Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kadinlarin Korkulu Rüyasi: MENOPOZ

Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E.A. Hastanesi (BRSHH) 1. Psikiyatri Klinik Sefi Dr. Nihat Alpay, dünyada 1 milyar 200 milyon civarinda menopoz devrine girmis kadin oldugunu söyledi.

Menopoza girme yas ortalamasinin bölge ve toplumun gelismisligine göre 46 ile 52 yas arasinda degisme gösterdigini belirten Alpay, “Ülkemizde çesitli arastirmalarda menopoza girme yas ortalamasi 46.7 olarak bulunmustur. Sonuçta bütün bunlar, ayrica bölgeler ve ülkeler arasi farklar hesap edilerek, kabaca bir rakamla dünyada 1 milyar 200 milyon civarinda menopoz devrine girmis kadin oldugu tahmin edilmektedir” dedi.

Menopozun kadinda over aktivitesinin yitirilmesi sonucunda menstruasyonun kalici olarak sonlanmasi oldugunu açiklayan Alpay, söyle devam etti: “Menopoz, klimakteryum içerisinde bir nokta olarak kabul edilir ve son adet kanamasindan sonra ortalama 1 yil geçmesi menopoz tanisi için yeterlidir. Menopoz belli bir anda gerçeklesmekle birlikte bu olaya kadar olan çesitli degisiklikler yillarca öncesinden baslamaktadir. Bu dönem kendine has bir dizi sikayetlerin yani sira, uzun dönemde ciddi hastaliklara neden olabilecek patolojik degisikleri de beraberinde getirmektedir. Adet görmekte olan bir kadinin overlerinin herhangi bir nedenle çikarilmasi ile olusan menopoza cerrahi menopoz denir. Cerrahi menopoz hormonal dinamikleri dramatik olarak etkiler. 5-10 yilda progresif olarak olusacak geçis yerine overyan östrojen, progesteron ve androjenlerin eksikligiyle vücut akut(48 saat sonra) olarak karsilasir.”

Dr. Nihat Alpay, kadinlarin yaklasik olarak % 70-80'inde östrojen yetmezligi semptom ve bulgulari ortaya çiktigini hatirlatarak, sunlari kaydetti: “Östrojen eksikligine bagli semptomlar hemen ortaya çikarken, kadina postmenopozal dönemde agir morbidite ve mortalite yükleyen kardiovasküler hastaliklar ve osteoporoza bagli patolojiler geç dönemde ortaya çikmaktadir. Klimakteryum, over yetmezligine bagli östrojen hormonundaki azalma sonucu meydana gelen endokrinolojik bir olaydir. Bu nedenle ortaya çikan birçok majör ve minör semptomla basa çikmak için östrojen tedavisi kullanilmaktadir. Ortalama ömrün uzamasi ve postmenopozal dönemi yasayan kadin popülasyonunun artmasiyla menopoza bagli yakinmalarin tedavisi kavrami gündeme gelmistir.”

“Menopozda kisa, orta ve uzun vadede belirtilerin ne kadar süreler sonra ortaya çiktigi ve ne kadar populasyonu alakadar ettigi tartisma konusudur” diyen Alpay, “Tip tarihine bakildiginda menopozlu yasayan kadinlarin sayisinin artmasi tipta menopoz fizyopatolojisi ve tedavisi ve kanserle iliskisi üzerinde çalismalari arttirmistir” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası