Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HPV virüsü rahim agzi kanseri gelisiminde en önemli risk faktörü

HPV asisinin cinsel olarak aktif olmadan önce 12 yas civarinda yapilmasi riski minimuma indiriyor

Rahim agzi kanseri vakalarinin % 95’inde HPV virüsü görülmektedir. Türkiye'de her yil 1300'ün üzerinde kadin rahim agzi kanserine yakalanmaktadir. Rahim agzi kanserini önlemeye yönelik HPV (Human Papilloma Virus) asisinin erken yasta yapilmasi gerekmektedir.

HPV (genital human papilloma virus) cinsel yol ile bulasan ve genital sigil olarak bilinen kondilomlarin olusmasindan sorumlu olan viral bir enfeksiyondur. Dünyada ve Türkiye’de son bir kaç yildir özellikle gençlerde giderek artan siklikta görülmektedir ve mutlaka ciddiye alinmalidir. Hem kadinlarda hem de erkeklerde görünen bu hastalik, genel olarak genital bölgede görülür ve nadiren agizda olusur. HPV virüsünü almis kadinlarin %30-50’si bu virüsü kendi bagisiklik sistemi yardimi ile 8-12 ay içerisinde yok edebilir. Ancak HPV virüsü rahim agzi kanserinin habercisi de olabilir. Bayindir Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Ünal Eren, rahim agzi kanseri nedeniyle dünyada her yil 270 bin kadinin hayatini kaybettigi vurgulayarak özellikle çok esli kadinlarda ve erkeklerde bu risk artmakta oldugunu belirtti. HPV virüsü bir kez vücuda girdikten sonra, diger virüslerdede oldugu gibi içeriye yerlesir ve zaman zaman alevlenir ve tekrarlayan enfeksiyonlar olusturur.

HPV virüsü ve çikan sigiller tespit edildiginde mutlaka tedaviye baslanilmali ve hasta yakindan takip edilmelidir. Bu hastalik son derece bulasicidir ve bu nedenle her zaman korunmak sarttir. Cinsel bölgeyi enfekte eden sigiller temas yolu ile kolayca yayilir. Bir kisiden digerine bulasmasi için tam bir iliski olmasina da gerek yoktur. Sadece sürtünme yolu ile de bir kisiden kisiye bulasabilir.

Belirtiler göz ardi edilmemeli

Genelde dis genital bölgede sigiller olusur, hasta kendi görebilir ve eliyle hissedebilir. Sigiller yumusak, ciltten hafif kabarik, pembe-beyaz renkli karnabahar benzeri olusumlardir. Tek ya da grup halinde olabilir. Bunlar hiç bir zaman agri yapmaz ama ara sira kasinma ve yanma hissi verebilir. Tedavi edilmez ise bu sigiller uzun sure kalabilir, büyür ve daha baska bölgelere yayilmaya devam eder.

HPV virüsü görüldügünde genelde rahim agzi, yani serviks kanseri içinde test yapilmasi gerekmektedir. Kadinlar için en sik görülen kanser türüdür. HPV virüsü ve rahim agzi kanserinden korunmak ve erken teshis etmek için tek çare düzenli sekilde pap-smear testi yaptirmaktir.

Genital sigiller hem erkeklerde hem de kadinlarda görülebilmektedir ve HPV tanisi konulabilir. HPV tanisi konulan kisinin partneri de mutlaka muayene olmali ve tedavi edilmelidir. Tedavi edilmedigi takdirde, bu virüs esten ese geçmeye devam eder. Erkeklerde belirti vermeyen HPV’nin oldugunu bilmek mümkün degildir ve sessiz enfeksiyon var ise bunu bulmak için bir test yoktur ne yazik ki. Kan dolasimina geçmedigi için kanda da bu virüsü bulmak mümkün degildir. Alti ay da bir yapilan pap-smear testleri ve kisisel korunma yöntemleri ile bu virüsten korunmak münkündür.

Hayat kurtaran asi

2007 yilindan bu yana ülkemizde de kullanimda olan HPV asilari, rahim agzi kanserine karsi bir koruyuculuk gelistirmekte yardimci oluyor. Op. Dr. Ünal Eren’e göre son yillarda ülkemizde de uygulanmaya baslanan rahim agzi kanser asisi nedeni ile de bunun önemi bir kat daha artmistir. Rahim agzi kanseri asisi dünyada bir ilk ve ilk kez bir kanser türüne karsi kesin koruyuculuk gösteriyor. Asinin etkili olabilmesi için bu asinin HPV virüsü ile karsilasmadan yapmasi gerekmektedir. HPV ile enfekte olmus kadinlarda kesin tedavi mümkün degildir. Ideal olarak bu asilar, cinsel olarak aktif olunmadan önce 12 yas civarinda yapilmalidir. Asi cinsel olarak aktif olmus kadinlarda da yarar saglamaktadir. Asi sayesinde vücut, virüse karsi gelistirdigi koruyucu antikor miktarinin rahim agzinda yogunlasmasinda artis sagliyor ve böylece koruyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası