Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


VARIKOSEL HER 4 ERKEKTEN 1’INE BABALIK DUYGUSUNU TATTIRMIYOR

Toplumda yaygin fakat yanlis bir inanisa bagli olarak, bebek sahibi olamayan çiftler için ilk olarak akillara kadin fizyolojisindeki problemler geliyor. Ancak erkek kisirliginin en önemli nedenlerinden biri olan “varikosel” pek çok erkegin baba olma hayallerine gölge düsürüyor. Memorial Atasehir Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Egemen Avci, erkeklerin korkulu rüyasi olarak kabul edilen “varikosel ve tedavisi” hakkinda bilgi verdi.

Pek çok erkek hastaligin farkinda degil

Varikosel, yumurtadaki kirli kani toplayan damarlarin genislemesi hastaligidir. Yetiskin her on erkekten birinde rastlanan bu hastalik ergenlik döneminde ortaya çikarsa yumurtalarin küçük kalmasina neden olabilir. Çocugu olmayan ve bu nedenle doktora basvuran her dört erkegin birinde varikosel saptanabilmektedir. Testisler saglikli sperm üretebilmek için “skrotum” denilen ve vücudun disina yerlesmis torbalarin içinde olmalidirlar. Böylece vücut isisindan etkilenmezler. Varikosel hastaliginda testiküler isinin arttigi düsünülmektedir. Ayrica venlerdeki (toplayici damardaki) bazi zararli maddeler sperm kalitesini bozabilir. Daha çok sol tarafta rastlanmakla beraber her iki tarafta da görülebilir.

Dogru tani ve tedavi için…

Tanisi üroloji uzmaninin yapacagi fizik muayenesi ile konulur. Hasta çok kilolu, testisi yukarida ve skrotum az gelismis ise ya da fizik muayenede süphe varsa Skrotal doppler (USG) adi verilen film çekilir. Varikosel hastaligi yumurta agrisina da neden olabilir. Hastaya uygulanacak tedavi basvuru sikayeti ve yapilacak testlerin sonucuna göre belirlenir. Hasta ergenlik döneminde ise ve varikoselli olan testisi digerine göre daha küçük kalmis ise ameliyat önerilir.

Doktorunuzun önerilerine kulak verin

Agri nedeni ile basvuran varikosel hastalarina testisi asan külot giyilmesi, agri kesici kullanilmasi ve ayakta uzun süre kalinmamasi gibi önerilerde bulunulur. Buna ragmen sikayetler geçmiyor ve agri devam ediyorsa cerrahi yönteme basvurulabilir. Varikosel ameliyati siklikla, çocuk sahibi olmayan erkeklerde uygulanan bir operasyondur.

Operasyon sonrasi sperm kalitesi %70 artar

Ameliyat öncesi sperm kalitesinde bozuklugu ispat etmek adina hastaya en az iki defa “spermiogram” yaptirmasi önerilir. Eger spermin yapisinda bir bozukluk saptanmissa, hormonal veya genetik baska bir hastalik düsünülmüyor ise hastaya operasyon önerilir. Operasyon sonrasi sperm kalitesinde artis %60-70 civarindadir. Bunun gebelige yansimasi çesitli yayinlara göre %40-50 arasinda degismektedir. Ameliyatin, dogal yoldan gebe kalamayan hastalarin yardimci üreme teknigi ile çocuk sansi olma ihtimalini artirdigina yönelik çalismalar mevcuttur. Sonuç olarak varikosel hastaligi erkeklerde tanisi ve tedavisi kolay bir hastaliktir. Testisinde agrisi olan, çocuk sahibi olmak isteyen hastalarin ve testisinde küçülme fark eden adelosanlarin (çocukluk ile eriskinlik arasindaki fiziksel, cinsel, sosyal ve psikososyal geçis dönemi) bir üroloji uzmanina basvurmalari uygun olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası