Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAGLIKLI KILO VERMENIZE ENGEL 10 YANLIS DÜSÜNCE

Hizla kilo vermeye çalismak, ara ögünleri atlamak, kilo aldirmayacagi düsüncesi ile sürekli kepek ekmek yemek ve zeytinyagi tüketmek… Bunlar zayiflama düsüncesi ile yanlis beslenen pek çok insanin yaptigi hatalardan sadece birkaçi. Fazla kilolardan kurtulmanin ve saglikli bir yasam biçimi hakkinda bilgi sahibi olmanin yolu ise uzman yardimi almaktan geçiyor. Memorial Hizmet Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Aysu Aydin, “diyette dogru bilinen yanlislar” hakkinda bilgi verdi.

1- “Geçen sene aç kalarak 5 kilo vermistim”

Herkes aç kalarak kolayca kilo verecegini düsünür. Diyetin ilk baslarinda aç kalarak hizlica kilo verirsiniz. Ama bir süre sonra metabolizmaniz kendini yavaslatacagindan kilo vermeniz mümkün olmaz.2,5-3 saatte bir beslenerek metabolizmanizi yavaslatmadan kilo vermek basarili sonuca sizi ulastirir.

2- “Su ödem yapip beni kilolu gösteriyor”

Diyet yaparken sadece yediklerimizi azaltmak yeterli degildir. Vücut dengesini korumak açisindan günde 2-3 litre su tüketmeniz gerekmektedir. Aksi halde vücut yeterli su alamadigindan kendisini korumak adina içtiginiz suyu tutacak bu da vücudunuzun ödem yapmasina neden olacaktir.

3- “Diyet yemeklere tat vermek için tuz kullanmak zorundayim”

Tuzun kalorisi yoktur ama fazla tüketildiginde vücutta su tutarak ödeme neden olur. Bu nedenle yemege sonradan tuz ilave edilmesi dogru degildir.

4- “Sadece esmer ekmek yiyorum, kilo aldirmiyor”

Kilo vermeyi hedefleyen herkes öncelikle beyaz ekmek yerine esmer ekmek tüketmeye baslar. Ama burada atladiklari bir nokta vardir. Esmer ekmeginde kalorisi vardir ve hatta beyaz ekmekle aynidir. Burada ki en önemli fark esmer ekmek beyaz ekmege göre posa içerdiginden daha fazla tokluk hissi vermektedir.

5- “Kilo vermek için bol bol zeytinyagli yiyorum”

Zeytinyagi ile yapilan yemekler sagliklidir ama kalorisiz degildir. 1tatli kasigi tereyagi ile 1 tatli kasigi zeytinyaginin kalorisi birbirine es degerdir. Eger zeytinyagi tüketimini azaltmiyorsaniz kilo veremezsiniz

6- “Tüm gün taze sikilmis meyve suyu içiyorum hem çok faydali hem de kilo vermemi sagliyor”

Taze sikilmis meyve sularinin diger konsantre meyvesulari gibi kalorisi oldukça yüksektir. Diyet yaparken taze sikilmis meyvesuyu yerine meyvenin kendisini yemeyi tercih ediniz

7- “Tek gida rejimi hizla kilo verdiriyor”

Tek gida rejimi hizli kilo vermenize neden olur ancak besin çesitliligi saglanmadigindan vücutta birtakim vitamin-mineral eksiklikleri meydana gelir. Bu da çok ciddi saglik sorunlarina yol açabilir

8- “ Günlük ögün sayimi 2’ye düsürdüm, daha çabuk kilo verecegim”

Günde 2 ögün beslenmek aç kalmak anlamina geldiginden metabolizmanizin yavaslamasina sebep olur. Vücudunuzu odun sobasi gibi düsünün. Atesin sönmemesi için arada bir odun atariz. Metabolizmaniz da ayni bu mantikta çalismaktadir. Ögünlerinizi atlarsaniz metabolizmaniz kendini yavaslatir.

9- Hem diyet yapiyorum hem de eczaneden aldigim zayiflama ilaçlarini kullaniyorum”

Piyasada çok miktarda zayiflama ürünü bulunmaktadir. Bazilarinin oldukça fazla yan etkisi vardir. Doktor tarafindan önerilmemis ürünler kesinlikle kullanilmamalidir. Eger herhangi bir zayiflama ilaci kullaniyorsaniz da asla tek basina bir ise yarayacagini düsünmeyin. Diyet ve spor destegi olmadan hiçbiri ise yaramayacaktir.

10- “Pazartesi diyete basliyorum”

Herkes yediklerini azalttiginda kilo verebilir. Ancak kisinin kan tahlillerinde ve metabolizmasinda herhangi bir sikinti varsa, kilo verme asamasinda bu belirtiler can sikici bir sekilde karsiniza çikabilir. Diyete baslamadan önce doktora basvurmaniz, kan tahlillerinizi yaptirmaniz, sonrasinda diyetisyen kontrolünde bazal metabolizmanizi ölçtürmeniz, çikan sonuçlara göre beslenme programinizin düzenlenmesini saglamaniz önemlidir. Bu sayede hem kilo vermis hem de yasam kalitenizi artirmis olursunuz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası