Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇALISAN ANNELERE ÇOCUKLARI ILE SAGLIKLI ILISKI KURMA IPUÇLARI

Eve geldiniz, yorgunsunuz ve çocugunuzla vakit geçirmek için haliniz yok. “Çocuk da yaparim kariyer de” iddianizin anne olduktan sonra geçerliligini yitirdigini görüp üzülüyor, bir çesit suçluluk duygusu hissediyorsunuz. Peki hem çalisip hem de çocugunuzu saglikli yetistirmenin yollari neler? Memorial Hizmet Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uz. Psikolog Sevda Yurtseven, çalisan annelere çocuklari ile saglikli bir iliski kurabilmeleri için önemli ipuçlari verdi.

Suçluluk duygusu ile çocugunuza dogal olmayan ilgi gösterilerinde bulunmayin

Çalisan kadinlarin sayisi toplumda giderek artarken, aralarinda anne olanlarin sayisi da oldukça fazladir. Çalisan anne, gün boyu is ortaminda oldugu için çocuguyla yeterince vakit geçirememenin sikintisi içinde olabilir. Bu sikinti zamanla yerini suçluluk duygusuna birakir. Kendini suçlu hisseden anne; “Çocuguma yeterli zamani ayiramiyorum, onunla ilgilenemiyorum” ile baslayan cümleleri sik sik kullanmaya baslar. Bu duyguyla birlikte; anne kendini iyi hissetmek için dogal olmayan ilgi gösterilerinde bulunabilir ya da çocuga gereksiz hediyeler vermeye baslayabilir. Bu durum çocugun kafasini bulandirmakta, “ Galiba bir seyler yolunda gitmiyor” hissini çocuga geçirmektedir. Eksiklik ve telafi duygusuyla yaklasilan çocuk, kizginlikla problemli davranis sergileyebilmektedir. Halbuki çocuk kadar ebeveynin de iyi zaman geçirmeye, iliskilerinden keyif almaya ihtiyaci vardir.

Sorumluluklarinizi görev olarak algilamayin

Yogun is temposundan sonra eve gelen anneyi; ev isleri, yemek hazirligi, çocuguyla güzel kaliteli zaman geçirmek, kadin oldugu için kendi öz bakimini yapmak gibi pek çok görev beklemektedir. Burada sorun, sorumluluklarin “görev” olarak algilanmasidir. Özellikle “Çocuk istiyor” diye bir aktivitenin yapilmasi zorunlulugu, bu duygunun çocuga geçmesi çocukta sikintili bir süreç olusturmaktadir. Çocuklarin en temel ihtiyaçlari sevgi ve ilgidir; ancak bunun dogal sekilde verilmesi, karsiliginda da alinmasi anne çocuk iliskisinde temel güveni olusturur, sürdürülürse de pekistirir.

Çocugunuzun sadece dersleri ile ilgilenmeyin

Anne bir taraftan yemegi hazirlarken bir taraftan çocugunun hatirini sorabilir. Bu anda “ne” sordugunuzdan çok, “nasil” sordugunuz önemlidir. Çocuk ile konusulurken diyalogu aceleye getirerek, tüm gün okulda yaptiklarinin raporunu almak dogru bir iliski sekli degildir. Çocuga kendi durumunu da anlatmak, is yerindeki yasantilarini paylasmak, karsilikli etkilesim halini olusturabilmek önemlidir. Böylece birarada geçirilen tüm zamanlar kiymetli hale gelir.

Çocugunuzun oyun istegini gönülsüzce kabul etmeyin

Eve geldiginizde kendinizi yorgun hissediyorsaniz sadece çocugunuz oyun oynamak istiyor diye onu kirmamak için isteksizce kabul etmek yerine; çocugunuza durumunuzu anlatip, dinlenme isteginizden bahsedebilmelisiniz. Ilk baslarda bu durumu kavrayamasa da annesi ile keyifli iliskisi olan çocuklar bu hayal kirikligini kabullenip beklemeyi becerebilecektir.

Sebze yemek istemeyen çocugunuzla inatlasmayin

Çalisan annelerin en büyük hatalari, zamanin sinirli olmasina takilip, yapilmasi gerekenleri aceleyle halletmek istemelerinden kaynaklanir. Is yasaminda aktif rol alan anneler vakitsizlikten dolayi, belirledikleri sablonlara aile üyelerinin o zaman çerçevesinde uymasini beklerler. Halbuki sebze yemek istemeyen çocuga illa ki o aksam sebze yedirmeye çalismak, inatlasmak ve tartismak yerine, hosgörüyle yaklasip keyifli vakit geçirmek çocuk için daha doyurucudur. Hafta sonlari çocugun ilgi alanina giren aktiveleri beraber gerçeklestirmek de çocugu mutlu edecektir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası