Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bahar ve yaz aylarinda kullanimi artiyor ama DIKKAT! PARFÜM ASTIMI TETIKLEYEBILIYOR

Baharin gelmesiyle birlikte parfüm kullaniminda artis görülüyor. Ancak astim hastalarinin dikkatli olmalarinda fayda var; çünkü parfümlerin çogu güvenli olsa da alerjik bünyelilerde özellikle keskin kokulu olanlar astimi tetikleyebiliyor.

Astimin görülme sikligi gerek dünyada, gerekse ülkemizde her geçen gün giderek artiyor. Bati Avrupa'da son 10 yil içinde hastaligin görülme sikligi 2 kat artarken, ABD'de astim hastalarinin sayisinda 1980'den bu yana yüzde 60 oraninda bir artis görüldügü belirtiliyor. Dünyada yaklasik 300 milyon, ülkemizde de 4-5 milyon astim hastasi yasiyor. 3 Mayis Dünya Astim Günü nedeniyle astimin artisina dikkat çeken International Hospital’den Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Nur Kaskir, sanayilesme ve modern yasam tarzinin hastaligin artisini etkileyen en önemli etkenler olduguna ifade ediyor. Astima yol açan pek çok neden olduguna, yaz mevsimine yaklastigimiz su günlerde ise özellikle kadinlarda parfüm kullanimi arttigina da dikkat çeken Dr. Nur Kaskir, “Bir parfüm onlarca, hatta yüzlerce çesit uçucu organik madde yayiyor. Bunlardan çogu güvenle solunsa da bazilari astimi tetikleyebiliyor. Bu nedenle kisiler kendilerine ve astimli çocuklarinda semptom artisina neden olabilen parfümler konusunda titiz davranmali. Ayni zamanda çocuk bakicilarinin kullandigi parfümlere de dikkat etmeliler!” uyarisinda bulunuyor.

KESKIN KOKULARDAN UZAK DURUN!

Yapilan arastirmalara göre; günlük hayatta kullanilan deodorant, keskin kokulu parfümler ve oda spreyi ile parfümlü deterjanlar astimi tetikleyebiliyor. Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Nur Kaskir, bazi astim hastalarinin bu tür maddelerin nefes darligina neden olabilecegini bilmeksizin keskin kokulu parfümler, oda parfümleri, banyolarda kullanilan aparatlar ve kokulu mumlarla iç içe yasadiklarina dikkat çekerek, “Bu durum parfüm alerjisi degil, irritasyon dedigimiz, keskin kokulara karsi zaten artmis duyarliligi olan bronslarin hassasliginin artmasi ve bronslarda daralma cevabinin olmasidir. Astim ataklariyla karsilasmamak için bu tür kokulara karsi dikkatli olmak gerekiyor” diyor.

Sampuanlar, saç spreyleri, oda spreyleri, saç boyalari, oda boyalari ve daha onlarcasi… Günlük hayatimizda giderek daha fazla yapay madde kullaniyoruz. Peki ya bu maddelerin sayilarinin ve çesitliliginin artmasi toplumda astimin ve siddetinin de artmasina neden olabilir mi? Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Nur Kaskir bu reaksiyonlarin alerji sinifina girmese de alerjik kisilerdeki ilave etkilerinin de yadsinamayacagina dikkat çekiyor.

ASTIMI NELER TETIKLIYOR?

• Ailesel öykü,
• Enfeksiyonlar,
• Mevsim degisimi, hava isisinin degismesi-özellikle soguk hava-,nem oraninin artmasi,
• Kokular, stres, bazi ilaçlar,
• Sigara içmek veya sigara içilen ortamlarda bulunmak,
• Bazi isyerlerinde solunan gazlar ve kimyasallar ,
• Alerjik astim durumunda alerjenler ile karsilasma (ev tozu akarlari, küf mantarlari, polenler-çiçek tozlari, agaç ve yabani ot polenleri, küf, hayvan tüyü) Alerjenler içinde en önemlisi ev tozu akarlaridir. Türkiye’deki alerjik astimlilarin yüzde 70’inde ev tozu akari alerjisi bulunuyor.

TEK BIR BELIRTISI OLDUGUNDA TANI GÜÇLESIYOR!

Astimli kisi hastaligi tetikleyen etkenlerle temasa geçtiginde hava yollari daraliyor. Bu darlik hastada; öksürük, tekrarlayan nefes darligi, gögüste daralma hissi, hiriltili solunum ve kolay yorulmaya gibi yakinmalara neden oluyor. Bazi hastalarda astimin bu tipik belirtilerinden hepsi görülebilecegi gibi, bazilarinda ise sadece birkaçi, hatta sadece biri gelisebiliyor. Bu nedenle teshis, dolayisiyla tedavi edilmeyen pek çok astimli olabiliyor.

ATAKLAR KONTROL ALTINA ALINABILIYOR!

Astim uygun teshis ve tedavi ile kontrol altina alinabilen bir hastalik. Tedavide 2 türlü ilaçlardan faydalaniliyor; nefes darliginda ihtiyaç halinde kullanilan rahatlatici ilaçlar ve ise astimin gerçek nedenine inerek hastaligi tedavi etmeye yönelik ilaçlar. Astim tedavilerinin çogunda en etkili yöntem, ilacin solunarak dogrudan akcigerlere girmesinin saglanmasi. Bu yoldan yapilan uygulamalar etken maddenin istenilen organ olan akcigerlere dogrudan ulasmasini sagladigi gibi, vücuda geçisin çok az olmasi nedeniyle hastayi ilacin yan etkilerinden de koruyor. Hastanin doktorun ilaçlarini doktorunun önerileri dogrultusunda, uygun dozda kullanmasi ve düzenli olarak kontrollere gitmesi, astimin kontrol altina alinabilmesinde son derece önemli bir rol oynuyor. Hastanin dikkat etmesi gereken bir baska önemli nokta da, alerjik astimi varsa alerjenden kaçinma yollarini günlük hayatinda uygulamak.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası