Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Altin Çilek” Zehir mi Mucize mi?

Tutarli Diyet’in beslenme uzmani ve yasam koçu Gizem Tutar uyariyor: Altin Çilek’in kanitlanmis hiçbir zayiflatici ve yag yakici etkisi bulunmuyor!

Saglikli zayiflamanin ve saglikli yasamanin yolunun dogru beslenmekten ve düzenli egzersiz yapmaktan geçtigini belirten diyetisyen Gizem Tutar, hizli kilo verme konusunda dogadaki hiçbir bitkinin mucizevi olmadigini söylüyor. Medyada sik sik görmeye basladigimiz “zayiflamanin mucize formulü” olarak lanse edilen Altin Çilek’in bilimsel olarak kanitlanmis hiçbir zayiflatici ve yag yakici etkisinin olmadiginin altini çizen Tutar, altin çilegin olgunlasmamis meyvesinin Avustralya’da zehirli olarak bilindigine de deginiyor.

Hareketsiz yasam ve yanlis beslenme aliskanliklari giderek sismanlayan bir nesil yaratiyor. Zaman içinde biriken bu asiri kilolar fiziksel ve psikolojik birçok hastaliklara yol açiyor. Yazin da yaklasmakta oldugu bugünlerde kimileri fazlaliklarindan biranda kurtulmanin, kimileri de sporsuz ve diyetsiz zayiflamanin yollarini ariyor. Hal böyle olunca, “sisko mu-obez mi” tartismalarinin da gündemde oldugu bugünlerde ortalikta bir takim “altin anahtarlar ve mucizevi formüller” dolasmaya basliyor. Saglikli zayiflamanin ve saglikli yasamanin yolunun dogru beslenmekten ve düzenli egzersiz yapmaktan geçtigini belirten Tutar’li Diyet’in beslenme uzmani ve yasam koçu Gizem Tutar, ünlülerin altin formülü “Altin Çilek” hakkindaki dogru sandigimiz yanlislara açiklik getiriyor.

Altin çilekle zayiflamanin mucize formülü çürütüldü

Hizli kilo vermenin mucizevi formülü olarak lanse edilen Altin Çilek, bugünlerde televizyonlarda, gazetelerde, internette siklikla karsimiza çikiyor. Sporsuz ve diyetsiz zayiflama vaadiyle aktarlardaki kilosu 55-120 TL arasinda degisen fiyatlarinin yaninda, altin çilegin her derde deva oldugu söylenen kapsulleri de birbirleriyle yarisiyor. Oysa yasamimizin ve beslenme aliskanligimizin tipki satranç oyunu gibi bir strateji sanati oldugunu söyleyen diyetisyen Gizem Tutar, Altin Çilegin, zayiflatici veya yag yakici etkilerinin bilimsel dayanagi olmadigini söylüyor. Tutar’a göre diüretik (idrar söktürücü) ve laksatif (ishal yapici) etkileri nedeniyle vücuttan su atimina neden olan altin çilek, kisilerde kilo verdigi yanilgisi yaratabiliyor. Altin çilekle vücuttan bir miktar su atilsa bile kaybedilen vücut agirligi yag kitlesinden olmadigi için bu kilo kaybi geçici oluyor.

Bilimin gözünden Altin Çilek

Isin aslinda bu konuda yapilmis bilimsel çalisma sayisinin oldukça yetersiz oldugunu söyleyen Tutar’a göre yapilan en eski bilimsel çalismalar 1935 yilina dayaniyor ve bu çalismanin sonuçlarina göre, altin çilegin istah azaltmada az miktarda etkisi oldugu ortaya konuluyor. Kan sulandirici ve yüksek tansiyonu azaltici etkileri ise sadece hayvanlar üzerinde yapilan sinirli arastirmada belirlenmis olup, insanlar üzerinde böyle bir etkisi olup olmadigi net olarak bilinmiyor. Dünyanin birçok yerinde alternatif tipta kullanilan Altin Çilegin Avustralya’da zehirli olarak bilindigini söyleyen diyetisyen, olgunlasmamis altin çilek meyvesinin hastaliklara ve ciddi zehirlenmelere yol açabilecegini de ekliyor.

Tutar son yillarda altin çilek meyvesinin güçlü bir antioksidan oldugunun ve bu nedenle kansere karsi koruyucu etkisi olabileceginin de üzerinde duruldugunu belirtirken, bu konuda 1980’li yillarda yapilan ve 2000’li yillarda fareler üzerinde tekrarlanan bilimsel çalismalara göre, yutak ve akciger kanserlerine karsi koruyucu etkisi olabileceginin düsünüldügünü söylüyor.

Altin Çilekten uzak durmasi gerekenler

“Saglikli beslenme” kavraminin “trendy” bir deyim olmaktan öteye geçip bir yasam biçimine dönüsmesinin yolunun bilinçlenmekten geçtigine deginen Tutarli Diyet’in beslenme uzmani ve yasam koçu Gizem Tutar, yapilan bilimsel çalismalar dogrultusunda, yurtdisindan elde edilen verilere göre altin çilekten kimlerin, ne sekilde uzak durmasi gerektigini su sekilde anlatiyor:

1) Altin çilegin alt türlerinden birinin hafif kan sulandirici etkisi olabileceginden ötürü, kan sulandirici ilaç alanlarin,

2) Hayvanlar üzerinde yapilan bir çalismada, tansiyon düsürücü etkisi olabilecegi düsünüldügünden ötürü, hipotansiyon yani düsük tansiyon hastasi olanlarin,

3) Patatesgillere alerjisi olanlarin,

4) Kronik ishal sorunu olanlarin,

5) Herhangi bir saglik sorunu nedeniyle diüretik etkili ilaç kullananlarin Altin Çilek kullanmamasini öneriyor.

“Altin Çilek” Zehir mi Mucize mi?

Diyetisyen ve yasam koçu Gizem Tutar bu bilgilerin yaninda, Altin Çilek’in yüksek lif ve C vitamini içerigi nedeniyle, meyve olarak tercih edilebilecegini söylüyor. Özellikle kabizlik problemi yasayan kisilerin günde 10-15 gram kadar tüketebilecegini, altin çilek tüketimindeki anahtar noktanin hiçbir besinin tek basina bir mucize yaratamayacaginin bilinmesi oldugunu söylüyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası