Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Kanserde su götürmez gerçek, tartismasiz bir konu: SIGARA”

Istanbul Tip Fakültesi Kulak Burun Bogaz ve Bas Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi, Neolife Tip Merkezi KBB Uzmani Prof. Dr. Yusufhan Süoglu, girtlak kanserinin bas boyun cerrahisinin ugrasi alani içindeki en önemli hastaligi olduguna dikkati çekti.

Bu kanserin nedeninin ise tartismasiz olarak, %95 oraninda, sigaraya bagli oldugunu vurgulayan Dr.Süoglu “Bas boyun kanserlerinden özellikle girtlak ve agiz içi kanserlerde en fazla göze çarpan nikotinin ve tütündeki kimyasallarin kanserojen etkileri. Hastalarin yüzde 95’inde sigara anemnezi ve uzun süreli kullanim hikayesi var. Giderek daha çok fark ediyoruz ki pasif içicilik de çok önemli bir faktör, örnegin daha önce akciger kanseri nedeniyle esini kaybeden bayanlarda pasif içicilige bagli girtlak kanseri olusabiliyor. Sigara özellikle alkolle birlesince agiz içi tümörleri kanserojik etki daha fazla artiyor.” dedi.

Prof. Dr. Yusufhan Süoglu, 15 yil gibi uzun bir süre günde bir paket sigara içen ve bununla birlikte alkol tüketen kisilerin yüksek risk altinda olduguna isaret ediyor. Dr.Süoglu, “Girtlak (larenks) kanserinde en öne çikan belirti ses kisikligi ama bu da kanserli bölgenin girtlak içerisindeki konumuna bagli olarak degiskenlik gösterebiliyor. Ses tellerindeki tümörler ses kisikligi ile kendisini gösteriyor ama bu ses tellerinin üzerindeki tümörler de tümör büyüyene kadar herhangi bir belirti vermiyor. Dolayisiyla 15 yil boyunca alkolle birlikte sigara kullanimi olan kisilerin yilda en az bir kez Kulak Burun Bogaz muayenesi olmalarinda fayda var. Normal tedavilere cevap vermeyen ve uzun süren en ufak bir ses kisikliginin dahi pesine düsmek lazim” diyor ve ekliyor. “Erken tanida, özellikle risk gurubundaki kisilerin endoskopik girtlak ve ayrintili bas boyun muayenesi büyük fayda sagliyor. Tedavi asamasinda; tümörün çikartilmasi süreçlerinde çok büyük degisiklikler olmadigini ancak tümörden sonra ortaya çikan doku kayiplarini yerine koyma (rekonstrüksiyon) alanindaki gelismeler sayesinde hastanin kendi vücudundaki dokulari kullanarak gerçeklestirilen serbest doku transferleriyle ameliyat sonrasi yasam kalitesini düzeltici islemler yapilabiliyor, ayni seansta iki ekip çalisabiliyoruz.”diyen Dr.Süoglu, mikro cerrahi yöntemiyle gerçeklestirdikleri rekonstrüksiyon uygulamalariyla, fonksiyonel ve anatomik defektlerin yerine konmasi sayesinde hastalarin ameliyat sonrasi beslenmesi, konusmasi ve nefes almasinin saglanabildigini belirtti. Dr. Süoglu bu yöntemlerin yani sira ameliyat sonrasi uygulanan radyoterapi tekniklerinin gelismesinin de tedaviyi destekledigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası