Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda böbrek tasina hangi yiyecekler neden oluyor?

Yapilan arastirmalara göre; son yillarda çocuklarda artis gösteren böbrek ve üriner sistem taslarina genetik faktörlerin yani sira beslenme, yetersiz sivi alimi ve iklim degisiklikleri gibi çevresel faktörlerin neden oldugu ortaya çikti.

Çocuklarda üriner sistem taslarinin yineleme, her iki böbregi etkileme, enfeksiyona yol açarak böbrekte zedelenme riski tasidigini belirten Anadolu Saglik Merkezi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Nese Karaarslan Biyikli, idrarda kanama, karin agrisi, idrar yolu enfeksiyonu gibi yakinmalarla doktora basvuruldugunu söyledi.

Tasin saptanmasinin ultrasonografi ile gerçeklestigini belirten Doç. Dr. Nese Karaarslan Biyikli, “Ultrasonografi ile tani konamayan olgularda, gereklilik halinde tomografiden de faydalanilabilir. Çocuklarda tas saptandiginda mutlaka nefrolojik degerlendirme yapilmali, altta yatan metabolik bozukluk arastirilmalidir. Küçük çocuklarda ve bebeklerde idrar örnegi yeterli iken, büyük çocuklarda 24 saatlik idrar toplanmasi ile idrar elektrolitlerinin incelenmesi uygun olur. Tas düsüren hastalarda mutlaka tas analizi yapilmalidir” dedi.

Doç. Dr. Nese Karaarslan Biyikli “Su tüketiminin artirilmasinin yani sira tuz kisitlamasi, hayvansal besin tüketiminin kisitlanmasi, sebze-meyve agirlikli beslenme önemlidir. Cips, kraker, çerez gibi hazir gidalar, çikolata– çay – kahve gibi çocuk beslenmesinde yer almamasi gereken içecekler tas olusumuna zemin hazirliyor. Bazi ilaçlarin kontrolsüz tüketimi de tas olusumunda önemli bir yer tutuyor ” dedi ve tas büyüklügünün 1 cm ve üzerinde oldugu durumlarda tas kirma ya da cerrahi tedavinin de uygulanabilecegini de sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası