Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


STRES CILDINIZI HASTA ETMESIN

Is yerinde, evde, sosyal yasantimizda yasadigimiz yogun stres sadece dikkat ve motivasyonumuzu olumsuz etkilemekle kalmayip, uzun vadede birçok hastaliga da zemin hazirliyor. Cilt hastaliklari, stresin neden oldugu rahatsizliklar listesinde ön siralarda yer aliyor. Memorial Sisli Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Ahmet Arpaci, strese bagli olusan cilt hastaliklari ve korunma yollari hakkinda bilgi verdi.

Stres cilt sorunlarini tetikliyor

Deri hastaliklarinin olusmasinda stresin büyük rolü bulunmaktadir. Bu hastaliklarin bir kismi dogrudan stresle ortaya çiktigi gibi; bir kismi da stresin tetiklemesi sonucu olusur. Bu gibi cilt hastaliklari, derinin her bölgesini etkileyebilmekte ve uzun süreli olabilmektedir.

Sedef hastaligi depresyona neden olabilir

“Psöriasis” denilen ve halk arasinda sedef hastaligi olarak bilinen sorun, strese bagli olusan cilt hastaliklari içinde yaygin olarak görülmektedir. Her irkta, her cins ve yasta görülebilen bu hastaliga, sedef rengi kabuk tutmasindan dolayi sedef hastaligi denilmektedir. Kasinti olusmadan sadece dis görünüsümü etkileyebilecek sekilde görülebilecegi gibi; tüm yasami etkileyebilen ve vücutta yaygin olarak görülen türleri de bulunmaktadir. Stres bu hastalikta çok önemli bir rol oynamakta ve ilaçla müdahale edilen tek bir tedavi yöntemi bulunmaktadir. Ayrica, sedef hastaligina yakalanan kisiler, toplumun bulasici oldugunu düsünmesi ve gösterdigi tepki nedeni ile psikolojik sorunlar yasayabilmektedir.

Kurdesen hastaligi hayatinizi tehlikeye sokabilir

Asil adi “Ürtiker” olan, halkin kurdesen olarak bildigi hastaligin en belirgin özellikleri; ciltte 1-2 santim çapinda kirmizi, kabarik, kasintili, yer degistiren döküntülerdir. Kabarikliklar genellikle; yüzde, kollarda, bacaklarda ve parmaklarda olusur. Toplumun yaklasik %20’sinde görülebilen yaygin bir hastaliktir. Bu, alerjik bir hastalik olup, bazen nefes alamamaya kadar gidebilen, insan hayatini tehdit edebilecek boyutta kötü sonuçlar dogurabilir. Bu hastaligin olusmasinin da nedeni büyük oranda strestir. Alerji testleri ile tüm arastirmalarin yapilmasi ve rastgele ilaç kullanilmamasi gerekmektedir.

Asiri stres saç döküyor

Halk arasinda saçkiran olarak bilinen “Alopesi areata” hastaligi, herhangi bir belirti ortaya çikarmadan, saçli deri, kaslar, kirpikler, sakal bölgesinde ve vücut killarinin lokal olarak baslayan, daha sonra yayginlasabilen kil dökülmesidir. Stres, derin üzüntü, gerilim ve kaza gibi olaylar hastaligin olusumunu tetikleyebilir.

Stres sivilceye, sivilce de strese neden oluyor

Akne dedigimiz ve genis bir yelpaze içinde ele alinmasi gereken, halkin ergenlik sivilcesi dedigi olgularin da bas nedenlerinden biri strestir. Akne ayni zamanda sosyal bir sorun oldugu için kisiye psikolojik rahatsizlik verir ve bu da akneyi sürekli tetikler.

Strese bagli olusabilen diger cilt hastaliklari,

• Alerjik nedenlerden dolayi ortaya çikan bir hastalik olarak bilinen “egzama”,

• Derinin melanin pigmentinin kaybolmasi ile ortaya çikan, tedavisi de oldukça zor olan bir hastalik olan “Vitiligo” yani “ala hastaligi”,

• “Trikotillomani” denilen kil çekme hastaligi,

• Tirnak üzerinde çukurcuklar, sararma, tabakalanma, degisik sekil bozukluklari ,

• “Verrukalar” denilen halkin sigil dedigi birçok çesidi bulunan olusumlar,

• “Hiperidrozis” olarak bilinen asiri terleme,

• Saçli deride, dilde, vücudun birçok yerinde bazen tarif edilen, yanma, karincalanma, acima, uyusma gibi yakinmalar,

• Vücudun birçok yerinde olusabilen, tekrarlayan uçuklara

• “Pitiriasis rosea de gibert”, halkin madalyon ya da gül hastaligi dedigi hastalik,.

• Bazanda “Venerolojik” yani zührevi açidan bakilirsa “Sifiliz”, “AIDS” gibi hastaliklara yakalanma fobisi,

• Derinin her tarafini tutabilen çok degisik görüntü ve karakterde ortaya çikan, kasintili deri hastaliklarindan biri olan “liken” dedigimiz hastalik da çogu kez stres kaynaklidir.

Yanlis tedavi hastaligi daha da yayginlastirabilir

Psikosomatik yani insanin ruhsal sorunlari ile ilgili cilt hastaliklarinin tedavilerinde tek bir yöntem ve tek bir ilaç söz konusu degildir. Tedavinin basarili olabilmesi için her seyden önce altta yatan psikolojik sorunun olabildigince ortadan kaldirilmasi gerekmektedir. Cilt sorunlari için ise haricen uygulanabilecek ilaçlar kullanilmaktadir. Bunun yaninda agizdan ya da enjeksiyon yoluyla uygulanabilecek ilaçlar da sik kullanilmaktadir. Bunlar, antialerjik ilaçlar, antibiyotikler, A vitamini türevi ilaçlar, kortiko steroidler seklinde özetlenebilecek ilaçlardir. Yanlis bir tedavi veya yanlis kullanilan ilaçlar hastaligi çok yayginlastirmakta yasamsal sonuçlar dogurabilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası