Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


VARIKOSEL HER 4 ERKEKTEN 1’INE BABALIK DUYGUSUNU TATTIRMIYOR

Toplumda yaygin fakat yanlis bir inanisa bagli olarak, bebek sahibi olamayan çiftler için ilk olarak akillara kadin fizyolojisindeki problemler geliyor. Ancak erkek kisirliginin en önemli nedenlerinden biri olan “varikosel” pek çok erkegin baba olma hayallerine gölge düsürüyor. Memorial Atasehir Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Egemen Avci, erkeklerin korkulu rüyasi olarak kabul edilen “varikosel ve tedavisi” hakkinda bilgi verdi.

Pek çok erkek hastaligin farkinda degil

Varikosel, yumurtadaki kirli kani toplayan damarlarin genislemesi hastaligidir. Yetiskin her on erkekten birinde rastlanan bu hastalik ergenlik döneminde ortaya çikarsa yumurtalarin küçük kalmasina neden olabilir. Çocugu olmayan ve bu nedenle doktora basvuran her dört erkegin birinde varikosel saptanabilmektedir. Testisler saglikli sperm üretebilmek için “skrotum” denilen ve vücudun disina yerlesmis torbalarin içinde olmalidirlar. Böylece vücut isisindan etkilenmezler. Varikosel hastaliginda testiküler isinin arttigi düsünülmektedir. Ayrica venlerdeki (toplayici damardaki) bazi zararli maddeler sperm kalitesini bozabilir. Daha çok sol tarafta rastlanmakla beraber her iki tarafta da görülebilir.

Dogru tani ve tedavi için…

Tanisi üroloji uzmaninin yapacagi fizik muayenesi ile konulur. Hasta çok kilolu, testisi yukarida ve skrotum az gelismis ise ya da fizik muayenede süphe varsa Skrotal doppler (USG) adi verilen film çekilir. Varikosel hastaligi yumurta agrisina da neden olabilir. Hastaya uygulanacak tedavi basvuru sikayeti ve yapilacak testlerin sonucuna göre belirlenir. Hasta ergenlik döneminde ise ve varikoselli olan testisi digerine göre daha küçük kalmis ise ameliyat önerilir.

Doktorunuzun önerilerine kulak verin

Agri nedeni ile basvuran varikosel hastalarina testisi asan külot giyilmesi, agri kesici kullanilmasi ve ayakta uzun süre kalinmamasi gibi önerilerde bulunulur. Buna ragmen sikayetler geçmiyor ve agri devam ediyorsa cerrahi yönteme basvurulabilir. Varikosel ameliyati siklikla, çocuk sahibi olmayan erkeklerde uygulanan bir operasyondur.

Operasyon sonrasi sperm kalitesi %70 artar

Ameliyat öncesi sperm kalitesinde bozuklugu ispat etmek adina hastaya en az iki defa “spermiogram” yaptirmasi önerilir. Eger spermin yapisinda bir bozukluk saptanmissa, hormonal veya genetik baska bir hastalik düsünülmüyor ise hastaya operasyon önerilir. Operasyon sonrasi sperm kalitesinde artis %60-70 civarindadir. Bunun gebelige yansimasi çesitli yayinlara göre %40-50 arasinda degismektedir. Ameliyatin, dogal yoldan gebe kalamayan hastalarin yardimci üreme teknigi ile çocuk sansi olma ihtimalini artirdigina yönelik çalismalar mevcuttur. Sonuç olarak varikosel hastaligi erkeklerde tanisi ve tedavisi kolay bir hastaliktir. Testisinde agrisi olan, çocuk sahibi olmak isteyen hastalarin ve testisinde küçülme fark eden adelosanlarin (çocukluk ile eriskinlik arasindaki fiziksel, cinsel, sosyal ve psikososyal geçis dönemi) bir üroloji uzmanina basvurmalari uygun olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası