Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANNELIK, DIKKAT EKSIKLIGI HIPERAKTIVITE BOZUKLUGU ILE IKI KAT DAHA ZORDUR!

Profesyonel hayatta kariyer sahibi olmaya çabalayan veya bir iste çalismayan her kadin için “anne” olmak zor bir istir; ancak DEHB’li anneler için bu, iki kat daha zordur. Çogu anne, öncelikle çocugunun ihtiyaçlariyla ilgilenerek kendi ihtiyaçlarini göz ardi eder ve durum, DEHB’li bir anne için karmasik bir hale gelir. Sorunlarin en büyük nedeni ise; çogu annenin DEHB’li oldugunu bilmiyor olmasi veya kabul etmiyor olmasidir.

Kadinlarda Dikkat Eksikligi Hiperaktivite Bozuklugu; genellikle gözden kaçirilan bir rahatsizliktir. Birçok DEHB’li kadinda; depresyon, kaygi veya baska belirtilerin de görülmesi nedeniyle bu rahatsizliklar tedavi edilmeye baslanir. Sorunlara asil neden olan DEHB ise; kiside varligini devam ettirmektedir. Birçok isi ayni anda yapmayi ve pratik olmayi gerektiren annelik; kafasi daginik, organize olamayan, yanina almasi gereken esyalari sürekli unutan bir kadin için çok daha zordur.

Henüz kendi günlük hayatinda organize olamadigi için çocugunu da nasil düzene sokacagini bilemeyen anneye, ancak bir uzmandan yardim almak istemesi halinde DEHB teshisi konabilir. Teshis konmasinin ardindan, tedavi süreci baslar. DEHB’li anne çalisiyorsa, kullandigi ilaç, isteyken rahatsizligin belirtilerini azaltabilir, ancak evdeki isler için yeterli olmayabilir. Iste geçen yogun bir günün ardindan, DEHB’li annelerin; aksam eve geldiklerinde yemek yapmalari, çamasir, bulasik gibi ev islerini düzenlemeleri, faturalari ödemeleri, çocuklari motive etmeleri beklenir ve bu islerin hiçbiri DEHB’li biri için kolay isler degildir.

Profesyonel Dikkat Eksikligi Koçlugu sertifikali, Psikoloji Yüksek Lisansli S. Tana Alalu ve Eda Aydogan tarafindan kurulan Dikkat Eksikligi ve Hiperaktivite Bozuklugu Koçluk Akademisi (DEHBka); DEHB’li kadinlara önerilerde bulunan Psikoterapist Terry Matlen’in annelere önerisinin, DEHB belirtilerini, aile üyeleriyle paylasmak oldugunu bildiriyor.

Matlen’a göre; DEHB’li bir anne, hayatini basitlestirmek için aile üyelerinden yardim istemelidir. Örnegin anne çamasir asiyorken, baba sofrayi kurabilir. Annenin DEHB’li olmasi, onu kötü bir anne yapmaz. Tam tersine, DEHB’li olmak, annenin çocugunun sorunlariyla ilgili empati kurmasini ve sorunlarina yaratici çözümler bulmasini saglayabilir.

DEHB’i avantaja çevirmek ve olumsuz etkilerini azaltmak konusunda yardimci olan DEHBka; DEHB’li annelere, çocuklari ve ailesiyle yasamlarini düzene sokmalari konusunda destek oluyor. DEHB’in annelere önerileri arasinda; unutkanligi azaltmak için ajanda tutmalari, düzenli aile toplantilari yapmalari ve esleriyle bas basa vakit geçirmeleri yer aliyor. Annelerin islerini kolaylastiracak önerilerden bir digeri ise; sabah karmasasindan kaçinmak için, çantalari kapinin yanina koymak, giyilecek kiyafetleri hazirlamak gibi islerin bir önceki gece yapilmasi.

S. Tana Alalu ve Eda Aydogan tarafindan kurulan DEHBka; sadece annelerin degil, tüm DEHB’li kisilerin rahatsizliklariyla bas etmelerine yardimci oluyor. DEHBka; çalismalarini gerektiginde psikologlar, psikiyatristler ve özel egitim uzmanlari ile birlikte bütünsel bir yaklasim esliginde gerçeklestiriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası