Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bagimlilikla mücadele küresel sorun haline geldi

Dünya Saglik Örgütü kaynaklarinda alkolün toplumda erisebilirligini ve piyasasini mevzuat, politika ve programlarla düzenlemeyi amaçlayan toplum sagligi stratejilerinin alkolün yaygin olarak kullanimini azaltan önemli araçlar oldugu belirtiliyor.

Dünyada gittikçe artan alkollü içki tüketimi sonuçlari itibariyle önemli bir küresel toplum sagligi sorunu haline geldi. Dünya Saglik Örgütü alkollü içki tüketiminin dünyadaki yayginligi, bunun yol açtigi sorunlar ve alinmasi gereken tedbirler konusunu on yili askin bir süredir gündeminde tutuyor.

Bu konu, Dünya Saglik Örgütü Yönetim Kurulunda sürekli tartisilan konulardan biri olmaya devam ediyor.

Türkiye'nin de gündeminde "temiz hava sahasi" sloganiyla anilan sigara içme yasaklari ve içkiyle ilgili düzenlemeler var.

Saglik sektörünün nabzini tutan ve kamu sagligiyla ilgili gelismeleri gündeme getiren Medipolitan Saglik Grubu yayini SD (Saglik Düsüncesi ve Tip Dergisi) bu kez yine çok konusulan bir konuyu mercek altina aldi: “Bagimlilik”.

2.5 milyon kisi hayatini kaybetti

Istanbul Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydin, Alkolün kötü kullanimi, hem bireylerin hem de toplumun yapisini mahvettigini söyledi. Bütünü ele alindiginda alkol kullanimi ile nedensel iliskisi bulunan 60 kadar hastalik ve sakatligin mevcut oldugunu belirten Aydin, 2004 yilinda dünyada 2.5 milyon insanin alkole bagli nedenlerle hayatini kaybettigini dile getirdi.

Aydin, su anda Dünya Saglik Örgütü’nün önderliginde alkolün zararli kullaniminin azaltilmasina iliskin belirlenen hedeflerin alkole dayali hastalik yükünün azaltilmasinda ve toplumlarin sagliginin iyilestirilmesine önemli firsatlar sundugunu belirterek, su degerlendirmeyi yapti: “Alkollü içkilerin üretimini, satisini ve servis edilmesini düzenleyecek bir mevzuatin olusturulmasi, icraya konmasi ve denetimi, alkolün yayginlastirilmasina ve alkol servis yerlerinin kültürel normlarla tesvik edilmesine önemli derecede sinirlama getirecektir. Dünya Saglik Örgütü, gençlerin alkolle aralarina mesafe koyabilmek amaciyla alkollü içki satisi ve tüketimi için yas sinirinin konmasini önermektedir. Kamuya açik yerlerde ve kamu alanlarinda, resmi toplanti ve faaliyetlerde içki içilmesine düzenleme getirilmesi gerekmektedir.”

Sigara batakligi kurutulmali

TBMM Saglik, Aile, Çalisma ve Sosyal Isler Komisyonu Baskani Prof. Dr. Cevdet Erdöl, uyusturucu ile mücadele etmek için sigara batakliginin kurutulmasi gerektigini söyledi. Erdöl, “Uyusturucuya baslayanlarin yüzde 99’u için giris kapisi sigara. Sigara bir bataklik, uyusturucu ise sivrisinek” dedi.

Yasaklar artirilmalidir

Dünya Saglik Örgütü Ulusal Tütün Kontrol Program Sorumlusu Dr. Toker Ergüder ise tütün kullaniminin her yil 5 milyondan fazla kisinin ölümüne yol açtigini söyledi. Ergüder, “Dünyada nüfusun ancak yüzde 6’sini kapsayacak sekilde yalnizca 15 ülkede sigara paketleri üzerinde resimli uyari yasal zorunluluktur. Halen Dünya nüfusunun yüzde 5’i tütün reklam, tanitim ve sponsorlugu konusunda kapsamli yasaklarin oldugu ülkelerde yasamaktadir. Dünyadaki çocuklarin yaklasik yarisi ise tütün ürünlerinin ücretsiz olarak dagitilmasinin yasak olmadigi ülkelerde yasamaktadir” dedi.

Ergüder, sigara fiyatinin yüzde 10 artirilmasi yüksek gelirli ülkelerde sigara kullaniminda yüzde 4, orta ve düsük gelirli ülkelerde de yüzde 8 oraninda azaltabilecegini belirtti.

Türkiye ikinci sirada

Türkiye Uyusturucu ve Uyusturucu Bagimliligi Izleme Merkezi (TUBIM) Baskani Mustafa Pinarci, bagimlilik yapici maddeler ve madde bagimliliginin dünyada hemen her ülkenin büyüyen bir sorunu oldugunu söyledi. 2009 yilinda Türkiye’de 16 bin 59 kg eroin ele geçirildigini belirten Pinarci, “Türkiye, tüm dünyadaki eroin yakalamalarinin yüzde 16’si ile Iran’in ardindan ikinci sirada gelmektedir” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası