Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Kendinizi de Diyetinizi de Mahalle Baskisindan Koruyun, Diyetinizi Sabote Ettirmeyin”

Diyet yapan bir kisi için saglikli zayiflamanin uzun soluklu bir süreç ve yeni bir yasam biçimi olduguna dikkat çeken diyetisyen Gizem Tutar, çevreden gelen israrlarin ve yanlis yorumlarin zaman zaman zayiflama programinin önündeki en önemli engellerden olabildigini belirtiyor. Dogru bir diyet programini diyetisyen ile danisani arasindaki bir takim oyununa benzeten Tutar, “ölümü gör”, “bir kereden bir sey olmaz”, “diyeti biraktiginda 2 katini geri alirsin” gibi disardan gelebilecek her türlü sabote edici müdahelelere karsi yapmalari gerekenleri anlatiyor.

Havalar isinmaya basladi. Diyet yapmaya karar verdiniz yada zaten bir süredir diyettesiniz. Iyi bir diyetisyeniniz ve dogru bir beslenme programiniz var. Diyetinize harfi harfine uyuyorsunuz. Evde hersey yolunda gidiyor fakat sokaga çiktiginizda sizi tuzaklar ve zorlu sinavlar bekliyor. Bazen bir arkadas toplantisinda kiramayacaginiz biri “ölümü gör ye bunu, bir kereden bir sey olmaz” diye israr ediyor, bazen de çevrenizdeki herkes diyetisyen kesiliyor ve kafanizi karistiran yorumlar yapiyor. Diyet esnasinda en çok zorlanilan konular arasinda çevreden gelen yanlis yorumlarin ve israrlarin oldugunu belirten ve bunu mahalle baskisina benzeten Tutarli Diyet’in sahibi ve yasam koçu Gizem Tutar, sosyal baski yüzünden diyet bozmayi durdurucu önemli ipuçlari veriyor. Saglikli bir diyet programinin tipki satranç oyunu gibi bir strateji sanati oldugunu belirten Gizem Tutar, evin disinda diyeti bozabilecek tuzaklari ve korunma yollarini su sekilde anlatiyor:

Korkmayin!

Yaza incelmis olarak girmek istiyorsunuz. Bunun için iyi bir diyetisyen ile bir zayiflama programina basladiniz. Artik o çok begendiginiz elbisenin sadece birkaç adim uzagindasiniz. Ama arkadaslariniza diyete basladiginizi söylemek ya da yasam tarzinizda ve beslenme aliskanliklarinizda degisiklik yapmaya karar verdiginizi çevrenizle paylasmak size zor geliyor. Çünkü olusacak sosyal baskidan korkuyorsunuz. “Bu hafta kaç kilo verdin”, “diyet nasil gidiyor” sorularina yanit vermekten bunalacaginizi biliyor hatta korkuyorsunuz. Tutarli Diyet’in sahibi ve yasam koçu Gizem Tutar’a göre sosyal baski diyet yapan herkesi etkileyebilen önemli bir faktördür. Oysa diyet programinizin basarisinin büyük oranda moral ve motivasyonunuza bagli oldugunu göz önünde tutarak bu korkulari rafa kaldirmak ve sürece odaklanmak en dogrusu olacaktir. Zayiflama yolculugunuz boyunca karsi durmaniz gereken yorumlar ve hazirlikli olmaniz gereken sorular ise su sekilde olabilir:

“Yolun çok uzun biliyor musun” kirmaniz gereken önyargilardan biridir. Saglikli beslenme aliskanliklari kazanmak ve onlari sürdürmek basli basina bir süreçtir. Saglikli zayiflamak da, ayni saglikli beslenme aliskanliklari kazanmak gibi bir süreç gerektirir. Fazla kilolarinizi bir gecede almadiginiz gibi, bir günde veremeyeceginiz de ortadadir. Bu nedenle, bu degisimin bir süreç oldugunu öncelikle siz kabullenmelisiniz. Çevrenizdeki kisiler, yolunuzun uzun oldugunu sürekli hatirlatiyorsa ve bu sizin motivasyonunuzu bozuyorsa, onlari uyarmayi deneyebilirsiniz. Ya da hayatinizda hiç bir seyi bir günde elde etmediginizi, bu degisimin de bir süreç oldugunu onlara hatirlatabilirsiniz.

“Bu hafta kaç kilo verdin” size en çok sorulacak sorulardan biridir. Diyetisyen Tutar’a göre her hafta ayni hizda kilo verememeniz gayet normal bir fizyolojik süreçtir. Kilo vermenizin yavasladigi yada hiç kilo veremediginiz haftalarda bu soruyu duymak sinirlerinizi bozabilir. Bu noktada belirlediginiz gerçekçi hedeflere zamaninda ulasip ulasamadiginiza bakin. Eger bu hedeflere ulasmissaniz, en önemlisi de bu süreçte beslenme aliskanliklarinizi gelistirdiginizi hissediyorsaniz, hiç moral bozmadan yola devam. “Gayet iyi gidiyor” gibi bir cevap bu sorulari durdurabilir. Eger bu da çözüm getirmiyorsa, bu konuda konusmak istemediginizi ve sayilara takilmadiginizi belirtebilirsiniz.

“Bir kereden bir sey olmaz” size en çok gelebilecek israrlardan biridir. Sabah okul arkadasinizla kahvalti ettiginizi, öglen is yemegine çiktiginizi ve aksam da bir akrabaniza yemege davetli oldugunuzu düsünün. Her üç ortamda da çevrenizdeki insanlardan ayni sözü duyma ihtimaliniz çok yüksektir. Eger bu sözle sikça karsilasiyorsaniz, karsinizdakine günde kaç defa bu sözü duydugunuzdan bahsedin. Bazen de süreçle dalga geçmek, onu kolayca atlatmanin en kolay yollarindan biri olacaktir.

“Ölümü gör” diyet yapanlari köseye sikistiran zaman zaman da çildirtan cümlelerden biridir. Genellikle akrabalar tarafindan bayram yemegi yada özel bir aksam yemegi gibi ortamlarda birden bire söylenen iyi niyetli bu cümle, diyet yapanlari oldukça strese sokan bir cümledir. Bunu duydugunuzda sakin olun ve durumunuzu sakince açiklayin. Diyetisyen Gizem Tutar, eger üzerinizde ruh sagliginizi olumsuz etkileyecek kadar büyük bir baski varsa karsinizdakilere, “fazla kilolarin ve fazla yag oraninin kronik hastaliklara sebep oldugundan ve bundan kaynakli ölüm oraninin dünyada ne kadar arttirdigindan” bahsetmenizi öneriyor.

“Sen iyisin böyle” diyete baslama karari aldiginizda sosyal çevrenizin size sikça söyleyebilecegi cümlelerden biridir. Hepimizin çevresinde gözleri hassas kantar gibi olan birileri vardir. Bu kisiler genellikle bir bakista kilomuzun normal ve boyumuza göre orantili olup olmadigini hatta vücudumuzdaki yag oranini bile belirler. Bu yorumlar kimi zaman çileden çikartici bile olabilir. Böyle durumlarda, iç geriliminizi arttirmamak adina sadece tesekkür edip sessiz kalmak yeterli cevap olacaktir.

“Fazla zayiflama, hasta olursun” halk arasinda en sik duydugumuz yanlis inanislardan biridir. Eger bir diyetisyen gözetiminde, saglikli bir beslenme programi ile kilo veriyorsaniz ve kontrollerinizi aksatmiyorsaniz hasta olmaniz için hiçbir sebep yoktur. Böyle durumlarda yapmaniz gereken, endiselenmek yerine herkesi ayni anda mutlu edemeyeceginizi düsünmek olmalidir.

“Sen diyeti birak bak, görürsün, 2 katini geri alacaksin” diyet konusundaki gerçekçi olmayan korkulardan biridir. Diyet sonrasi, kilo koruma programinizi aksatmadan uyguladiginizda ve günlük harcadiginiz kalori miktarini asmayacak sekilde beslendiginizde geri kilo almaniz için hiçbir sebep yoktur. Ayrica diyet süreci esnasinda besinleri ne sekilde tüketmeniz gerektigini de ögrenmis olacaksiniz. Unutmayin önemli olan, hangi besini, hangi miktarda ve ne siklikta tükettiginizdir. Tutarli diyetin sahibi ve yasam koçu Gizem Tutar’a göre diyeti birakinca kiloyu geri alma durumu sadece, kilo koruma programini uygulamadan diyeti birakanlar veya zayiflama ilaci kullanan kisiler için geçerli olabilir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası