Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda orta kulak iltihabi baharla birlikte artiyor

Orta kulak iltihabi, özellikle çocukluk çaginda en sik rastlanan üst solunum yolu enfeksiyonlarindan biri. Istatistikler, üç yasina kadar olan çocuklarin üçte ikisinin en az bir kez orta kulak iltihabi geçirdigini gösteriyor. Özellikle bahar aylarinda artan orta kulak iltihabi, tedavi edilmedigi ve uzun sürdügü takdirde isitme kayiplarina varan ciddi sonuçlar dogurabiliyor.

Anadolu Saglik Merkezi Kulak Burun Bogaz Uzmani Prof. Dr. Sertaç Yetiser, eger bir çocuk, ilk alti ayda orta kulak iltihabi geçirdiyse, ailenin sonraki dönemlerde daha dikkatli olmasi gerektigini söylüyor. Prof. Dr. Yetiser söyle devam ediyor: “Çocuklardaki östaki borusunun kisa olmasi ve iyi çalismamasi nedeniyle genizdeki mikroplar orta kulaga daha kolay ulasir. Ayrica çocuklarin yatarak beslenmeleri bazi gida maddelerinin orta kulaga ulasmasini kolaylastirir ve iltihaba neden olur. Bir diger etken ise üst solunum yolu enfeksiyonlari, gida ve bahar alerjileri.”

“Bilinmesi gereken en önemli konulardan biri de orta kulak iltihabinin sadece ilk alti ayin degil, daha ileriki yaslarin da problemi oldugu. Ayrica anaokuluna ve krese giden, anne ve babasi sigara içen ve bu nedenle pasif içici durumunda olan çocuklarda orta kulak enfeksiyonlari daha fazla görülür.”

Nasil anlasilir?

"Çocuk sürekli kulaklarini çekistiriyor ve kasiyorsa; huzursuzlugu varsa, bunlarin yaninda istah azalmasi ve uykusunda düzensizlik gözleniyorsa, isitme güçlügü, kulak akintisi ve atesi varsa, orta kulak iltihabindan süphelenilmesi gerekir. Iltihabin uzun süre kalmasi durumunda çocuklarda denge bozukluklari, sik sik düsme, sakarlik, yürümede ve konusmada gecikme ortaya çikabilir. Enfeksiyonun iç kulaga yapacagi etkilerle, bas dönmesi ve kulak çinlamasi da olusabilir.”

Önemsenmesi gerekiyor

"Ortakulak, konum olarak yüz sinirine, beyne, isitme ve denge organina son derece yakindir, iltihabin diger organlara da siçramasi söz konusudur. Enfeksiyon sayisiyla birlikte risk de artar. Senede bir enfeksiyon geçiren bir çocugun bu risklerle karsilasma oraniyla, senede 10 enfeksiyon geçiren bir çocugun risk orani arasinda 10 kat fark bulunur. Orta kulak iltihabi geçiren çocuklarda, o anda alinan mikrobun direncine ve çocugun bagisiklik sisteminin durumuna göre hastaligin seyri hafif de olabilir. Iltihaplarin %70`i hiçbir müdahale olmadan kendiliginden geçer. Bakterilerin yol açtigi durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanir. Ileri evrede ise ancak ameliyat tedavisiyle çözüme ulasilir. Çocuklardaki orta kulak iltihabi etkili sekilde tedavi edilirse, sorun büyümeden çözülür ve meydana gelebilecek isitme kaybi normale döner. Bu nedenle orta kulak iltihabinin belirtilerini tanimak ve gerekli tedaviyi uygulamak büyük önem tasir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası