Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyetlerin yarattigi enerji kaybina dikkat

Kisin alinan fazla kilolardan kurtulmak için yapilan kontrolsüz diyetler, kisinin enerjisini azaltiyor. Yorgunluk hissi, halsizlik gibi sikintilarla ortaya çikan enerji kaybi için uzmanlar, meyve suyu tüketilmesini öneriyor.

Yaz aylarinin gelmesiyle baslanan diyetler, eger dikkat edilmezse günlük hayati zorlastirabiliyor. Mutlaka bir uzmana danisilarak yapilmasi gereken zayiflama diyetlerinde en önemli problemlerden biri de yasanan enerji kaybi. Vücuda enerji veren seker, karbonhidrat, protein gibi besin maddelerinin sinirli tüketimi insanlari yavaslatarak, halsizlik ve yorgunluga neden oluyor. Konuyla ilgili önemli uyarilarda bulunan Erciyes Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Baskani Prof. Dr. Neriman Inanç, bilinçsiz yapilan diyetlerin birçok saglik problemini de beraberinde getirecegine dikkat çekerek, kilo vermek isteyen kisilerin, vücudun yasadigi sivi kaybina ve bunun yaratabilecegi hasarlara yeterince dikkat etmediklerini vurguluyor.

Meyve sulari tokluk hissini artiriyor

Diyet programlarinin vücuttaki meta¬bolizma artiklarinin atilabilmesi için yeterli miktarda sivi saglamasi gerektigine dikkat çeken Prof. Dr. Inanç, “Özellikle zayiflama diyetlerinde vücudun fazla sivi kaybettigi ilk haftalarda diyete eklenen meyve sulari sivi dengesini korumak için oldukça iyi bir seçenektir. Meyve sulari vücuda kaybettigi siviyi geri kazandirdigi gibi, hücrelerin yasamsal faaliyetlerini ve vücut fonksiyonlarinin yerine getirilmesine katki saglamaktadir. Diyet tedavisinde yemek öncesi ve yemekle beraber alinan sivilar mide dolgunlugunu ve dolayisiyla tokluk hissini de artirir” diyor.

Meyve sularinin vücudun sivi gereksinimini karsilanmasina yardimci olmasinin yani sira C vitamini içerigi ile antioksidan sisteme yardimci oldugunu belirten Inanç, meyve sularinin enerji ve sivi kaynagi olarak tokluk vermesi için ara ögünlerde tüketilebilecegi gibi yemeklerle birlikte de tüketilebilecegini ifade ediyor. Prof. Dr. Inanç, sunlari söylüyor:

“Meyve sularinda bulunan meyve asitleri sindirimi kolaylastirmaktadir. Ayni zamanda meyve sularinin içerdigi C vitamini, birlikte tüketildigi besinlerin içerisindeki demir mineralinin emilim oranini artirarak kansizlik olarak bilinen anemiye karsi etkili olmaktadir. Bu nedenle meyve sulari yeterli ve dengeli beslenmenin bir parçasi olarak her yas grubunda beslenmemizde ve zayiflama diyetlerinde ‘bilerek içmemiz’ gereken saglik içecekleri oldugunu unutmamiz gerekir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası