Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SICAK HAVA BÖBREK TASI NEDENI

Böbrek tasi böbreklerin içerisinde çesitli maddelerin kristalizasyonu ( taslasmasi) sonucu olusan maddelerdir. Üroloji Uzmani Op.Dr.Kadir Önem , sicak havalarin yaklasmasi nedeniyle yaz aylarinda sicakligin yüksek olmasi sonucu vücuttaki suyun terleme yoluyla daha çok disari atilmasinin idrarin azalmasina, bunun da böbrekte tas olusmasina zemin hazirladigi konusunda uyariyor.

Op.Dr.Kadir Önem, sicak havasinin özellikle yaz dönemlerinde böbrek tasi hastalari için risk olusturdugu gibi, yeni hastalara da zemin hazirladigini belirtti. Önem, “Sicak havada terleme ile su kaybedilmesi, idrari azaltarak böbrek tasi olusmasina yol açiyor. Orta yas üzerindeki erkeklerde ise risk daha fazla oluyor” dedi.

Op.Dr.Kadir Önem söyle devam etti;

“Yaz aylarinda, riski azaltabilmek için günün büyük bölümünü kapali ortamlarda geçirenler günde 2 litre, günesli ortamlarda bulunanlar ise 3-4 litreden fazla su içmeli. Özellikle, nem orani oldukça yüksek olan kentlerde böbrek tasi hastalari daha dikkatli olmali.” Ayrica, limon suyunun bazi taslarin olusumuna engel oldugu da bilimsel arastirmalarla kanitlanmistir. Doktor önerisi ile günlük sivi ihtiyacinin bir kisminin limonata olarak alinmasi yararlidir.’’

Op.Dr.Kadir Önem, böbregin içindeki taslarin sarsintili bir yolculuk veya asiri bir aktivite sonrasi aniden bulundugu yerden hareketlenip böbrek ile mesane arasindaki idrar yoluna düsmesiyle siddetli sancilarin baslayabildigini, agrinin sirtin yan tarafi ve böbrek üzerinde olabilecegi gibi kasiklara dogru da yayilabildigini belirtti. Gece çok sik idrara kalkmanin, bulanti, kusma ve idrarin hafif kanli olmasinin böbrek tasi belirtisi olabilecegine dikkati çeken Önem, “Eger, agri bir kaç günden uzun sürerse, idrar yaparken siddetli yanma, yüksek ates gibi belirtiler olursa hemen bir uzmana basvurulmasi gerekir” dedi.

Bazi idrar yolu taslarinin ise oldukça iri olmalarina ragmen hiçbir sikayete yol açmadiklarinin da görüldügünü, bazi sessiz taslarinda böbregi çürüttügünün görüldügünü ifade eden Op.Dr.Kadir Önem,Tasi oldugu bilinen hastalarin sikayeti olsun yada olmasin muhakkak rutin kontrollerine gitmelerinin önemli oldugunu söyledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası