Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ALZHEIMER BU KEZ SAHNEDE

Türkiye Alzheimer Dernegi, Ali Poyrazoglu ve Novartis ilaç firmasi Alzheimer hastaligi hakkinda farkindalik yaratmak ve toplumu bilgilendirmek amaciyla yeni bir projeye imza atti. “Alzheimer Sahnede” isimli projeyle bir Alzheimer hastasinin ve ailesinin; hastaligin basladigi günden, ileri evreye ulastigi sürece kadar yasadiklarini anlatan bir tiyatro oyunu sahneye konuyor.

Türkiye Alzheimer Dernegi, Alzheimer hastaligi hakkinda farkindalik yaratmak ve toplumu hastalik konusunda bilinçlendirmek adina yürüttügü projelere bir yenisini daha ekliyor. Türkiye’nin lider ilaç firmalarindan Novartis’in destegiyle yürütülen “Alzheimer Sahnede” isimli proje kapsaminda ünlü tiyatro sanatçisi Ali Poyrazoglu tarafindan hazirlanan bir oyun sahneleniyor. 21 Nisan Persembe günü Pera Palace Otel’de basin tanitimi yapilan oyun, bir Alzheimer hastasinin ve ailesinin; hastaligin bulgularinin basladigi günden hastaligin ileri evreye ulastigi sürece kadar yasadiklarini konu aliyor.

Türkiye Alzheimer Dernegi Baskani Prof. Dr. Murat Emre ve Ali Poyrazoglu’nun katilimiyla gerçeklesen tanitim toplantisinda Poyrazoglu projeyi söyle anlatti: “Bu projeyle bir gün hepimizin basina gelebilecek olan Alzheimer hastaligini gündeme getirmeyi amaçladik. Bir hastayla birlikte yasarken ögrendikleriniz, karsi karsiya kaldiginiz olgular yasama bakisinizi ve düsünce yapinizi ister istemez degistiriyor. Dünyaya daha farkli bakmaya basliyorsunuz. Belki de bir gün hastaligin hepimizin basina gelecek olmasi yasama daha pozitif, daha yaratici bakmamizi sagliyor ve bizleri daha kendiyle barisik olmaya itiyor.” Poyrazoglu, bu projeyle Alzheimer hastaligini hem hastanin hem de çevresinin, ailesinin gözünden görülmesini saglamak ve hastaligin girdigi hayatlari nasil degistirdigini göstermek istediklerini belirtti.

Türkiye Alzheimer Dernegi Baskani Prof. Dr. Murat Emre’ de, Alzheimer hastaligi hakkinda farkindalik yaratmak amaciyla gerçeklestirdikleri projelere devam edeceklerini belirtti. Alzheimer hastalarina yönelik Novartis destegiyle yürütülen “evde bakim” projesi gibi çalismalara imza attiklarini, mesleki bilgilerin paylasilmasi ve hastalik hakkinda bilinmeyenlerin duyurulmasi amaciyla ilk kez Ulusal Alzheimer Kongresini düzenlediklerini söyledi. Geçen yil Ali Poyrazoglu’nun da içinde bulundugu sanat, spor ve medya dünyasindan ünlü isimlerin katkilariyla “Bir Gün Alzheimer Olursam” projesini gerçeklestirdiklerine de deginen Türkiye Alzheimer Dernegi Baskani Prof. Dr. Murat Emre, “Ülkemiz nüfusunun giderek yaslanmasiyla yasliligin en sik hastaliklarindan Alzheimer Hastaligi’nin önemi giderek artiyor. Türkiye’de yaklasik olarak 400 bin Alzheimer hastasinin oldugu tahmin ediliyor. Erken teshisin büyük bir önem tasidigi hastalikla ilgili halki bilgilendirmenin ve gelismelerin duyurulmasinin son derece önemli oldugunu düsünüyoruz” dedi. Hastalikla ilgili yeni tedavi formlarinin oldugunu belirten Prof. Dr. Murat Emre, deri bandi uygulamasinin hasta yakinlari için büyük bir kullanim kolayligi yaratacagini belirtti. “Alzheimer Sahne”de projesinde Ali Poyrazoglu gibi usta bir sanatçiyla ayni amaç için birlikte çalismaktan büyük mutluluk duydugunu belirten Prof. Dr. Murat Emre, “Bu projede de yanimizda oldugu ve muhtesem bir oyun hazirladigi için Ali Poyrazoglu’na tesekkürlerimi sunuyorum” diye konustu.

Novartis Uzmanlik Ilaçlari Bölüm Direktörü Yalçin Göl ise “Novartis olarak misyonumuz gelistirdigimiz inovatif ilaçlar ile hastalarin ve hasta yakinlarinin yasam kalitesini artirmak, yasam süresini uzatmak ve yasam kurtarmaktir. Bu çerçevede projeler gelistiriyor, halki ve saglik profesyonellerini desteklemeyi amaçliyoruz” dedi. Bu projede, Alzheimer Dernegi ile birlikte Alzheimer konusunda toplumu bilgilendirmeyi ve hastalikla ilgili farkindaligi artirmayi hedeflediklerini belirten Göl, “ Novartis olarak böyle bir projenin içinde olmaktan mutluluk duyuyoruz ve Sayin Ali Poyrazoglu’na Alzheimer hastaligini büyük bir ustalikla sanatla birlestirdigi ve gösterdigi duyarlilik için sükranlarimizi sunuyoruz” seklinde konustu.

Ali Poyrazoglu’nun eski bir matematik profesörü olan ve Alzheimer hastaligiyla karsilastigi andan itibaren zor günler yasamaya baslayan Özdemir karakterini canlandirdigi oyun, Özdemir ve ona yardim etmeye çalisirken tamamen hayatlari degisen ailesi etrafinda gelisiyor. Oyunun sahne aralarinda Ali Poyrazoglu kendi hayatindan kesitleri izleyiciye anlatirken Alzheimer hastaligi ve hayat arasinda bir köprü kuruyor.

21 Nisan’da Kenter Tiyatrosu’nda, 24 Mayis’ta Izmir Sabanci Kültür Merkezi’nde ve 21 Eylül’de ise Istanbul Kozy AVM’de seyircisiyle bulusacak olan oyunun bilet satisindan elde edilen tüm gelir Türkiye Alzheimer Dernegi hastalikla ilgili gelistirecegi egitim programlarinda degerlendirilecek.

Alzheimer Hastaligi hakkinda:

Toplumun bütün gruplarini, soysal sinif ve cografi bölge ayrimi olmaksizin etkileyen Alzheimer hastaligi, 65 yas ve üzeri kisilerin yaklasik %5 inde, 85 yas ve üzeri kisilerin ise yaklasik %30’unda görülüyor. Dünyada 24 milyon, Türkiye’de ise yaklasik 400 bin Alzheimer hastasi bulundugu tahmin ediliyor. Toplumun yaslanmasina paralel olarak vaka sayilari hem dünyada hem Türkiye’de çogaliyor. Toplum arasinda çogunlukla yaslilikta normal algilanan unutkanlikla özdeslesip geç teshise neden olan hastalik, beyin hücrelerini ilerleyici ve geri dönülmez bir sekilde harap ediyor. Hastaliktan koruyan ya da hastaligi tamamiyla durduran bir tedavi yöntemi henüz olmayan Alzheimer’a karsi günümüzde uygulanan tedaviler hastaligin bazi belirtilerini azaltarak hastanin hayatini rahatlatmak ve hastaligin klinik seyrini yavaslatmaktadir. Son zamanlarda, hastalarin tedavilere uyumlarini artirmak ve tedavi sürelerini optimize edebilmek için yeni uygulama yöntemleri de gelistirilmistir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası