Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇALISAN ANNELERE ÇOCUKLARI ILE SAGLIKLI ILISKI KURMA IPUÇLARI

Eve geldiniz, yorgunsunuz ve çocugunuzla vakit geçirmek için haliniz yok. “Çocuk da yaparim kariyer de” iddianizin anne olduktan sonra geçerliligini yitirdigini görüp üzülüyor, bir çesit suçluluk duygusu hissediyorsunuz. Peki hem çalisip hem de çocugunuzu saglikli yetistirmenin yollari neler? Memorial Hizmet Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uz. Psikolog Sevda Yurtseven, çalisan annelere çocuklari ile saglikli bir iliski kurabilmeleri için önemli ipuçlari verdi.

Suçluluk duygusu ile çocugunuza dogal olmayan ilgi gösterilerinde bulunmayin

Çalisan kadinlarin sayisi toplumda giderek artarken, aralarinda anne olanlarin sayisi da oldukça fazladir. Çalisan anne, gün boyu is ortaminda oldugu için çocuguyla yeterince vakit geçirememenin sikintisi içinde olabilir. Bu sikinti zamanla yerini suçluluk duygusuna birakir. Kendini suçlu hisseden anne; “Çocuguma yeterli zamani ayiramiyorum, onunla ilgilenemiyorum” ile baslayan cümleleri sik sik kullanmaya baslar. Bu duyguyla birlikte; anne kendini iyi hissetmek için dogal olmayan ilgi gösterilerinde bulunabilir ya da çocuga gereksiz hediyeler vermeye baslayabilir. Bu durum çocugun kafasini bulandirmakta, “ Galiba bir seyler yolunda gitmiyor” hissini çocuga geçirmektedir. Eksiklik ve telafi duygusuyla yaklasilan çocuk, kizginlikla problemli davranis sergileyebilmektedir. Halbuki çocuk kadar ebeveynin de iyi zaman geçirmeye, iliskilerinden keyif almaya ihtiyaci vardir.

Sorumluluklarinizi görev olarak algilamayin

Yogun is temposundan sonra eve gelen anneyi; ev isleri, yemek hazirligi, çocuguyla güzel kaliteli zaman geçirmek, kadin oldugu için kendi öz bakimini yapmak gibi pek çok görev beklemektedir. Burada sorun, sorumluluklarin “görev” olarak algilanmasidir. Özellikle “Çocuk istiyor” diye bir aktivitenin yapilmasi zorunlulugu, bu duygunun çocuga geçmesi çocukta sikintili bir süreç olusturmaktadir. Çocuklarin en temel ihtiyaçlari sevgi ve ilgidir; ancak bunun dogal sekilde verilmesi, karsiliginda da alinmasi anne çocuk iliskisinde temel güveni olusturur, sürdürülürse de pekistirir.

Çocugunuzun sadece dersleri ile ilgilenmeyin

Anne bir taraftan yemegi hazirlarken bir taraftan çocugunun hatirini sorabilir. Bu anda “ne” sordugunuzdan çok, “nasil” sordugunuz önemlidir. Çocuk ile konusulurken diyalogu aceleye getirerek, tüm gün okulda yaptiklarinin raporunu almak dogru bir iliski sekli degildir. Çocuga kendi durumunu da anlatmak, is yerindeki yasantilarini paylasmak, karsilikli etkilesim halini olusturabilmek önemlidir. Böylece birarada geçirilen tüm zamanlar kiymetli hale gelir.

Çocugunuzun oyun istegini gönülsüzce kabul etmeyin

Eve geldiginizde kendinizi yorgun hissediyorsaniz sadece çocugunuz oyun oynamak istiyor diye onu kirmamak için isteksizce kabul etmek yerine; çocugunuza durumunuzu anlatip, dinlenme isteginizden bahsedebilmelisiniz. Ilk baslarda bu durumu kavrayamasa da annesi ile keyifli iliskisi olan çocuklar bu hayal kirikligini kabullenip beklemeyi becerebilecektir.

Sebze yemek istemeyen çocugunuzla inatlasmayin

Çalisan annelerin en büyük hatalari, zamanin sinirli olmasina takilip, yapilmasi gerekenleri aceleyle halletmek istemelerinden kaynaklanir. Is yasaminda aktif rol alan anneler vakitsizlikten dolayi, belirledikleri sablonlara aile üyelerinin o zaman çerçevesinde uymasini beklerler. Halbuki sebze yemek istemeyen çocuga illa ki o aksam sebze yedirmeye çalismak, inatlasmak ve tartismak yerine, hosgörüyle yaklasip keyifli vakit geçirmek çocuk için daha doyurucudur. Hafta sonlari çocugun ilgi alanina giren aktiveleri beraber gerçeklestirmek de çocugu mutlu edecektir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası