Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAHAR HAVASI ÇOCUGUNUZU SOLDURMASIN

Yazin müjdecisi bahar mevsimi, çocuklar açisindan ‘hastalik mevsimi’ olarak degerlendirilebilir. Bu aylarda hava degisimlerine, virüslere ve polenlere bagli olarak minikleri etkileyen hastaliklar daha çok ortaya çikiyor. Ailelerin, bahar hastaliklarina karsi uyanik olmalari ve gerekli önlemleri almalari gerekiyor:

Çocugunuzu sicakliga uygun olarak giydirin, terletmekten kaçinin. Enfeksiyonlara karsi sik sik ellerinizi yikayin. Eger nezle gibiyseniz maske takin. Alerjiye karsi polenlerden ve ev tozlarindan koruyun. Dengeli beslenmesini saglayin; bolca yogurt ve kefir yedirin. Günde yarim saat günese çikarip gezdirin.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Çocuk Hastaliklari Uzmani Dr. Pinar Balgöz Ergül; çocuklarda bahar mevsiminde sikligi artan hastaliklarla ve alinabilecek önlemlerle ilgili bilgi verdi:

• VIRÜSLER VE POLENLERE DIKKAT: Yazin müjdecisi bahar mevsimi, çocuklar açisindan ‘hastalik mevsimi’ olarak degerlendirilebilir. Bu aylarda hava degisimlerine, virüslere ve polenlere bagli olarak minikleri etkileyen hastaliklar daha çok ortaya çikiyor.

• ALERJI VE NEZLE ARTIYOR: Bahar mevsiminin gelmesiyle beraber çocuklarda bazi hastaliklar daha sik görülür. Bunlarin içinde en önemlileri mevsimsel alerjik rinit ve astim gibi alerjik hastaliklardir. Ayrica krup, nezle ve farenjit, bronsiolit gibi çogunlukla virüslerin neden oldugu üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlari, çocukluk çaginda görülen döküntülü hastaliklar ve yine virüslere bagli ishallere de bahar aylarinda hayli sik rastlanir.

• KRONIK ÖKSÜRÜK ESIR ALIYOR: Yine bu dönemde astima bagli kronik öksürük, gece öksürügü ve solunum sikintilari da artis göstermektedir. Ayrica göz nezlesi olarak bilinen allerjik konjonktivit de bahar aylarinda sikligi artan hastaliklardandir. Genellikle alerjik rinitle birlikte görülmektedir. Gözlerde kizariklik, sulanma, yanma ve ve batma hissi alerjik konjonktivitin belirtileridi. Iltihapli göz akintilari enfeksiyon belirtisi olabilir. Mutlaka göz doktoru tarafindan görülmelidir.

• SES KISIKLIGI KRUP HABERCISI: Küçük çocuklarda görülen ve viral bir hastalik olan krup da; bu dönemde görülen ve ilerlemesi durumunda agir solunum sikintisina neden olabilen bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Virüsler bu hastaligin etkenleridir. 2-3 günlük burun akintisi, ses kisikligi ve hafif atesi takiben havlar tarzda öksürükle ortaya çikar. Nefes alma sirasinda hirilti seklinde solunum sikintisina ilerleyebilir. Bazen alerjik bir reaksiyon olarak aniden de ortaya çikabilir. Bu dönemde hastanelerin acil servislerine basvurularin sik nedenlerinden birisi kruptur.

• NEZLESIZ BAHAR OLMAZ: Bahar mevsiminde görülen alerjik hastaliklarin basinda ‘saman nezlesi’ olarak bilinen alerjik rinit gelmektedir. Alerjik rinit, bahar aylarinin baslamasiyla beraber agaç polenlerini ortaya çikmasi sonucu görülen bir hastaliktir. Belirtiler nezle ile karisabilir. Ancak alerjik rinitte burunda kasinti, hapsirik, gözlerde sulanma ve kasinti hissi belirgindir. Çocugun avuç içiyle burnunu yukariya dogru kasidigi (alerjik selam) gözlenir. Virüslere bagli nezle genellikle bir haftada iyilesirken alerjik rinit bahar aylari boyunca devam eder.

• ISHALLER YAZI BEKLEMIYOR: Kabakulak, suçiçegi ve 5. hastalik ile 6. hastalik gibi çocuklarda döküntü ile kendini gösteren bazi hastaliklar da bahar mevsiminde siklikla karsimiza çikar. Ayrica bazi virüslere bagli (adenovirüsler) üst solunum yolu enfeksiyonlarinin yaninda ishallere de bu mevsimde yol açabilirler.

• ATESI VARSA DOKTORA: Alerjik hastaliklarin tanisi çesitli kan testleri, allerjik cilt testleri ve burun akintisinda alerji hücrelerinin gösterlmesiyle konulabilir. Alerjinin en iyi tedavisi alerjenden kaçinmaktir. Ancak mümkün olmamasi halinde hafif sikayetleri olan hastalarda antihistaminikler, daha ciddi ve inatçi vakalarda burun yolundan uygulanan steroidler kullanilmaktadir. Astimda ise inhalasyon yoluyla alinan steroidler ve brons genisletici ilaçlar kullanilmaktadir. Bu ilaçlar çesitli yan etkileri olan ilaçlardir ve mutlaka doktor kontrolünde kullanilmalidir. Bir haftanin sonunda devam eden balgamli öksürük, koyu renkli burun akintisi ve yüksek ates durumlarinda mutlaka doktora basvurulmasi gerekir.

• KRONIK SINÜZITE DÖNÜSMESIN: Tedavi edilmeyen hastalarda kronik sinüzit olusumu en önemli komplikasyonlardan biridir. Burun içinde polipler de olusabilmektedir. Alerjik rinitli hastalarin yüzde 40’a yakin bir kisminda astim, astimlilarin da yaklasik yüzde 80’inde allerjik rinit de görülmektedir. Yine bu hastalarda kronik allerjik iltihabi reaksiyona bagli olarak geniz eti (adenoid) büyümesi, buna bagli olarak orta kulakta sivi birikmesi (seröz otit), orta kulak iltihabi (otisis media), bunlara bagli isitme kayiplari gece horlamalari ve uykuda solunum durmasi (obstrüktif apne sendromu) gibi komplikasyonlar gelisebilir. Gece uykularinin bozulmasi sonucu çocugun okul basarisinda düsme ve kronik yorgunluk belirtileri de gözlenir.

AILELERE BAHAR TAVSIYELERI

• ÇOCUGUNUZU TERLETMEYIN: Genellikle enfeksiyon hastaliklari, hava sicakliklarinda ani degisme dönemlerinde ortaya çikar. Bu dönemde çocugun sicakliga uygun olarak giydirilmesi gerekir. Terleten kiyafetlerden kaçinilmali, gerekirse terli giysiler sik sik kuru giysilerle degistirilmelidir.

• SIK SIK ELLERINIZI YIKAYIN: El yikamak her dönemde enfeksiyonlardan korunmanin en basit ve en etkili yollarindan biridir. Eve geldigimizde önce ellerimizi ve yüzümüzü yikayip sonra çocuklarimizla temas etmeliyiz. Okula giden büyük çocuklar, küçük kardeslerine enfeksiyon tasimaktadirlar. Çocuklara sik sik el yikamalari gerektigini hatirlatmaliyiz.

• GEREKIRSE MASKE TAKIN: Bizler de burun akintisi, kiriklik ve hapsirik gibi hastalik belirtileri hissettigimizde maske takarak çocuklarimiza enfeksiyon bulasmasini önleyebiliriz.

• EV TOZLARINDAN KORUYUN: Alerjiden korunmanin en iyi yolu ise alerjenden yani polenlerden ve yil boyunca ev tozlarindan korunmaktir. Bu dönemde bu tür alerjileri olan kisiler disariya çikmaktan kaçinmalidirlar. Antihistaminikler de alerji semptomlarinin engellenmesinde faydali olabilir.

• YOGURT VE KEFIR YEDIRIN: Iyi ve dengeli beslenme her dönemde bagisiklik sisteminin güçlenmesini saglar. Yogurt ve kefir gibi besinler, içerdigi probiyotikler sayesinde barsak florasini güçlendirir. Basta ishaller olmak üzere pek çok enfeksiyon hastaligindan korunmayi saglar. C vitamini de bagisiklik sitemini güçlendirir. Taze meyve ve sebzeler önemli C vitamini kaynaklaridir. Yine çesitli vitamin preparatlari da C vitamini destegi saglamaktadir.

• GÜNESE ÇIKARIN: D vitamini de enfeksiyonlardan korunmayi saglar, bagisiklik sistemini güçlendirir. Günesli havalarda günesten hem kendimizi hem çocuklarimizi mahrum etmemeliyiz. Günde yarim saat günesten direkt olarak faydalanmaliyiz.

• MAGAZAYA DEGIL PARKA GÖTÜRÜN: Havalandirmasi iyi olmayan, kapali ve büyük alisveris merkezleri yerine temiz havada dolasmayi tercih etmeliyiz. Böyle yerlerden, çok kalabalik olmasi nedeniyle, hafta sonlari özellikle çocuklarimizi uzak tutmaliyiz.

• BISIKLETE BINSIN YÜRÜSÜN: Egzersiz bagisiklik sistemini desteklediginden temiz havada yürüyüs, bisiklete binmek gibi aktivitelere çocuklari yönlendirmeliyiz. Tabii ki terledikten sonra giysilerini degistirmek gerekir!
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası