Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda orta kulak iltihabi baharla birlikte artiyor

Orta kulak iltihabi, özellikle çocukluk çaginda en sik rastlanan üst solunum yolu enfeksiyonlarindan biri. Istatistikler, üç yasina kadar olan çocuklarin üçte ikisinin en az bir kez orta kulak iltihabi geçirdigini gösteriyor. Özellikle bahar aylarinda artan orta kulak iltihabi, tedavi edilmedigi ve uzun sürdügü takdirde isitme kayiplarina varan ciddi sonuçlar dogurabiliyor.

Anadolu Saglik Merkezi Kulak Burun Bogaz Uzmani Prof. Dr. Sertaç Yetiser, eger bir çocuk, ilk alti ayda orta kulak iltihabi geçirdiyse, ailenin sonraki dönemlerde daha dikkatli olmasi gerektigini söylüyor. Prof. Dr. Yetiser söyle devam ediyor: “Çocuklardaki östaki borusunun kisa olmasi ve iyi çalismamasi nedeniyle genizdeki mikroplar orta kulaga daha kolay ulasir. Ayrica çocuklarin yatarak beslenmeleri bazi gida maddelerinin orta kulaga ulasmasini kolaylastirir ve iltihaba neden olur. Bir diger etken ise üst solunum yolu enfeksiyonlari, gida ve bahar alerjileri.”

“Bilinmesi gereken en önemli konulardan biri de orta kulak iltihabinin sadece ilk alti ayin degil, daha ileriki yaslarin da problemi oldugu. Ayrica anaokuluna ve krese giden, anne ve babasi sigara içen ve bu nedenle pasif içici durumunda olan çocuklarda orta kulak enfeksiyonlari daha fazla görülür.”

Nasil anlasilir?

"Çocuk sürekli kulaklarini çekistiriyor ve kasiyorsa; huzursuzlugu varsa, bunlarin yaninda istah azalmasi ve uykusunda düzensizlik gözleniyorsa, isitme güçlügü, kulak akintisi ve atesi varsa, orta kulak iltihabindan süphelenilmesi gerekir. Iltihabin uzun süre kalmasi durumunda çocuklarda denge bozukluklari, sik sik düsme, sakarlik, yürümede ve konusmada gecikme ortaya çikabilir. Enfeksiyonun iç kulaga yapacagi etkilerle, bas dönmesi ve kulak çinlamasi da olusabilir.”

Önemsenmesi gerekiyor

"Ortakulak, konum olarak yüz sinirine, beyne, isitme ve denge organina son derece yakindir, iltihabin diger organlara da siçramasi söz konusudur. Enfeksiyon sayisiyla birlikte risk de artar. Senede bir enfeksiyon geçiren bir çocugun bu risklerle karsilasma oraniyla, senede 10 enfeksiyon geçiren bir çocugun risk orani arasinda 10 kat fark bulunur. Orta kulak iltihabi geçiren çocuklarda, o anda alinan mikrobun direncine ve çocugun bagisiklik sisteminin durumuna göre hastaligin seyri hafif de olabilir. Iltihaplarin %70`i hiçbir müdahale olmadan kendiliginden geçer. Bakterilerin yol açtigi durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanir. Ileri evrede ise ancak ameliyat tedavisiyle çözüme ulasilir. Çocuklardaki orta kulak iltihabi etkili sekilde tedavi edilirse, sorun büyümeden çözülür ve meydana gelebilecek isitme kaybi normale döner. Bu nedenle orta kulak iltihabinin belirtilerini tanimak ve gerekli tedaviyi uygulamak büyük önem tasir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası