Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglikli ve Uzun Ömrün 22 Sifresi!

Saglikli ve uzun bir ömür için öncelikle yasam aliskanliklariniza dikkat etmeniz ve doktorlarin önerdikleri testleri düzenli olarak yaptirmaniz gerekiyor. Bunun için de uzmanlarimizin önerilerinde yer alan ‘sayilari’ dikkate almak ve uygulamakta fayda var!

Uzmanlar “Erken tani hayat kurtariyor” diyerek her firsatta düzenli yapilan testlerin ne denli önemli oldugunun altini çiziyorlar. Ayni zamanda yasam aliskanliklarimizda alacagimiz basit ama etkili önlemlerle uzun yillar saglikli yasamamizin mümkün olduguna dikkat çekiyorlar! Bunun yolu da, uzmanlarimizin bize sunduklari önerilerinde yer alan ‘sayilari’ dikkate almaktan ve bunlari harfiyen uygulamaktan geçiyor! Acibadem Kadiköy Hastanesi Iç Hastaliklari Uzmani Dr. Sadi Vural ve Acibadem Fulya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Doç. Dr. Selda Bagis tüm vücudunuzu koruyan sayisal önerileri söyle siraliyorlar:

1. Haftada bin 100 kalori yakin

Duke Üniversitesi’ndeki bilim adamlari, haftada 1100 kalori yakacak kadar egzersiz yaparak, damar tikanmasina ve hipertansiyona yol açan karin bölgesindeki yag birikmesine engel olunabilecegini belirtiyorlar. Yoksa bir türlü egzersiz yapamiyor musunuz? O zaman size bir ipucu: Grup halinde egzersiz yapanlar haftada 500 kalori daha fazla yakmayi basariyor. Ne de olsa spor salonlarinda sizi motive edebilecek onlarca güzel sebep bulabilirsiniz.

2. Bel çevreniz kadinsaniz en fazla 88, erkekseniz 98 santim olsun!

Bel çevresiniz kadinsaniz 88, erkekseniz 98 santimi geçmesin. Çünkü bu tipte yaglanma metabolizmada ciddi degisikliklere neden oluyor ve kalp damar hastaligi, hipertansiyon, kolesterol ve diyabet riskini kayda deger derecede arttiriyor. Ideal bel çevresine ulasmak için dengeli beslenin, basit seker tüketimini mümkün oldugunca azaltin, diyetinizde lif ve posa içeren seker emilimini yavaslatan besinlere yer verin ve spor yapin. Çünkü sadece yüzde 10’luk bir kilo kaybi bile kalp damar hastaliklarinin olusumunda büyük etkisi olan kolesterol ve trigliserid degerlerinin ciddi oranda düsmesine yardimci oluyor.

3. Bir fincan kahvenin 40 yil hatiri oldugunu unutmayin

Dinlenmeye ihtiyaciniz oldugunuzda veya dostlarinizla bir araya geldiginizde hem sohbete keyif katmasi hem de sagliginiz için kahve içmenizde fayda var. Çünkü günde 4 fincan kahve içmek, kalp hastaliklarindan kaynaklanan ölüm riskini yüzde 53 oraninda düsürüyor.

4. 250 mg magnezyum alin

Fransiz bilim adamlari, 18 yil süren arastirmalar sonucunda, kanlarinda yüksek düzeyde magnezyum bulunan erkeklerin, düsük düzeyde magnezyum tasiyanlara kiyasla herhangi bir sebepten ölme risklerinin yüzde 40 daha düsük oldugunu ortaya çikardilar. Bu nedenle günlük ögününüze 250 miligramlik bir magnezyum hapi eklemenizde fayda var.

5. 15 dakikalik gülme molasi verin

15 dakikalik komik bir video izleyerek, kalbinize giden kan akisini yüzde 50 artirabilir, böylelikle koroner arter damar hastaliklarina yakalanma riskini azaltabilirsiniz. Iyisi mi evde sik sik komik filmler izleyin veya video paylasma sitelerine girin ve sanal dünyada dolasan komik videolari izleyin.

6. 2 küçük parça çikolatayi es geçmeyin

Hollanda’da yapilan 15 yillik bir çalisma sonucunda, günde sadece 4 gram kakao tüketen erkeklerin kalp krizi geçirme olasiliginin, daha az yiyenlere kiyasla yari yariya daha düsük oldugu tespit edildi. Siz de kalp sagliginiz için günde 2 küçük parça çikolata yiyebilirsiniz.

7. Öglen 30 dakika sekerleme yapin

Gün arasinda yapacaginiz 30 dakikalik bir sekerleme, koroner ölüm riskini yüzde 37 oraninda düsürüyor. Neden mi? Çünkü bu uyku, kalbinize zarar veren stresi hafifletiyor. Haftada 1 veya 2 kisa sekerlemenin bile erken ölüm riskini düsürdügü de bilinen bir gerçek.

8. Günde 7 saat uyuyun

Uyku, hayatimizda her seyin düzene konuldugu, tamir ve tedavinin yapildigi son derece önemli bir süreçtir. Öyle ki birkaç hafta uykusuz kalmanin ölüme neden oldugu hayvanlar üzerinde yapilan deneylerle ispat edilmistir. Ayrica uyku sirasinda gençlik hormonlari olarak lanse edilen büyüme hormonu ve melatonin, en saglikli sekilde salgilaniyor. Bunun aksine düzensiz uykunun hücre üzerinde yaslanmayi hizlandirdigi da kanitlanmistir. Saglikli bir yasam için günde 6 ile 8 saat arasinda uyumaya özen gösterin.

9. Vücut Kitle Indeksiniz 18.5 – 24.9’un arasinda yer alsin

Basta kalp sagliginiz olmak üzere pek çok hastaliktan korunmak için ideal kilonuzu korumaniz sart!

Çünkü ideal kilonuzun üzerine çiktiginizda; yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet hastaligina yakalanma riskiniz artiyor. Bu nedenle Vücut Kitle Indeksiniz 18.5 – 24.9 arasinda olmalidir. Vücut Kitle Indeksi; vücut agirliginin (kg), boyun karesine (m2) bölünmesiyle elde ediliyor. Örnegin vücut agirliginiz 70 kilo, boyunuz da 1.60 ise Vücut Kite Indeksiniz: 70 (1.60 x 1.60) = 27.34 kg m2 dir.

10. Açlik kan sekeriniz 100mg/dl altinda olmali

Tip 2 diyabet, damar duvarinin esnekligini bozuyor, hücre birikimine ve artisina yol açiyor, kanda pihtilasmayi arttiriyor ve damar iç yüzeyindeki hücre hasarini kolaylastiriyor. Amerikan Diyabet Dernegi, kalp sagligi için açlik kan sekerinin 100 mg/dl ve glukoz hemoglobinin yüzde 6'nin altinda olmasi gerektigine dikkat çekiyor. Hiçbir yakinmasi olmasa bile herkes 20 yasin üzerinde, bir kez diyabet testi yaptirmali. Test 5 yilda bir, risk faktörü tasiyanlarda ise her 3 yilda bir tekrarlanmali.

11. Ellerinizi en az 15 saniye yikayin

Grip, nezle, bademcik iltihabi, zatürree, ishalli hastaliklar, tifo, hepatit A … Bu tip bulasici hastaliklarin elle temas sonucu bulasabilecegini aklinizdan çikarmayin. Yetersiz el yikama ayrica, 'e.coli ve salmonella' gibi besinlerle ilgili mikroplarin yayilmasina da yol açabiliyor. Bu tür hastaliklardan korunmak için ellerinizi sik sik sivi sabun ya da dezenfektanli sivi sabunla, ilik akan suyun altinda, en az 15-20 saniye süresinde yikayin.

12. 10-15 dakika güneslenin

Günes, iki ucu keskin kiliç gibidir; fazlasi ultraviyole isinlari nedeniyle cilt kanserine neden olabiliyor. Diger taraftan da kemik gelisiminden kanserden korunmaya kadar mutlaka vücudumuza gerekli olan D vitamininin olusmasinda anahtar bir rol üstleniyor. Bu nedenle her gün düzenli olarak 10-15 dakika günesten faydalanin. Ayrica sabah günes gözlüksüz günese çikmaniz, gece melatonin salgisinin artmasina ve daha rahat uyumamiza da yardimci oluyor.

13. Günde 2-3 litre su için

Su, hücrelerin yani tüm organlarin yasamasi için sart. Dolayisiyla her gün bol bol su içmeyi asla ihmal etmeyin. Eger 60-70 kilo arasindaysaniz günlük içmeniz gereken su miktari 2 litre iken, 90 kiloysaniz bu rakam 3 litreye çikiyor.

14. Kirmizi eti haftada 3 günden az tüketin

Kirmizi eti haftada 3 defadan az et tüketmeye özen gösterin. Böylelikle etin DNA üzerindeki kanserojen etkisine daha az maruz kalmis olursunuz.

15. 50 yasindan sonra kolonoskopi ve PSA testi yaptirin

Kolon kanseri, bir baska deyisle kalinbagirsak kanseri, gelismis bati ülkelerinde tüm kanserler arasinda görülme sikligi açisindan 3. sirada yer aliyor. Prostat kanseri de erkeklerde akciger kanserinden sonra en sik görülen kanser türüdür. Her iki hastalik da kolay belirti vermedigi için genellikle geç evrelerde tespit ediliyor, bunun sonucunda da kisi hayatini yitirebiliyor. Saglikli bir yasam için, 50 yasinda tüm bagirsagin görülmesine imkân taniyan kolonoskopi yaptirin ve 5 yilda bir ayni islemden geçin. Prostat kanserinin erken teshisi için ise, 50 yasindan itibaren her erkek düzenli olarak yilda bir kez PSA testi yaptirmali. Ailesinde prostat kanseri olanlar, bu teste 40 yasindan itibaren baslamali.

16. 40 yasinda efor testi yaptirin

Efor testi de yasamsal önem tasiyan check-up’ta basvurulan yöntemlerden biridir. Test, ritim ve ileti bozukluklarini arastirmak amaciyla yapiliyor. Bu sayede kalp ve dolasim sistemi hastaliklari da ciddi boyutlara ulasmadan tedavi edilebiliyor. 40 yasindan itibaren yilda bir kez kardiyolojik check-up’tan geçmeniz, kalp sagliginiz açisindan büyük önem tasiyor. Ailenizde kalp krizi hikayesi varsa, check-up’i daha erken yaslarda yaptirmayi ihmal etmeyin.

17. Benlerinizi yilda 1 kez kontrol ettirin

Cildinizi her yil düzenli olarak dermatoloji uzmanina göstermek de sagliginiz için yaptirmaniz gereken testlerden biri. Özellikle vücudunuzda bulunan çok sayida ben ve ailedeki cilt kanseri hikayesi, muayenenin önemini daha da artiriyor. Çünkü benler, ölümcül bir kanser türü olan melanom riski tasiyor. Dijital dermatoskopi ile melanom tespit edilebiliyor.

18. 50 yasinda kemik yogunlugunuzu ölçtürün

Özellikle ailenizde osteoporoz öyküsü varsa, kemik mineral yogunlugu ölçümü yaptirmaniz çok önemli. Dansitometri cihaziyla vücudunuzdaki kemik yogunlugu ölçülerek kemik erimesi riskiniz saptaniyor. Erken teshis sayesinde, ileri yaslarda ciddi ve yasamsal problemlere neden olan kiriklarin olusmasi engellenebiliyor. Osteoporoz riskine karsi kemik yogunlugunuzu 50 yasinda bir kez ölçtürün, islemi her 5 yilda bir tekrarlatin.

19. Güçlü kemikler için kilo basina 1 gram protein alin

Yüksek proteinli diyetler idrarla kalsiyum atilimini artirarak kemiklerden kalsiyum kaybina yol açarken, bunun aksine yetersiz protein alinmasi ise kas gücü ve kitlesinde azalmaya, bunun sonucunda düsme ve kirik riskinin artmasina yol açiyor. Güçlü kemiklere sahip olmak için her gün kilo, basina 1 gram protein almaya özen gösterin.

20. Posa tüketimini 20-25 gramla sinirlandirin

Asiri posali besinleri tüketmekten sakinin. Çünkü asiri posali besin tüketimi, bagirsaktan kalsiyum emilimini bozarak kemikten kalsiyum kaybina yol açabiliyor. Kepekli besinleri, tam tahili ekmekleri, sebze ve meyvelerin kabuklarini ve baklagilleri dengeli oranda tüketmeye dikkat edin. Günde 20-25 gr posa tüketmeniz, saglikli beslenmeniz için yeterli gelecektir.

21. En az 2 bardak süt için

Her gün yeterli miktarda kalsiyum almaya özen gösterin. (1-10 yas 800 mg, 11-24 yas 1200 mg, daha sonraki yaslarda 800 mg kalsiyum/gün, menopozal dönemde 1200 mg). Kalsiyum için en iyi kaynak süt ve süt ürünleridir. Gün boyunca en az 2 su bardagi süt veya yogurt ve 2 kibrit kutusu kadar peynir tüketmelisiniz. Ileri yaslarda iseniz, az yagli sütü tercih edin.

22. Her ögün bir avuç yesil yaprakli sebze tüketin

Sütün disinda; özellikle brokoli olmak üzere, kivircik lahana, ispanak ve asma yapragi gibi yesil yaprakli sebzeler, kuru baklagiller, findik, yerfistigi, badem ve ceviz gibi yagli tohumlar ile pekmez, kalsiyumdan zengin besinler arasinda yer aliyor. Yesil yaprakli sebzeleri her ögünde, yagli tohumlari da günde ortalama 30 gr kadar tüketmeyi ihmal etmeyin!
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası