Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HIZLA KILO VERMEK IÇIN SPOR YAPAYIM DERKEN HASTALANMAYIN

Her hafta diyete baslaniyor, evde mekik çekiliyor, parkta spor aletleri ile çalisiliyor ya da acilen bir spor salonuna gidiliyor. Bütün amaç kisin alinan kilolari bir çirpida vermek ve yaza formda girebilmek. Ancak bilinçsiz yapilan sporun zararlari saymakla bitmiyor. Uzman yardimi almadan yapilan spor; kas zedelenmelerinden, lif kopmalarina hatta sakat kalmaya kadar varabilecek agir faturalar çikarabiliyor. Memorial Atasehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Semih Gür, saglikli spor için ipuçlari verdi.

Saglikli yasam için spor sart ama…

Düzenli olarak ya da hobi amaciyla yapilan spor; vücut dayanikliligini, kapasitesini ve performansini artirmayi saglar. Sporu sadece saglikli olmak için yapilmasi gereken ugrasi seklinde degil; bir yasam biçimi, yasantimizda her zaman yer almasi gerekli bir aktivite olarak algilayip uygulamak gerekir. Hayatimizin her döneminde, yasimiza ve sartlarimiza uyan sportif faaliyetleri sürekli yapmak "saglikli yasam" için sarttir. Örnegin ev içi ya da çalisma yerlerinde yapilan basit egzersizler bile günümüzde en önemli sorun olan hareketsizlikten dogan sorunlarin çözümünde önemli yer tutar. Bununla birlikte; sporun sagliga olan sayisiz katkisi disinda, uygun olmayan spor aktivitelerinin de olumsuz sonuçlar yaratacagini unutmamak gerekir.

Bilinçli spor, uyku ve beslenmeye aliskanliklarini düzenler

Düzenli ve aktif spor, insani dayanikli, dinç ve disiplinli yapar. Saglik açisindan hareketsizligi engellemek, kaslarimizi çalistirmak, enerjimizi harcamak, basta kalp ve dolasim olmak üzere sistemlerimizi düzenli çalistirmak, vücut kapasitesi ile performansimizi arttirmak, hareket sistemimizin dayanikliligini artirarak reflekslerimizi gelistirmek, bos zamanlarimizi degerlendirerek stresimizi azaltmak, ruhsal olarak rahatlamayi saglamak ve yaslanmayi geciktirmek gibi yararlari vardir. Sistemli ve bilinçli yapilan spor, uyku ve beslenme aliskanliklarimizi da düzenleyerek sagligimizi korur.

Kalp, diyabet gibi hastaliklari olanlar için farkli programlar uygulanmali

Spora baslamadan detayli hekim kontrolü ile genel saglik durumunun degerlendirilmesi sonucu en uygun aktivite seklinin seçimi önemlidir. Özellikle kalp damar rahatsizliklari, metabolik hastaliklar (seker, kolesterol, kronik hastaliklar) ile iskelet sistemi problemleri yönünden baslangiçtaki muayene, ileride karsilasacak sorunlar açisindan yasamsal önem tasir. Risk grubu olarak adlandirilan bu tür kisilerin egzersiz sonrasi ciddi sikintilar yasayabilecegi unutulmamalidir. Bu baglamda özellikle profesyonel sporcular disinda, orta yas ve üzerindeki bireyler ile çocukluk yas döneminde spor öncesi degerlendirme mutlak hekim kontrolü ile olmalidir.

Spor yaralanmalarina dikkat!

Spor yaparken vücudun hangi bölgelerinin nasil çalismasi gerektigi iyi bilinmelidir. Aksi halde kisi bilinçsizce kendini sakatlayabilir. Örnegin el ve ayak bilekleri ile dizler vücudumuzda kolay burkulabilecek bölgelerdir. Ayak içe dogru döndügünde ayak bilegi burkulabilirken, ani bir dönme sonucunda da diz burkulabilir. Siddetli burkulmalar kisiyi ameliyata kadar götürebilmektedir. Adale ve tendon zorlanmalari, ezilmeler ve stres kiriklari bilinçsiz yapan bireyleri bekleyen diger tehlikelerdir.

Spor öncesi hekim kontrolü sart

Spor kaynakli yaralanmalardan korunmak, olusan sakatliklari tedavi etmekten daha kolay, etkili ve ekonomiktir. Hem saglikli olmak için spor yapmak hem de spordan kaynaklanan saglik sorunlarini yasamamak için vücudun tamaminin veya bir bölgesinin dayaniklilik sinirlarini zorlamamak esas olmalidir. Basit egzersizlerden yogun antrenman ve spor aktivitelerine kadar bedenimizi zorlamadan kaçinmali, önemsiz gibi görülen sorunlari ciddiye almaliyiz. Saglikli yasam sürmek ve spor yapmak için; kisiye uygun aktiviteleri seçmek, düzgün ortamlarda bulunmak ve kaliteli spor malzemeleri kullanmak, spora baslamadan saglik muayenelerini tamamlamak, isinma ve soguma araliklarina, egzersizlerine dikkat etmek, güçlendirme egzersizlerine asamali olarak geçmek, yapilan sporun her türlü kuralina tam uymak önemlidir. Yapilacak spora veya faaliyete gereken önemi vererek bilinçli ve bilimsel sekilde uygulamak gerekir. Esas hedefimiz, saglik için yapilan sporun, kaliteli ve uzun bir yasam sürmek için gerekli oldugunu unutmamak ve günlük hayatimizdaki temel fonksiyonlar gibi yasantimizda sürekli yer almasini saglamak olmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası