Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyetlerin yarattigi enerji kaybina dikkat

Kisin alinan fazla kilolardan kurtulmak için yapilan kontrolsüz diyetler, kisinin enerjisini azaltiyor. Yorgunluk hissi, halsizlik gibi sikintilarla ortaya çikan enerji kaybi için uzmanlar, meyve suyu tüketilmesini öneriyor.

Yaz aylarinin gelmesiyle baslanan diyetler, eger dikkat edilmezse günlük hayati zorlastirabiliyor. Mutlaka bir uzmana danisilarak yapilmasi gereken zayiflama diyetlerinde en önemli problemlerden biri de yasanan enerji kaybi. Vücuda enerji veren seker, karbonhidrat, protein gibi besin maddelerinin sinirli tüketimi insanlari yavaslatarak, halsizlik ve yorgunluga neden oluyor. Konuyla ilgili önemli uyarilarda bulunan Erciyes Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Baskani Prof. Dr. Neriman Inanç, bilinçsiz yapilan diyetlerin birçok saglik problemini de beraberinde getirecegine dikkat çekerek, kilo vermek isteyen kisilerin, vücudun yasadigi sivi kaybina ve bunun yaratabilecegi hasarlara yeterince dikkat etmediklerini vurguluyor.

Meyve sulari tokluk hissini artiriyor

Diyet programlarinin vücuttaki meta¬bolizma artiklarinin atilabilmesi için yeterli miktarda sivi saglamasi gerektigine dikkat çeken Prof. Dr. Inanç, “Özellikle zayiflama diyetlerinde vücudun fazla sivi kaybettigi ilk haftalarda diyete eklenen meyve sulari sivi dengesini korumak için oldukça iyi bir seçenektir. Meyve sulari vücuda kaybettigi siviyi geri kazandirdigi gibi, hücrelerin yasamsal faaliyetlerini ve vücut fonksiyonlarinin yerine getirilmesine katki saglamaktadir. Diyet tedavisinde yemek öncesi ve yemekle beraber alinan sivilar mide dolgunlugunu ve dolayisiyla tokluk hissini de artirir” diyor.

Meyve sularinin vücudun sivi gereksinimini karsilanmasina yardimci olmasinin yani sira C vitamini içerigi ile antioksidan sisteme yardimci oldugunu belirten Inanç, meyve sularinin enerji ve sivi kaynagi olarak tokluk vermesi için ara ögünlerde tüketilebilecegi gibi yemeklerle birlikte de tüketilebilecegini ifade ediyor. Prof. Dr. Inanç, sunlari söylüyor:

“Meyve sularinda bulunan meyve asitleri sindirimi kolaylastirmaktadir. Ayni zamanda meyve sularinin içerdigi C vitamini, birlikte tüketildigi besinlerin içerisindeki demir mineralinin emilim oranini artirarak kansizlik olarak bilinen anemiye karsi etkili olmaktadir. Bu nedenle meyve sulari yeterli ve dengeli beslenmenin bir parçasi olarak her yas grubunda beslenmemizde ve zayiflama diyetlerinde ‘bilerek içmemiz’ gereken saglik içecekleri oldugunu unutmamiz gerekir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası