Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bacaklarinizdaki tarif edilemeyen rahatsizlik Huzursuz Bacak Sendromu olabilir!

Pek çok kisi özellikle bacaklarinda bazen da kollarinda karincalanma, elektriklenme, kasinma, çekilme ya da yanma gibi rahatsizliklar hisseder. Çogu zaman hissedilen rahatsizlik tarif edilemeyecek yapidadir ve hasta doktora gitse bile derdine çare bulamaz. Bunun nedeni hastanin dile getirdigi rahatsizlaklarin birçok farkli hastaligi isaret etmesidir. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Nöroloji uzmani Dr. Hamit Toprak huzursuz bacak sendromunun nedenleri, teshisi ve tedavisi hakkinda bilgi veriyor!

Huzursuz Bacak Sendromu nedir?

Huzursuz bacak sendromu (HBS) toplum içinde yaygin olan ancak çogu zaman teshis edilemeyen nörolojik bir rahatsizliktir. Oturdugumuz veya uzandigimiz zaman bacaklarda baslayip yerimizden kalkip dolasmadan kaybolmayan oldukça rahatsiz edici bir durumdur. Ayni sikayetler bazen es zamanli kollarda da görülebilmektedir.

Toplumda görülme orani %8 civarindadir. Genelde erken yaslarda baslar, yas ilerledikçe artar. Kadinlarda görülme olasiligi erkeklere göre daha fazladir.

HBS'nin nedenleri nelerdir?

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte son yillarda yapilan arastirmalar kaslarin kontrolünde rol alan beyindeki dopaminin dengesizligi üzerinde durulmaktadir. Bu dengesizlige sebep olan sorumlu genlerdeki kromozomlar teshis edilmistir.

Çogu zaman HBS’un eslik ettigi bazi durumlardan söz etmek mümkündür. Hamilelik, obezite, sigara kullanimi, tiroid hastaligi, anemi, seker hastaligi, böbrek yetmezligi, bazi ilaçlar, asiri kahve ve alkol tüketimi bunlardan bazilaridir. Genetik geçis, genç vakalar basta olmak üzere, vakalarin yarisindan fazlasinda gösterilmistir.

HBS'nin belirtileri nelerdir?

Hastalar siklikla baldir, uyluk, ayak ve kollarda hos olmayan bu duyuyu ; karincalanma, sizlama, çekilme, agri, kramp, elektriklenme, kasinma, kemirme veya yanma gibi ifadelerle anlatmaya çalisirlar. Bazen duyunun tarifi hasta tarafindan imkansizlasir, bacaklarini hareket ettirme istegini anlatmakla yetinirler. Uykuyu böldügünden dolayi kiside gündüz sersemligi ve uyuklamaya neden olur. Bulgularin siddeti degiskenlik göstermekle birlikte zaman zaman tamamen kaybolabilir. HBS’u baska ciddi hastalik ve durumlara yol açmasa da uykusuzluktan kaynaklanan tedirginlik ve hayat kalitesini düsürecek kadar ruhsal rahatsizliklara neden olabilir.

HBS’un karakteristik üç özelliginden söz etmek mümkündür:

1- Hareketsizlik sirasinda baslar. Genellikle uzaninca veya arabada , uçakta veya sinemada uzun bir süre oturunca ortaya çikar.

2- Hareket ile rahatlar. HBS hissi ayaga kalkinca ve hareket edince azalir. Hastalar germe, sarkitma, sallama, adimlama, yürüme veya egzersiz ile sikayetleri gidermeye çalisirlar.

3- Aksamlari artar. Belirtiler çogunlukla aksam saatlerinde artis göstermektedir.

HBS neden kolay teshis edilemiyor?

HBS hastalarin çogu sikayetleri ciddiye almadiklari ya da nasil anlatacaklarini bilemedikleri için doktora basvurmazlar. Basvuranlarin büyük bir kisminda ise maalesef stres, uykusuzluk ve kramp gibi hatali teshisler ile karsilasirlar. Son yillarda özellikle medyanin bu konuya daha çok egilmesi neticesinde insanlar duruma daha çok vakif olmaya baslamislar. HBS’a ait belirti ve bulgularini yasiyorsaniz, mutlaka bir nöroloji veya uyku uzmanina basvurmaniz gerekmektedir.

HBS’un teshisi çogu zaman hastanin verdigi bilgi ile konuldugundan randevu öncesi rahatsizliginiz ile ilgili hikayeyi toparlamanizi tavsiye ediyorum. Belirtilerinizi, sikayetlerin baslangiç zamanini, gün içinde yayilislarini ve zamanla artis gösterip göstermediklerini, baska hastaliklarinizi, kullandiginiz ilaçlari, aile hikayenizi gözden geçirin.

HBS’unda benzer klinik özellikler gösteren kas ve eklem hastaliklari, seker hastaligi, fibromyalji, damar tikanikligi ve Parkinson hastaligi gibi baska muhtemel hastaliklari dislamak için kan, sinir ve kas testleri yapilir. Bazi durumlarda dokor tarafindan tavsiye edildigi takdirde bir uyku laboratuarinda uyku davranislari incelenebilir.

HBS tedavisi nasil yapilir?

Tedavi olarak çogu zaman demir eksikligi gibi altta yatan nedenin tedavisi ile HBS’un belirtilerinde belirgin bir düzelme gözlenir. Dopamin benzeri yapiya sahip olan Parkinson ilaçlari HBS tedavisinde kullanilir. Yaygin olarak tavsiye edilen uyku ilaçlari, huzursuzluk hissi üzerinde belirgin etkileri olmamakla birlikte gündüz uyuklamasina da neden olabilir. Çevresel sinir agrisi üzerinde etkili olan ilaçlar ve bazi epilepsi ilaçlari zaman zaman faydali bulunmustur. Sikayatlerin basinda alinan agri kesiciler hastanin rahatlamasini saglayabilir. Ayrica banyo ve masaj, sicak veya soguk uygulamalar, düzenli hafif egzersizler sikayetlerin azalmasina yardimci olabilir. Yoga veya meditasyon gibi gevseme teknikleri zaman zaman faydali olabilir. Yorgunlugun HBS’un belirtilerini artirdigi bilinmektedir, serin, sessiz ve isiksiz rahat bir ortamda uyumaya, ayni saatlerde yatma ve kalkmaya özen gösterilmeli. Kafein içeren kahve gibi içecekler veya çikolata gibi gidalari azaltmak faydali olur. Yatmadan önce beynin uyanik olmasini saglayan bulmaca gibi aktiviteler sikayetleri azaltir.

Tedavide en önemli nokta tedavinin vakaya özel oldugunu unutmamaktir. Bazen hastaya özgü ilaç ancak birkaç denemeden sonra bulunabilir. Dikkat edilmesi gereken baska önemli nokta tedavi için seçilen ilacin dozaj yeterliligidir. Böyle bir durumda ilaç dozu ve alim saati tekrar gözden geçirilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası