Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


UNUTKANLIK SORUNU MU YASIYORSUNUZ?

Metropol hayatinin yogun temposu, is stresi ve yetersiz beslenme, unutkanlik sorunu yasayanlarin sayisini giderek artiriyor. Beynimizin bilgileri depolama sürecinde yasanan bellek kaybi ve unutkanlik konusunda merak edilenleri Reem Nöroloji Merkezi’nden Uzman Dr. Mehmet Yavuz anlatti.

Günümüzde gençler için de ciddi bir problem olan unutkanlik, beyindeki kesin hafiza ve geçici hafiza bölümlerindeki problemlerden kaynaklaniyor. Alzheimer hastalarinda uzak geçmis rahatça hatirlanirken yakin geçmisi hatirlamakta zorluklar yasanir. Dr. Yavuz, yakin geçmisle ilgili sorun yasayanlarin mutlaka bir nörologa basvurmasi gerektiginin altini çiziyor.

Hafizamiz Nasil Çalisiyor?

Beyinde hafizanin geçici olarak kaydedildigi yerin beyindeki hippokampus bölgesi oldugunu belirten Dr. Yavuz, ‘’Kayitlar önce hippokampusa alinir, burada kisinin geçmis hayatina, duygusal moduna, kültürel düzeyine, sosyopsikolojik konumuna göre süzgeçten geçirilerek ya beynin hard diskine kayitlanarak bellege dahil edilir ya da önemsenmeyerek silinir. Örnegin bir defaya mahsus telefonla aranacak bir yeri hafizada tutmak böyle bir durumdur. Muhtemelen bu telefon numarasi birkaç saat sonra sonsuza dek silinip gidecektir. Beyinde, bilgisayarlardaki ön bellek (REM) görevini hippokampus yerine getirirken uzun yillar merak konusu olan asil hafizanin kaydedildigi yer, senelerce arastirma konusu olmustur’’ seklinde konustu.

Ahlaki Degerler Zedelenebilir

‘’Fonksiyonel MRI, PET, SPECT gibi ileri görüntüleme yöntemleri beynin ana hard disk bölgesinin, her iki yarim küredeki temporal ve parietal loblar oldugunu göstermektedir’’ diyen Dr. Yavuz, frontal lobda kisinin diger insanlarla iliskilerini sekillendiren sosyal hafizanin kayitlandigini vurguluyor. Bu nedenle Frontotemporal demanslarda kisinin toplum içerisindeki etik ve ahlaki degerlerinin zedelendigini söyleyen Dr. Yavuz böyle hastalarin, daha önce hiç yapmadiklari, normalde utanacaklari hareketleri çekinmeden yapabildiklerini belirtiyor.

Alzheimer’de Yeni Bilgiler 10 Dakikada Unutuluyor!

Hippokampusta sekillenip ayristirilan bellek kayitlarinin, kalici hafiza olarak depo edilmesine karar verildiginde temporal ve parietal loblardaki hard disklere atilip orada saklandigini belirten Dr. Yavuz, hippokampustan beyin hard disklerine sürekli kalici hafiza nakli oldugunu söyledi.

Dr. Yavuz, gerek alzheimerde gerekse diger demansiyel sendromlarda geçici kayitlama bölgesinden, kesin hafiza bölgesine kayit akisinin durdugunu, böylece yeni bilgilerin depolanmadigini belirtti. Bilgiler sadece ön bellekte kalip, hard disklere geçmedigi için hafizanin da kisa süreli oldugunu belirten Yavuz, yeni ögrenilen bilgilerin 5–10 dk içerisinde unutuldugunu sözlerine ekledi.

Bilgiler, Yeniden Eskiye Dogru Siliniyor

Demansiyel sendromlarda asil problem, ön bellekten, kesin bellege kayit akisinin durmasi ya da kesin bellegin bilinmeyen bir nedenden dolayi bilgiyi depolayamaz hale gelmesidir. Kas nörofizyolojisinde, sinir uyarimlariyla aktive edilmeyen kaslarin giderek erimeye ve küçülmeye mahkum oldugunu belirten Dr. Yavuz, ayni sekilde islevselligi bozulan kesin kayitlama bölgesinin de mevcut bellek kayitlarini yeniden eskiye dogru silmeye basladigini belirtti.

Geçmisi Net Hatirlamak Sizi Yaniltmasin!

Üst taraf, yani son bilgiler silinince alttaki hafizanin açiga çiktigini ve Alzheimer hastalarinin geçmisi her zamankinden daha iyi hatirladigini vurgulayan Dr. Yavuz ‘’Bu olay bazen hasta yakinlarinin çok sasirmasina ve yanilmasina neden olabilir ve hasta sahipleri geçmisin çok iyi hatirlaniyor olmasina bakarak, hastanin unutkanlik durumlarini yanlis yorumlayabilir’’ dedi. Yakin hafizanin kaybi ve uzak hafizanin daha iyi hatirlaniyor olmasinin demansiyel sendromlarin karakteristik özelligi oldugunu belirten Dr. Yavuz sözlerini ‘’Yakin hafiza ile sorunu olan herkesin acilen nörologa müracaat etmesi hayati bir konudur’’ seklinde tamamladi.

Unutkanligi Yenmek Için...

Dr. Mehmet Yavuz, unutkanligi azaltmak için yapilmasi gerekenleri söyle siraladi:

* Bol sebze ve meyve tüketin.
* Vaktinizi arkadaslariniz ve ailenizle geçirin.
* Stresten uzaklasin.
* Findik, ceviz, badem, çekirdekli kuru üzüm, yesil sebzeler, bögürtlen, yaban mersini, üzüm suyu, elma, kepekli pirinç ve balik tüketimi ile folik asit takviyesini ihmal etmeyin.
* Dinlenmenize dikkat edin ve düzenli egzersiz yapin.
* Alkolden uzak durun.
* Ajanda kullanin, bol bol not alin.
* Yeni hobiler edinin, müzikle ilgilenin.
* Gönüllü çalismalara katiln.

Nöroloji Uzmani
Dr. Mehmet Yavuz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası