Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANNE OLMAYA GERÇEKTEN HAZIR MISINIZ?

Gebelik öncesi kadin sagliginin kontrol edilmesi, hem anne hem de bebek için gebelik ve dogum sürecini kolaylastiriyor. Günümüzde hala pek çok kadin gebelige ciddi tibbi sorunlarla basliyor, bebege zararli olabilecek maddelere maruz kaliyor ve sagligini koruyucu hiçbir önlem almadan plansiz gebe kaliyor.

Anadolu Saglik Merkezi Kadin Sagligi ve Dogum Uzmani Meltem Çam, gebelige karar verildikten sonra, anne adayinin sagliginin iyilestirilmesinin çok önemli oldugunu söylüyor. Dr. Çam söyle devam ediyor: “Saglik kontrollerinin ihmal edilmemesi, gebelik planlari konusunda anne ve baba adaylarinin egitilmesi ilk önceligimiz. Günümüzde anne ve çocuk sagliginda daha iyi sonuçlar elde etmek için gebelikten önce harekete geçmek, tani ve tedaviden çok koruma ve önlemeyi hedeflemek gerekiyor.”

Bedeniniz annelige hazir mi?

“Gebelik öncesi beslenmede genellikle saf, temiz, kilo aldirmayan ama besleyici gidalarin tercih edilmesi gerekiyor. Düzgün ve saglikli beslenmeye ilave olarak folik asit takviyesi yapilmasi, kullanilan destek ürünleri varsa bunlarin güvenilirligi, yarari ve zarari irdelenmeli. Gebelige hazirlanan kadinlar sigara ve alkolü birakmali, birakamiyorsa kullanim sinirlamasi konusunda tesvik edilmelidir Anne adayinin egzersize ve kilo kontrolüne de önem vermesi de büyük önem tasiyor”

Gebelige hazirlanirken hangi asilar yaptirilmalidir?

“Özellikle Human Papilloma Virüs (HPV), grip, hepatit B, kizamikçik asilari bu hastalik risklerini tasiyan gebe adaylarinda hekim kontrolü ile birlikte yapilmalidir. Ayrica cinsel yolla bulasan hastaliklarla ilgili risk belirlenmeli uygun testlerle ortaya çikan hastaliklar tedavi edilmelidir”

Hangi hastaliklar risk olusturur?

“Diyabet, tiroid hastaliklari, epilepsi benzeri nörolojik hastaliklar, hipertansiyon, böbrek hastaliklari, kalp-damar hastaliklari, astim, pihtilasma bozukluklari gibi sistemik hastaliklarda veya depresyon ve sizofreni gibi psikolojik hastaliklarda hasta gebelikten önce mutlaka bir hekim ile görüsmelidir. Mevcut tibbi sorun nedeniyle kullanilan ilaçlar, gebeligin hastaligin seyrine etkisi ve özellikle de diyabet gibi hastaliklarda gebeligin hastaligin kontrollü bir döneminde planlanmasi uygun olacaktir.”

Genetik hikâyenin önemi

“Anne yasi, anne ve babanin tibbi durumu, kadinin daha önceki gebelikleri sorgulanmalidir. Daha önceki gebeliklerinde bebeklerinde genetik sorunlar yasayan çiftler ve ailede bilinen bir genetik hastalik mevcut olanlar tespit edilmeli ve bu aileler gebelik öncesi genetik danisma almalidirlar. Bir önceki gebelik erken dogum, düsük veya ölü dogum ile sonlanmis ise hasta risk ve nedenlerin tespit edilmesi için incelenmelidir. Gebelikler arasindaki sürenin 18 aydan az olmasi, erken dogum ve bebegin düsük dogum agirliginda olmasi gibi riskleri artirmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası