Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gözleriniz “katarakt”la gölgelenmesin

Istanbul Medipol Hastanesi Göz Hastaliklari ve Cerrahisi Uzmani Op. Dr. Feyyaz Seçer, zamaninda müdahale edilmezse kataraktin göz tansiyonuna ve geri dönülmez körlüge sebep olabilecegini söyledi.

Kataraktin göz merceginin saydamligini kaybederek yogunlasmasi sonucu olustugunu hatirlatan Seçer, “Bulanik görme, isik kamasmasi, çatalli veya çift görme gibi belirtileri vardir. Ilaçla tedavisi yoktur. Tek tedavi sekli, cerrahidir” dedi.

Kataraktin 60 yaslarindan sonra oldukça yaygin bir hastalik oldugunu belirten Seçer, “Ancak bebekler dahil olmak üzere her yas grubu insanda görülebilir. Yas ilerledikçe sikligi artar. Yas faktörü lensin özel yapisi sebebiyle önemlidir. Bulanik görme, isik kamasmasi, görüs azalmasi, çatalli veya çift görme gibi belirtileri vardir. Zamaninda müdahale edilmezse katarakt ilerler. Hasta ancak isigi ve isigin yönünü seçebilir” diye konustu.

Kataraktin tedavi yönteminin ameliyat oldugunu bildiren Seçer, sunlari kaydetti: “Cerrahi disinda herhangi bir tedavi sekli yoktur. Katarakt cerrahisinde gelinen son noktada, ameliyat için kataraktin olgunlasmasini beklemeye gerek yoktur. Hasta uzun bir müddet az görerek yasamak zorunda degildir. Hastalarin görmelerinde ameliyat sonrasi yüzde 95 gibi bir artis olur. Ameliyatin esasi, kesiflesen göz merceginin göz içinden çikartilarak yerine yenisinin yerlestirilmesidir. Bu ‘göziçi lensi’ diye adlandirilan mercek, gözün içinde kalicidir. Eski mercegin yaptigi tüm islevleri yapar ve hasta tarafindan hissedilmez. Göziçi lensinin yerlestirilmesinde iki yöntem kullanilmaktadir: Dikisli katarakt ameliyati ve FAKO’lu katarakt ameliyati.”

Katarakt ameliyati olanlarda yeniden katarakt olusmadigini da hatirlatan Seçer, “Ancak mercegin içine yerlestirildigi zar zamanla kalinlasip beyazlayabilir. Bu halk arasinda ‘ikincil katarakt’ olarak isimlendirilse de aslinda katarakt degildir ve lazerle birkaç saniyede kolayca tedavi edilebilmektedir” açiklamasini yapti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası