Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


VARIS TEDAVISINDE EN UYGUN DÖNEM BAHAR AYLARI

Kadinlar için hem bir estetik hem de saglik sorunu olan varis, son dönemde gelistirilen tedavi yöntemleri ile hizla saglikli bir yasama kavusmanizi sagliyor. Varis ve tedavi yöntemleri hakkinda güncel bilgileri paylasan Doç. Dr. Erdal Aslim, tedavi için en dogru dönemin bahar aylari oldugunu söyledi.

Yüzeysel toplardamarlarin uzayip kivrimli ve genislemis hale gelmesiyle olusan varis, hormonal etkenlerden ötürü kadinlarda daha sik görülüyor. Dünyada yaklasik her 4 kisiden birinde görülen varisin Türkiye’de görülme oraninin 10 milyon kisiye ulastigi tahmin ediliyor. Varis tedavisinde en güncel bilgileri paylasan Acibadem Fulya Hastanesi, Kalp Damar Cerrahisi Uzmani Doç. Dr. Erdal Aslim, özellikle kadinlarin ortak sorunu olan varisin sadece estetik bir problem olarak görülmesine karsin, tedavi edilmediginde ciddi saglik sorunlarina neden olabilecegini vurguladi. Tedavide ise en dogru dönemin ilk ve son bahar aylari oldugunu dile getiren Doç. Dr. Aslim, varis olusumuna etki eden nedenlerin kisiden kisiye degisebilecegini vurgulayarak, teshis sürecinin tedavinin olumlu sonuçlari için en önemli nokta oldugunun altini çizdi.

Teshiste kullanilan yöntem tedavi süreci için önemli

Dogru teshis için gözle muayene yetersiz kalabiliyor, bu nedenle varislerin durumunu detayli sekilde ortaya koyan ‘renkli doppler ultrasonografi’ teknigine basvurmak gerekiyor. Doppler ultrasonografi ile; damarlarin çaplarinda bir artis olup olmadigi ve mevcut kapaklarin fonksiyonlarinda bir kaybin olup olamadigina bakiliyor. Bir sonraki asamada fonksiyon kaybinin düzeyi hafif, orta veya ileri derecede mi oldugu belirlenebiliyor. Dolayisiyla tedavinin sekli de varisin evresine göre ve hastaya verdigi sikayetler, yasam kallitesinin etkilenmesine göre belirleniyor. Tedavi sadece cilt üzerindeki yüzeysel damara, daha derinden seyreden ana sistemlere veya her ikisine birden uygulanan tedaviler seklinde olabiliyor.

Radyofrekans yöntemi ile günlük hayatiniza hizla geri dönebiliyorsunuz

Uygulamanin ardindan uzun süren iyilesme dönemi nedeniyle tercih edilmeyen cerrahi tedaviler yerini cilt üzerinden yapilan tedavilere birakiyor. Ancak bu yöntemlerin etkinligi de teshis sürecinde varisin hangi asamada oldugu ile iliskili. Cilt üzerinden yapilan tedavilerde, radyofrekans dalgalari, lazer isinlari kullanilarak veya varisli damarlarin içine kurumalari için bir ilacin zerk edilmesi olarak bilinen, skleroterapi kullaniliyor. Bu yöntemler, çapi 1 milimetrenin altinda olan mavi ve kirmizi renkli kilcal damarlarda fayda sagliyor. Lazer ile mevcut kilcal damar varisleri lazer isinlari yardimi ile yakiliyor. Radyofrekans yönteminde ise varisli damara 1 milimetreden ince bir igne yardimi ile radyo dalgasi veriliyor ve yine bir nevi yakma islemi uygulaniyor. Problemin yayginligina göre degismekle birlikte, bu tedavi için genellikle 3-4 seans yeterli geliyor. Seanslar ortalama 30-45 dakika civarinda sürüyor ve kisilerin cilt yapilarina göre farkliliklar göstermekle beraber ortalama olarak yüzde 60-80 civarinda bir basari saglaniyor. Lazer uygulanan hastalarin bu sahalarda ciltte renk degisiklikleri ile karsilasmamalari için 6-8 hafta günese çikmamalari gerekiyor. Radyofrekans yönteminde ise böyle bir kisitlamaya gerek görülmüyor.

Tedavi için serin dönemler tercih edilmeli

Varis tedavilerinin bir çogunda tedavilerin sonrasinda bir süre elastik bandaj veya varis çorabi kullanmak, lazer uygulamalari sonrasinda da 6-8 hafta günese çikmamak gerektigi için islemlerin yilin serin dönemleri olan ilk ve sonbahar ile kis dönemlerinde yapilmasi öneriliyor.

Acibadem Fulya Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmani
Doç. Dr. Erdal Aslim
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası