Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’deki diyabetlilerin 1/3’ü hastaligini bilmiyor

DIYABETLE NASIL BARISIK YASANIR?

Dünyada 200.000.000 diyabet hastasi oldugu biliniyor. 2025 yilinda bu rakamin 400.000.000 olacagi tahmin ediliyor. Diyabet konusunda farkindaligi artirmak amaciyla Anadolu Saglik Merkezi’nde gerçeklestirilen Diyabetle Saglikli Yasam Konferansi halkin yogun ilgi gösterdigi bir katilimla gerçeklesti. Konferansta diyabetle ilgili en yeni bilgiler katilimcilarla paylasildi, sorular yanitlandi.

Diyabetle kaliteli yasamak için yapilmasi gerekenlerin anlatildigi Diyabetle Saglikli Yasam Konferansi halktan yogun ilgi gördü. Konferansta Anadolu Saglik Merkezi Endokrinoloji Uzmani Dr. Erdem Türemen, diyabette egitimin rolüne dikkat çekti. Komplikasyonlari minimuma indirmek, hastanede kalis süresini kisaltmak ve yasam kalitesini artirmak için egitimin zorunluluguna deginen Dr. Türemen, yetersiz egitim sebebiyle ülkemizdeki diyabetik ayak ülserlerinin gelismis ülkelere göre ortalama 4-6 yil daha erken görüldügünü belirtti. Günümüzde komplikasyonlarin belirtileri ortaya çikmadan önce bu hastaligi saptama olanaklarinin oldugunu ve her geçen gün tedavi olanaklarinin gelistigini sözlerine ekledi.

Kontrolsüz diyabet tüm organlari etkiliyor

Konferansta Anadolu Saglik Merkezi Uzman Diyetisyeni Cemal Aytaç Ak ise diyabetten korunmak için beslenmenin ve kilo kontrolünün hayati önemi üzerinde durdu. Dr. Ak, ana ögünlerin kesinlikle atlanmamasi, yemeklerin dogru pisirme teknikleriyle hazirlanmasi ve ögünlerin vitamin ve mineral açisindan dengeli ve yeterli olmasi konularina dikkat çekti.

Kan testi ve günlük kan sekeri takibi yapilirken dikkat edilecek noktalar konusunda detayli bilgiler veren Anadolu Saglik Merkezi Diyabet Hemsiresi Berna Ketenci, diyabetin kan basinci, böbrekler, kalp, göz, ayak ve dis sagligi üzerindeki etkilerini anlatti. Testlerin yapilabilmesi, kullanilan ilaçlarin düzenlenebilmesi ve genel muayene için üç ayda bir doktor kontrolü yapilmasi gerektigini belirten Ketenci, diyabetlilerin evde de kendilerini takip etmesi gerektigini söyledi.

Diyabetlilerle dürüst iletisim kurun

Diyabet hastalarinin psikolojisine deginen Anadolu Saglik Merkezi Uzman Psikologu Aylin Sezer, ilaç, yemek, temizlik gibi fiziki desteklerin yani sira diyabetlilere karsi dürüst bir iletisim kurmanin, diyabet hastalarinin yaninda olundugu hissinin verilmesinin ve hastalarla birlikte vakit geçirmenin tedavi sürecini kolaylastiracagina dikkat çekti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası