Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Seker Hastalari Nasira Dikkat !

Cilt Hastaliklari Uzmani Dr. Metin Oguz, nasir rahatsizligi bulunan seker hastalarinin tedavi olmadiklari taktirde kangren sorunuyla karsi karisa kalabileceklerini bildirdi.

Nasir tedavisinin basit oldugunu belirten Dr. Metin Oguz, "Ancak seker hastalarinin bu konuya dikkat etmesi gerekir. Çünkü ayaktaki kan dolasimlari zayif oldugundan dolayi enfeksiyon kolaylikla kangrene dönüsebilir" dedi.

Nasirin daha çok derinin asiri sürtünmeyle karsilastigi yerlerde ortaya çiktigini ifade eden Dr. Oguz, "Bütün siki ayakkabilarin ve yüksek ökçelerin nasir olusturabilmesine karsilik, nasir en çok ayaktaki çikintilarda, parmaklar arasinda ve topukta ortaya çikar. Protez kullananlarda, derinin asinmasi nedeniyle de nasir olabilir. Böyle durumlarda nasir olusturan nedenin ortadan kaldirilmasi genellikle yeterlidir ancak bazen nasirin alinmasi zorunlu hale gelebilir" diye konustu.

Dr. Oguz, nasirin, çevresindeki normal deriye göre daha sarimsi renkte, kalin bir deri tabakasi oldugunu kaydederek, "Koni biçiminde olabilir. Ayak parmaklari arasindaki nasirlar ise çogunlukla yumusaktir. Nasirlar günün sonunda agri yapar, ayrica basinçla karsilasinca rahatsizlik verirler. Kroniklestiginde ya da siddetli oldugunda, çevresindeki deri kizarir ve nasir hareketsiz dururken bile çok agri yapar" dedi. Nasirin, rahatsizlik verdigini ve agri yaptigini kaydeden Dr. Metin Oguz, açiklamalarina söyle devam etti:

"Çogunlukta tehlikeli bir durum yaratmayan nasirin tek tehlikesi cerrahi müdahale sirasinda enfeksiyon kapmasi ve iltihaplanmasidir. Özellikle seker hastalarinin bu konuya dikkat etmesi gerekir. Ayaktaki kan dolasimlari zayif oldugundan, enfeksiyon kolaylikla kangrene dönüsebilir. Yeni bir ayakkabi nedeniyle olusan tek bir nasirin giderilmesi oldukça kolaydir ve bir daha yinelemez. Büyük nasirlardan kurtulmak için, önce nedenin ortadan kaldirilmasi gerekir. Ayak kemikleri üzerindeki ya da parmak aralarindaki yineleyen nasirlar, düzenli bakim ister. En önemlisi düzenli ayak bakimini ihmal etmemektir."


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası