinli içecekleri az kullanin

* Sigara içmeyin

* Düzenli egzersiz yapin

Ne zaman doktora basvurulmalidir?

Bahar yorgunlugu belirtilerinin uzun sürmesi ve kisinin günlük aktivitelerini yapmasina engel olmasi durumunda buna sebep olabilecek diger nedenlerin (kansizlik, enfeksiyonlar, tiroid hastaliklari, fibromiyalji, kronik yorgunluk sendromu, bagisiklik sistemi hastaliklari, psikolojik hastaliklar ve gerekirse tümöral hastaliklar) arastirilmasi gerekmektedir. Yildirim bu arastirma ile bahar yorgunlugu bulgularini taklit eden ancak altta yatan baska bir hastaligin erken tanisinin mümkün olabilecegini belirtti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası