Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YIRMI YAS DISI KORKULU RÜYANIZ OLMASIN !

Yirmi yas disi, diger bir isimle akil disi, bir çok insan için korkutucu bir fenomendir. Genel populasyonun çok büyük bir kismi yirmi yas dislerinden sikinti yasamakta ve dental kliniklere basvurmaktadir. Bu fenomen abartiliyor mu? Yoksa gerçekten korkulacak bir sey var mi? Bu biraz da bizim beklentilerimizle alakali...Dis Hekimi Cansin Özgür, 20 yas dislerin dogru pozisyonda çikmasi ve çevre dokulara zarar vermemesi halinde bu disin yerinde kalmasinda bir sakinca olmadigini belirtiyor.

Yirmi yas disi, 7 yasindan 25 yasina kadar gelismektedir. 9 yasinda radyografilerde de görülmeye baslayan yirmi yas disi, 14 yasinda “kuron” denen üst bölgesinin olusumu tamamlanir. 16 yasina gelindiginde, kök olusumunun %50’si tamamlanir. Bundan sonra çeneninde gelisimi ile beraber yirmi yas disi için yer olusmaya baslar. 18 yasinda kök olusumu tamamlanir. 24 yasinda, yirmi yas dislerinin %95’i bütün haraketlerini tamamlar. Bu asamada dis ya çikis yolunu takip edip sürmesini tamamlar, ya da farkli bir yöne dogru kendine çikis yolu yaratmaya çalisir. Problemler, bu asamalarin herhangi birinde olusabilir.

Farkli yöne çikan, gömülü kalan veya herhangi bir patolojiye sebep olan bu yirmiyas disleri, neden normal seyirlerinde süremezler? Aslinda bu durumu açiklamak için zaman içinde bir çok farkli açiklama yapilmistir. Bunlardan bir kaçina örnek vermek gerekirse;

• Yirmi yas dislerinden birden fazla kök varsa bunlarin farkli süreçte gelismesi dislerin normal seyrinde sürmemesini sebep olabilmektedir.

• Diger bir sebep ise dis genisliklerinin fazla, fakat çenedeki alanin az olmasidir. Buna bagli olarak dis sürmesini tamamlayacagi alana ulasamaz.

• Gelisim sirasinda olusan sikintilar da bu sebeplerin içinde sayilabilmektedir.

Peki her yirmi yas disi çekilmeli midir? Veya hangi yirmi yas disi çekilmelidir?

Maalesef gömülü yirmi yas disi, genelde hastalarda çok ciddi problemlere sebebiyet verir. Örnek vermek gerekirse,

• Yari gömülü yirmi yas disinin çevresinde olusan iltihapin (perikoronitis) sebep oldugu, çok ciddi agri tablosu

• Çevre dislerde çürük olusumuna sebep olma

• Dislerde sikisiklik dolayisiyla sekil bozukluguna yani ortodontik problemlere sebep olma

• Yirmi yas disi kaynakli kist veya tümör olusumuna zemin hazirlama

• Bulundugu bölgedeki kemigi enfeksiyon benzeri olusumlarla eritme

• Çene kirigina sebep olabilme

• Açiklanamayan agri tablosu , yirmi yas dislerinin olusturabildigi problemlerin basinda gelmektedir. Ama bu bütün risklere ragmen biz “Bütün yirmi yas disleri çekilmelidir.” gibi bir tespit yapamayiz.

Eger bir yirmi yas disi sürmüsse ve aktif olarak kullaniliyorsa veya gömülü yirmi yas disi herhangi bir probleme ne hasta açisindan ne de dis hekimi açisindan neden olmuyorsa, çekimi zorunlu degildir.

Fakat gömülü olan bir yirmi yas disi ne yazik ki patlamaya hazir bir bomba gibidir. Yapmamiz gereken alti aylik düzenli kontroller için dis hekimimize gitmemiz ve bu kontrollerde düzenli olarak yirmi yas dislerimizi net olarak gösteren radyografiler aldirmamizdir.

Yirmi yas disinin çekimine karar verilmesi durumunda, dis çekimi yapilacak alan sterilizasyon kurallarina uygun olarak hazirlanmali, alana lokal anestezi uygulanmali ve disin çekimi cerrahi prensiplere göre uygun olarak yapilmalidir.

Yirmi yas disi çekimi sirasinda hastalarimizin en büyük korkusu, herhangi bir agriyi hissetme düsüncesidir. Lokal anesteziler, beyin ile çekim alani arasindaki sinir iletilerini bloke ettikleri için böyle bir olasilik, dogru uygulanmis bir lokal anestezi ile mümkün degildir. Fakat dokunma ve baski duyusu sadece genel anestezi ile bloke oldugundan, hasta dokunma ve baski duyusunu hisseder. Bu, agriyla çok karistirilan bir duyudur. Bu sebeple hastanin ve hekimin bunun ayrimina iyi varmasi gerekmektedir.

Yirmi yas disinin cerrahi çekimi sonrasi, reçete edilen ilaçlar düzenli ve zamaninda kullanilmalidir. Agiza gelen kan kesinlikle tükürülmemelidir. 24 saat süreyle tütün ve tütün ürünleri tüketilmemelidir. Sicak yiyecek ve içeceklerin tüketiminden kaçinilmalidir. Operasyon sonrasi o bölgeye yüzün disindan soguk kompres uygulamasi, operasyon sonra sisligi en aza indirecek bir durumdur.

Sonuç olarak düzenli Dis Hekimi kontrolü sizi bir çok sikintidan erken teshisle kurtaracaktir. Hastanin operasyon sonrasi düzgün uygulacagi bir bakim en az dogru cerrahi teknik uygulanmasi kadar önemlidir.

Dt.Ç.Cansin ÖZGÜR
Agiz Dis Çene Hastaliklari ve Cerrahisi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası