Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyetlerin yarattigi enerji kaybina dikkat

Kisin alinan fazla kilolardan kurtulmak için yapilan kontrolsüz diyetler, kisinin enerjisini azaltiyor. Yorgunluk hissi, halsizlik gibi sikintilarla ortaya çikan enerji kaybi için uzmanlar, meyve suyu tüketilmesini öneriyor.

Yaz aylarinin gelmesiyle baslanan diyetler, eger dikkat edilmezse günlük hayati zorlastirabiliyor. Mutlaka bir uzmana danisilarak yapilmasi gereken zayiflama diyetlerinde en önemli problemlerden biri de yasanan enerji kaybi. Vücuda enerji veren seker, karbonhidrat, protein gibi besin maddelerinin sinirli tüketimi insanlari yavaslatarak, halsizlik ve yorgunluga neden oluyor. Konuyla ilgili önemli uyarilarda bulunan Erciyes Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Baskani Prof. Dr. Neriman Inanç, bilinçsiz yapilan diyetlerin birçok saglik problemini de beraberinde getirecegine dikkat çekerek, kilo vermek isteyen kisilerin, vücudun yasadigi sivi kaybina ve bunun yaratabilecegi hasarlara yeterince dikkat etmediklerini vurguluyor.

Meyve sulari tokluk hissini artiriyor

Diyet programlarinin vücuttaki meta¬bolizma artiklarinin atilabilmesi için yeterli miktarda sivi saglamasi gerektigine dikkat çeken Prof. Dr. Inanç, “Özellikle zayiflama diyetlerinde vücudun fazla sivi kaybettigi ilk haftalarda diyete eklenen meyve sulari sivi dengesini korumak için oldukça iyi bir seçenektir. Meyve sulari vücuda kaybettigi siviyi geri kazandirdigi gibi, hücrelerin yasamsal faaliyetlerini ve vücut fonksiyonlarinin yerine getirilmesine katki saglamaktadir. Diyet tedavisinde yemek öncesi ve yemekle beraber alinan sivilar mide dolgunlugunu ve dolayisiyla tokluk hissini de artirir” diyor.

Meyve sularinin vücudun sivi gereksinimini karsilanmasina yardimci olmasinin yani sira C vitamini içerigi ile antioksidan sisteme yardimci oldugunu belirten Inanç, meyve sularinin enerji ve sivi kaynagi olarak tokluk vermesi için ara ögünlerde tüketilebilecegi gibi yemeklerle birlikte de tüketilebilecegini ifade ediyor. Prof. Dr. Inanç, sunlari söylüyor:

“Meyve sularinda bulunan meyve asitleri sindirimi kolaylastirmaktadir. Ayni zamanda meyve sularinin içerdigi C vitamini, birlikte tüketildigi besinlerin içerisindeki demir mineralinin emilim oranini artirarak kansizlik olarak bilinen anemiye karsi etkili olmaktadir. Bu nedenle meyve sulari yeterli ve dengeli beslenmenin bir parçasi olarak her yas grubunda beslenmemizde ve zayiflama diyetlerinde ‘bilerek içmemiz’ gereken saglik içecekleri oldugunu unutmamiz gerekir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası