Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“HASTA OLMAYAYIM” DERKEN YANLIS VITAMINLE SAGLIGINIZI BOZMAYIN

Son günlerde hava sicakliklarindaki dengesizlik adeta hastalik saçiyor. Hasta olanlar agri kesici ve ates düsürücülerinin yaninda mutlaka vitamin alirken saglikli kalmak isteyenler de doktora danismadan bilinçsizce vitamin takviyesi aliyor. Ancak gelisigüzel vitamin kullanimi yaradan çok zarar getiriyor. Memorial Sisli Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Gürkan Yurteri, gereginden fazla alinan vitaminlerin vücudumuza verecegi zararlar hakkinda önemli bilgiler verdi.

Saglikli bir sinir sistemi için B6, iyi bir göz ve cilt için A, kanserden korunmak için E, kemiklerimiz için K vitamini… Görüldügü gibi sagliginizi ve güzelliginizi korumanin yolu vitaminlerden geçiyor. Peki, vitamin ve minerallerin fazla kullanildiginda yanlis beslenmenin yarattigi sorunlari gideremedigi gibi, vücudumuza da zarar verdigini biliyor muydunuz?

Vitamin ve mineraller, saglikli yasamin vazgeçilmez bir parçasi olan organik maddelerdir. Vücudumuz, isleyisini sürdürebilmesi için bu maddelere çok az miktarlarda da olsa gereksinim duyar. Ancak bu vitaminler asiri dozda kullanildiginda, bas agrisi, bulanti, kusma, idrar yolu rahatsizliklarina, hatta ölüme kadar gidebilen problemlere neden olabilir.

Vitamin ihtiyacini karsilamanin en dogru yolu dengeli beslenmek

Vitaminlerin çogu bitkisel ve hayvansal besinlerde bulunur. Karbonhidrat, yag, protein gibi ana besin ögeleri ile yeterli miktarda yapilan dengeli beslenmede vücudun günlük vitamin ihtiyaci karsilanir. Ancak çesitli fizyolojik (Gebelik, spor, gelisme çagi gibi), patolojik (Ates,ishal,travma...vs) durumlar, çevresel faktörler (Iklim,cografi bölge) ve ilaç tedavileri vitamin gereksinimini artirabilir.

Egitim seviyesi vitamin kullanimini etkiliyor

Vitamin kullaniminin kadinlar, yaslilar, gelir düzeyi yüksek olanlar, iyi egitimliler, sigara içmeyenler (özellikle eski içiciler), çok fazla içki içmeyenler ve iyi beslenmenin hastaliklara iyi gelecegine inananlarda daha yaygin oldugu bilinmektedir.

Fazla vitamin tüketilmesinin yol açtigi hastaliklar!

•A vitamini fazlaligi; daha çok bas dönmesi, çift görme, bas agrisi, kasilma nöbetleri, dudaklar ve avuç içlerinin soyulmasi, siddetli kusma, kafa içi basinci artisi seklinde belirti verir ve bu belirtiler kullanimdan 6 saat sonra ortaya çikar. A vitamini zehirlenmesi de diyebilecegimiz kronik toksisite ise günde 15mg dozda 3 aydan uzun süre kullanildiginda gelisir. Bu durumda ise kisilerde kuru cilt, kusma, kellik, kemik agrilari, kalsiyum yükselmeleri, lenf bezlerinde büyüme, kan yaglarinda yükselme, regl olamama, yalanci beyin tümörü belirtileri, sinirlilik, huzursuzluk, kansizlik görülebilir.

Yaslilar A vitamini zehirlenmelerine daha duyarli

Gebe kadinlara yüksek doz A vitamini verildiginde düsüklere, bebekte kalp ve kafa anomalilerine rastlanabilir. Gebelikte, günlük A vitamini dozu belirli bir seviyeyi asilmamalidir. Yaslilar, alkolikler, karaciger hastaligi olanlar vitamin A zehirlenmesine daha duyarlidirlar. Klinik çalismalarda akciger kanseri gelisme riski olan kisilerde (ailesinde olmasi, sigara içmesi, kanserojen maddeye maruziyet gibi) yüksek doz beta karoten aliminin kansere yakalanma riskini artirdigini ortaya koymustur.

•B vitamini fazlaligi; genellikle zehirlenmeye sebep olmaz. Ancak çok yüksek dozlarda alinirsa zehirlenme görülebilir. Belirtileri, hissizlik, yürüyememe, cilt rahatsizliklari, gözlerde isik hassasiyeti, uykusuzluk, bitkinlik, bas agrisi, çarpinti, ishal seklinde görülebilir.

•C vitamini fazlaligi; 2 gramdan fazla alindiginda karin agrisi, bulanti ve kusma seklinde kendini gösterir. Uzun süreli ve yüksek doz kullaniminin böbrek tasi olusturabileceginden korkulur. Bir diger olasi yan etkisi demir preparati kullanan hastalarda demir yüklenmesine neden olmasidir. 1 gramin üzerinde alimlarda, idrardan bakilan seker ölçümlerini bozar. Ayrica bazi enzim eksikligi olan hastalarda kan hücrelerinin yikimina neden olabilir.

•D vitamini fazlaligi; kanda kalsiyum yükselmesine, böbrek hastaliklarina, damar sorunlarina, böbrek taslarina neden olabilir. D vitamini toksisitesinin yani zehirlenmesinin neden oldugu böbrek yetmezligi ya da kalp yetmezligi sonucu ölüm dahi ortaya çikabilir. Toksisite günde 10000IU in birkaç ay boyunca alinmasiyla ortaya çikar. Erken toksisite belirtileri kemik agrisi, kabizlik, sersemlik hali, agiz kurulugu, sürekli bas agrisi, artmis susuzluk, istahsizlik, düzensiz kalp atisi, kas agrisi, agizda metalik tat, bulanti, kusma seklindedir. Kronik toksisite kemik agrisi, idrarda bulaniklik, gözlerde kizarma, cinsel isteksizlik, gözlerin isiga hassasiyetinde artma, ciltte kasinti, bulanti, kusma, siddetli mide agrisi, psikiyatrik problemlerle kendini belli edebilir.

E vitamini fazlaligi; kanin pihtilasmasini önler. Özellikle kan sulandirici ilaç kullanan hastalara önerilmez. 1 gramin üzerindeki dozlarda bulanti, gazlanma ve ishal yapabildigi bildirilmistir.

F vitamini fazlaligi; vücuttaki yaralarin geç iyilesmesine ve yorgunluk hissedilmesine sebep olabilir.

K vitamini fazlaligi; kanin pihtilasmasinda ve yikilmasinda problemler yaratabilir.

B6 vitamini fazlaligi; da ayaklarda uyusma ve ellerde his kaybina neden olabilir.

Sonuç olarak “Vitamin bu, ilaç degil ki ortada doktorluk bir durum yok” demek dogru degildir. Vitamin takviyesi yapmadan önce mutlaka doktora danisilmasi gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası