Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAHARDA ALERJI ALARMI

Bahar aylarinin gelmesi ile birlikte sicak havayi firsat bilenler, park, bahçe ve piknik alanlarinin yolunu tutuyor. Ancak, bizi yaniltan bu günler astim hastalari için kötü günlerin baslangici oluyor. Özellikle çocuklarda bahar aylarinda görülen nezle ve grip, çocuklarin yasam kalitesini düsürürken, anne ve babalari da zor durumda birakiyor. Memorial Hizmet Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümünden Uz. Dr. Özge Demirel Leman, daha çok bahar aylarinda ortaya çikan kronik nezlenin nedenleri ve korunma yollari hakkinda bilgi verdi.

Alerji sinüzit belirtisi olabilir

Sürekli nükseden nezle ve grip hali, polenlerin artmasi ile bahar aylarinda tekrar kendini göstermeye basladi. “Alerjik Rinit” denilen bu durum halk arasinda saman nezlesi, bahar nezlesi, alerjik nezle veya üst solunum yolu alerjisi olarak adlandirilmaktadir. Özellikle çocuklarda görülen nezle ve grip hali bir türlü geçmek bilmezken, agir durumlarda yerini; bas agrisi, iltihapli burun akintilari, öksürük gibi belirtilere birakabiliyor. Bu gibi agir durumlarda çocuklara sinüzit teshisi de konulabilmektedir. Alerji, bulundugumuz çevrede ya da ortamda olan bir alerjenin nefes alma sirasinda buruna alinip burnun iç yüzüne yapismasi sonucunda, mikrobik olmayan bir iltihap neticesinde ortaya çikabilmektedir.

Uzun dönemde ilaç tedavisi de yeterli olmuyor

Kullanilan birçok ilaç, alerjiyi geçici olarak tedavi etse de uzun dönemde kesin çözüm alinamiyor. Anne ve babalar çocuklari için, ellerinden geleni yapmalarina ragmen sürekli nükseden bu hastalik karsisinda çaresiz kaliyorlar. Bu durumdan dolayi, çocuklar sosyal çevrelerinden ve egitimlerinden de geri kalabiliyorlar.

Alerjenler mevsimine göre farklilik gösteriyor

Alerjik hastaliklar her mevsimde görülebilir. Örnegin; alerjik astimin en sik sebebi evde hali, kilim ve benzeri tüylü esyalarda üreyen akarlardir(mite) ve bunlar ev tozuna karisarak solunan havaya katilip nefes alinca bronslara gider. “Akar alerjisi”, en sik kis ayinda görülür ve alerjik astim sebebidir. Özellikle bahar aylarinda görülen “Alerjik rinit”in sebebi ise daha çok polenlerdir. Polenler bahar aylarinda; çiçeklerinin açmasi ile atmosfere yayilirlar. Yani hastalar, bu mevsimde alerjik olduklari madde ile karsilasirlar. Polenler, büyük çapa sahip olduklarindan siklikla burun ve göz bulgularina neden olurlar. Burnumuzun en önemli görevi havayi süzmek, isitmak ve nemlendirmektir. Dolayisiyla polenler burundan geçerken süzülürler ve böylelikle burun duvarlarina yapisirlar. Bu yapisma sonucunda orada bir alerjik iltihap gelisir ve bu mikrobik olmayan iltihap, hastalik bulgularina sebep olur.

Günlük yasantimizi olumsuz yönde etkiliyor

Alerjik rinit; hapsirma, aksirma, burun tikanikligi, burunda akinti, burunda ve yumusak damakta kasinti gibi sikayetlere yol açar. Bu bulgular bahar aylarinda daha da artar. Bu yüzden halk arasinda “bahar nezlesi, bahar alerjisi, saman nezlesi” gibi isimler kullanilmaktadir. Bundan baska; gözlerde yanma, sulanma, kizarma ve kasinti belirgindir. Hastalar, yanlarinda devamli burun silmek için mendil tasimak zorunda kalir. Burun tikanikliklarinin devam etmesi nedeniyle gece uyku düzeni bozulur. Gündüz olan sik hapsirma, burun kasintisi ve gözlerde yanma, sulanma ciddi konsantrasyon bozukluklarina yol açar. Çocuklarda okul basarisi düser. Devamli burun kasima nedeniyle “alerji selami” denen burnu önden arkaya ovalama hareketi çok tipik olarak görülür. Bu hareketin uzun müddet yapilmasi neticesinde burun kemerinde yatay bir çizgi olur. Bunun disinda burun tikanikligi nedeniyle, gözalti kapaklarinda devamli bir morluk vardir. Burunda olan devamli alerjik reaksiyon ve burun akintisi, bilhassa geceleri olan geniz akintisi ve gece öksürüklerine sebep olur. Gündüz ise devamli genzi temizleme sesi çikarilir.

Polenlerden Korunmanin Yollari ve Alerjik Rinit Tedavisi Için Yapilmasi Gerekenler;

Alerjik Rinit tedavisinde esas yöntem bütün alerjik hastaliklarda oldugu gibi alerjenden korunmaktir. Polen alerjisinde bu pek kolay degildir ve tam olarak gerçeklestirilemez.

Polenlerden korunmak için,

• Agaç ve çiçeklerin yogun oldugu açik alanlarda mümkün oldugu kadar az bulunmak, dolayisiyla yüksek yerlerde yasamak,

• Saat 8.00 ila 14.00 arasinda dis ortamlarda bulunmamaya çalismak,

• Polen mevsiminde kapi ve pencereleri kapali tutmak, klima bulunan mekan ve ulasim araçlarini havalandirmak alerjiden korunmak için yararli olacaktir.

Çevresel alerjenlerden korunma tedbirleri yalniz olarak alerjiden korunmak için yeterli degildir. Ilaç tedavisi ile desteklenmelidir.

Bahar alerjilerinden korunmak için pratik öneriler;

1- Sigara içmeyin ve yaninizda içilmesine izin vermeyin.

2- Tozlu ve polenli ortamlarda bulunmayin, eger bulunmak zorundaysaniz mutlaka maske takin.

3- Polen yogunlugu en çok sabah erken saatlerde ve aksam saatlerinde olmaktadir. Bu saatlerde disari çikmamaya çalisin.

4- Polenlerin uçustugu mevsimlerde kapi ve pencerelerinizi kapali tutun. Rüzgarli havalarda evde kalmaya çalisin.

5- Burnun dis kismina ve göz çevresine çok ince bir tabaka seklinde vazelin sürün, polenler vazeline yapismakta ve böylece girisleri engellenmektedir.

6- Özellikle kaloriferli evlerde kuru ev havasi alerjik rinitin kötülesmesine neden olabileceginden, evde hava nemlendiricisi kullanin.

7- Klimalarda kullanilan filtreleri her ay degistirin, alerjenleri tutan özel filtreler alin.

8- Hava degisimini içeride bulunan havayi kullanarak temizleyen, disaridaki havayi kullanmayan özel klimalari tercih edin.

9- Evinizde tüylü hayvan ve bitki beslemekten kaçinin.

10- Yatmadan önce dus alin ya da saçlarinizi yikayin.

11- Polen mevsiminde giysilerinizi açik havada kurutmayin. Sapka ve ceketlerinizi daha sik yikayin.

12- Tüylü ve yünlü battaniyeler yerine pamuklu ve sentetik olanlari tercih edin.

13- Toz barindirabilecek kilim, hali gibi ev esyalarini kullanmamaya özen gösterin.

14- Polen mevsiminde arabada giderken pencereleri kapali tutun.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası