Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Menenjite Karsi Asiyla Korunun!

24 Nisan Dünya Menenjit Günü kapsaminda tüm dünyada her yil yaklasik 50 bin kisinin ölümüne neden olan hastalikla mücadele için bilinçlendirme çalismalari yürütülüyor. Sadece 24 saat içinde ölüme yol açan hastaliga karsi tek çözüm ise asi. Menenjit asisi pek çok ülkenin ulusal asi takviminde yer alirken sanofi pasteur tarafindan gelistirilen asi, bu yil Türkiye’de de kullanima sunulacak.

Beyin zarinin iltihaplanmasi olarak tanimlanan menenjit, tüm dünyada çocuk ya da eriskin gözetmeksizin her yil yüz binlerce kisinin hayatini tehdit ediyor. Ates, bas agrisi kusma ve bilinç bozuklugunun görüldügü menenjit, uygun tedaviye ragmen 10 hastadan 1’inin kaybedilmesine yol açiyor. Yaklasik yüzde 10’u ölümle sonuçlanan menenjit ile mücadele için 24 Nisan Dünya Menenjit Günü’nde dünya çapinda bilinçlendirme çalismalari yürütülüyor.

Bugün menenjit tedavisinde önemli bir yol alinmis olsa da üç farkli tipte ortaya çikan menenjitin “en sinsi” türü olarak bilinen Meningokok önlem alinmamasi halinde 24 saat içinde kesin ölümle sonuçlaniyor. Meningokok enfeksiyonu, Neisseria meningitidis adli bir mikrobun neden oldugu meningokoksemi (kan zehirlenmesi) ve menenjite (beyin zarlarinin iltihabi) yol açan ciddi seyreden bir enfeksiyon hastaligi. Bakteri vücuda damlaciklar vasitasi ile üst solunum yollarindan giriyor. Bogazda enfeksiyon olusturabildigi gibi belirtisiz de kalabiliyor. Tedavi sürecinin baslamasina ragmen 10 hastadan 5’inin hayatini kaybettigi hastalikta hayatta kalan 10 hastadan 2’sinde sagirlik, zeka geriligi, nöbet geçirme, felç, kol ve bacaklarda sekil bozuklugu gelisebiliyor.

Meningokokal hastaligin sikligi ülkeden ülkeye degismekle birlikte Amerika’da yüz binde 1, Avrupa’da yüz binde 1 ile 6,4 arasinda belirtiliyor. Türkiye’de yillik görülme sikligi bilinmemekle beraber Türkiye Istatistik Kurumu (TÜIK) ölüm istatistiklerinden yola çikarak Avrupa’ya göre daha yüksek oldugu tahmin ediliyor. Dünya Saglik Örgütü verilerine göre dünya genelinde her yil yaklasik 500 bin insanda meningokokal hastalik ortaya çikiyor ve 50 bin kisi hayatini kaybediyor.

Sigara dumanina maruz kalmak riski artiriyor

Menenjit’ten korunmak için kalabalik ortamlardan uzak durmak gerekiyor. Çesitli bagisik sistemi hastalari, dalagi alinanlar veya dalagi çesitli hastaliklar nedeniyle islev görmeyenler risk grubunda bulunuyor. Ayrica viral üst solunum yolu enfeksiyonu geçirenler ile birlikte aktif veya pasif sigara dumanina maruz kalanlar meningokokal hastaliga daha yatkin olabilir.

Tek korunma yolu asi

Türkiye’de en çok 5 yas alti çocuklarda görülen meningokokal hastaliktan korunmanin bilinen en etkin yolui asidan geçiyor. Son nesil olarak degerlendirilen, en sik hastaliga sebep olan bes Neisseria meningitidis mikrobunun alt türünden, asi gelistirilebilinen 4’üne karsi etkin koruma saglayan (dört degerlikli) asilarin yakin zamanda Türkiye’de de kullanilmaya baslanmasi bekleniyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası