Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dogum kontrolünde yepyeni bir yöntem: Dogum Kontrol Halkasi

Aktif cinsel hayata sahip olan kadinlarin çogu farkli dogum kontrol yöntemleri kullanmakta. Kimisi dogum kontrol haplarini tercih ederken, kimisi spiral taktirmayi daha uygun buluyor. Ancak her dogum kontrol yönteminin kendine göre avantajlari oldugu gibi dezavantajlari da bulunuyor. Gelisen teknoloji ile birlikte dogum kontrol yöntemlerine de her geçen gün yenileri ekleniyor. Bunlardan biri de dogum kontrol halkasi. Kullanimi diger dogum kontrol yöntemlerine göre daha kolay olan ve daha az yan etkiye sahip olan dogum kontrol halkalari gelecegin en çok tercih edilen yöntemi olmaya aday. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Yasemin Yakut dogum kontrol halkasi hakkinda en çok merak edilen sorulari yanitladi!

Dogum kontrol halkasi nasil bir yöntem?

Dogum kontrolünde kullanilan en güncel tercih olan ve kontrasepsiyon amaci ile gelistirilen aylik dogum kontrol halkasi düsük doz hormon içerigi ve kullanim kolayligi sayesinde kullanan 10 kadindan 9’unun diger kadinlara da önerdigi modern bir dogum kontrol yöntemidir. Dünyada 8 milyon kullanicisi bulunan dogum kontrol halkasi kadinlara kolay kabul edilebilir ve ileri derecede etkili, degisik bir hormonal kontrasepsiyon uygulama olanagi sunmaktadir.

Yeni alternatif aylik dogum kontrol halkasindan biraz daha ayrintili bahseder misiniz?

Aylik dogum kontrol halkasi yaklasik 5 cm çapinda seffaf Nobel ödülü kazanmis özel bir maddeden yapilmis. Esnek ve saydam bir yapisi var. Uygulandiktan sonra vücut isisi ve konsantrasyon farkina bagli olarak kontrollü salinim yapiyor. Bu da vücuttaki ilaç seviyesini yüzde 99 oraninda etkili olacak en düsük seviyede tutuyor. Dolayisi ile hap alan kadinlarda oldugu gibi ilaç seviyesi her gün kanda inis çikislar sergilememektedir.

Peki bu yönteme beylerin bakisi nasil?

Farkli tepkilerle karsilasiyoruz. Kondom kullanan erkekler, eslerini denemeleri konusunda motive ediyor. Libido üzerine olumlu etkileri oldugunu gösteren makalelerde var. Sanirim, zaman içinde bu konuyu biz de gözlemliyor olacagiz. Yurtdisi tecrübelerine göre esinin dogum kontrol halkasi kullanmasina karsi erkeklerde negatif bir tepki görülmemis. Türkiye'de nasil tepkiler olacagini ise zaman içinde gözlemleyecegiz.

Spiralin ipini hisseden beyler bu halkayi hissetmeyecek mi?

Aslinda böyle bir durum teorik olarak imkansiz. Ama daha çok psikolojik olarak verilen bir tepki olabiliyor. Bu yüzden altinda farkli sebepler olmali.

Dogum kontrol halkasinin ne gibi avantajlari var?

Aylik dogum kontrol halkasi piyasadaki en düsük doz hormon içerigine sahip ürün ayrica her gün hatirlamak da gerekmiyor. Avrupada kulanimi çok yaygin. Malum kadinlarin gündelik temposu çalissada çalismasa da çok yogun geçiyor. Dogum kontrolü için pratik bir yöntem istemeleri çok normal.

Halka nasil kullaniliyor?

Halka, bir aylik kullanim amaciyla gelistirilmis. Fitil gibi vajinaya yerlestiriliyor. Yanlis uygulamak mümkün degil. Tam olarak nerede durdugunun etkinligi açisindan bir önemi olmuyor. Halka, vajinada 3 hafta birakiliyor, ardindan 1 hafta çikariliyor. Çikarma islemi isaret parmagi kenarinin altina takilarak veya orta parmakla isaret parmagi arasinda sikistirilarak yavasça çekilip, kolayca gerçeklestirilebiliyor. Bu 1 haftalik dönemde kadinin kanamasi oluyor. Halka çikarildiktan tam 7 gün sonra yeni halka uygulaniyor. Baslangiçta ilk halka adet kanamasinin 1. ila 5.günleri arasinda bir zamanda yerlestiriliyor. Arastirmalar halkayi kullanan kadinlarin yüzde 97'sinin uygulamada hiçbir sorun yasamadigini gösteriyor.

Kullanan kadinlar halkayi hissediyor mu?

Yapilan çalismalarda kadinlarin çok büyük bir kisminin halkayi hissetmedigi görülmüs.

Iliski sirasinda halka hissediliyor mu?

Istatistiklere göre, kadinlarin ve eslerin büyük çogunlugu halkayi seyrek olarak hissetmis ya da hiç hissetmemis.

Halka vajinadan disari düser mi?

Anatomik farkliliklara bagli olarak düsme orani yüzde 2.7 olarak bildiriliyor.

Halka kazaen düserse, çikarilirsa ne yapmak gerekir?

Halkanin düsmesi, çikarilmasi durumunda soguk ya da ilik suyla yikanarak 3 saat içerisinde yerlestirilmesi öneriliyor.

Halka, hangi kadinlar için en uygun, hangileri için uygun degil?

Hap kullanmaktan sikilmis, adet kanamalarinin düzenli olmasini önemseyen kadinlar için çok uygun. Serviks problemi yasamis, kronik ya da siddetli konstipasyonu olan kadinlar için uygun degil.

Neden halka kullanmayi diger yöntemlere tercih edelim? Avantajlari nelerdir?

Düsük doz hormon içerigi ve aylik kullanim kolayligi ile kadinlarin yogun gündelik hayati için uygun bir alternatiftir. Kadinlar kendi kendilerine uygulayabilirler ve her gün hatirlamalarina gerek yoktur. Yüzde 99 oraninda etkilidir. En düsük doz hormon içeren üründür. Oral alinmadigindan karacigerde ilk geçis etkisine takilmaz. Kandaki hormon seviyesi dalgalanma göstermez. Yiyeceklerle etkilesimi yoktur. Vücut agirligini etkilemedigine yönelik çalismalar bulunmaktadir. Adetleri düzenler. Biraktiktan hemen sonra hamile kalmak mümkündür. Dogum kontrol haplariyla kiyaslandiginda daha az ara kanama, lekelenmeye neden oldugu görülmüstür.

Dezavantajlari nelerdir?

Vajinit görülme sikligini arttirir. Fakat kimi bayanlarda bu durum avantaj olarak da nitelendirilebilir. Yapilan çalismalarda katilimcilarin yüzde 10'u cinsel iliski sirasinda halkayi hissettigini fakat bunun iliskiyi olumsuz etkilemedigini belirtmistir.

Halkayla ayni anda diger vajinal preparatlarin kullanimi

Etinil östradiol ve etonogestrel vajina duvarindan emilerek kana karisir. Birlikte kullanilan diger vajinal ilaçlarla etkilesmesi mümkündür. Sari kantaron (St John's Wort) bitkisiyle etkilesimi olabilir. Birlikte kullanimi önerilmemektedir.

Halka tamponla es zamanli kullanilabiliyor mu?

Evet. Dogum kontrol haklasi hem tampon hemde hijyenik ped ile birlikte kullanilabiliyor.

Halka ilk kullanimindan ne kadar süre sonra kontraseptif etkisini gösteriyor?

Kullaniminin 1’inci gününden itibaren kontraseptif etki basliyor. Fakat ilk 7 gün ek bir yöntem daha kullanilmasi öneriliyor.

Halka, cinsel yoldan bulasan hastaliklara karsi koruma sagliyor mu?

Hayir. Yalnizca, bariyer kontrasepsiyon yöntemleri cinsel yoldan bulasan hastaliklara karsi koruma saglayabiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası