Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Her 30 Çocuktan Biri Hiperaktif

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk ve Gençlik Ruh Sagligi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Ayse Avci, asiri haraketlilik, saldirganlik, tutarsizlik, hayal kurma, dalginlik, sakarlik ve çevreyle iletisim kurmada güçlük çekme gibi belirtileri bulunan dikkat eksikligi ve hiperaktivitenin her 30 çocuktan birinde görüldügünü söyledi.

Prof. Dr. Ayse Avci, çocuklarda dikkat eksikligi ve hiperaktivenin önemli bir problem oldugunu, basarisizligin yaninda suç isleme, alkol ve uyusturucu kullanma egilimini artirdigini, bu nedenle ebeveynlerin daha duyarli olmalari gerektigini kaydetti.

Hiperaktivitenin gelisimsel bir hastalik oldugunu ve kizlara oranla erkeklerde 3-4 kat daha fazla rastlandigini ifade eden Avci, tedavi edilmeyen hiperaktif çocuklarin yüzde 40'inin 16 yasina gelmeden bir adi suça karistiklarini, yüzde 52'sinin alkol ve uyusturucu aliskanligi edindiklerini, yüzde 30'unun ise basarisizlik sonucu egitimine devam edemediklerini belirtti.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Balcali Hastanesi'nde bu durumdaki çocuklar için özel bir merkez açildigini ve grup terapileri ilaçli tedaviyle desteklendiginde yüzde 95 oraninda basari saglandigini dile getiren Prof. Dr. Ayse Avci, çok yönlü tedavide ilaç desteginin önemine dikkat çekti. Avci, "Ancak bazi ilaçlarin kullanimi, yan etkileri sebebiyle ayda bir kez kalp grafisi çekimi ve kan tahlili gibi tetkikleri zorunlu kiliyor. Ayrica, benzer bulgular da olsa her çocuk için yasi, kilosu ve bünyesel özellikleri göz önüne alinarak ilaç uygulamasi yapilmasi gerekiyor. Ilaçlarin agiz kurulugu, kabizlik, çarpinti, bas agrisi, gece kabuslari, kilo kaybi ya da asiri kilo alimi gibi yan etkileri de olabilmektedir. Bu sebeple aileler kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemelidir" diye konustu.

Çocugun tedavisinde anne ve babalarin egitimlerinin de büyük önem arzettigini vurgulayan Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk ve Gençlik Ruh Sagligi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Ayse Avci, "Bu çocuklar, oturmanin 50 çesidini gösterebilir. Eli dursa, ayagi oynar. Evde televizyon izlerken, sinifta ders dinlerken kipir kipirdir. Soru tamamlanmadan cevap verir. Sirasini beklemekte güçlük çeker, sözü keser ya da oyunlarda araya girer" diye konustu.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası