Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANI HAVA DEGISIMLERI BAS AGRISINI TETIKLIYOR

Son dönemlerde havanin bir isinip bir sogumasi pek çok hastaligi da beraberinde getimekle birlikte; siddetli bas agrilarina neden oluyor. Basinç, isi, nem ve rüzgar gibi tek bir hava özelliginin ani degisimi veya bu özelliklerinden birkaçinin birlikte ani degisimi, agriyi baslatabiliyor. Memorial Sisli Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Abdullah Özkardes, hava degisimlerinin bas agrisini tetikleyici etkisi hakkinda bilgi verdi.

Hava sartlarina karsi duyarliliktan bahsedildiginde, akla gelen ilk sey, bas agrilari veya migrendir. Iki durum birbirinden temelde faklidir. Bas agrisi, gerilim, stres, enfeksiyon, madde bagimliligi var olan bir hastaligin neden oldugu bir yakinmadir. Migrenin ise kendisi tibbi bir durumdur ve migren agrilarina neden olur.

Gündelik hayatin yüksek temposu basinizi agritabilir

Modern yasamin kosusturmasi ve telasi, tüm algilarimizi son limitlerine kadar zorlar. Is hayati, her geçen gün daha yarismaci hale gelmektedir. Sürekli gürültü, sakin bir an kavramini neredeyse yok etmistir. Bütün bunlara ek olarak; alkol, nikotin ve kafein gibi maddelerin asiri tüketimi de söz konusudur. Bütün bu faktörler milyonlarca kisinin her gün basagrisi çekmesine neden olmaktadir. Bu agrilar, bugünün dünyasinda, en yaygin saglik problemlerinden biri haline gelmistir. Gerilim tipi bas agrisi çeken hastalarin yarisindan daha fazlasi, sosyal hayatlarinin ve islerinin belirgin olarak etkilendigini ifade etmektedirler. Bas agrisindan yakinan hastalarin çogunlugu, reçetesiz satilabilen agri kesicilere kolayca ulasmalari nedeniyle kendi kendilerini tedavi etmektedirler.

Bas agrilari genellikle önemsiz bir durum olarak algilanir ve ‘ne de olsa basagrisi öldürmez’ diye düsünülür. Bu görüs altta önemli bir tibbi durum yoksa dogrudur. Ama bas agrisi, çok ciddi bir hastaligin ikaz bulgusu da olabilir.

Migren ataklari yasaminizi çekilmez kilabilir

Migren agrisinin bulgulari bir bas agrisindan daha fazladir. Esas yakinma genellikle basin bir yanini etkileyen, siddetli ve nabiz karakteri gösteren basagrisidir. Bulanti, kusma, gürültü ve isiga karsi duyarlilik genellikle agriya eslik eder. Bir migren atagi birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir. Bazi hastalarda bir migren atagindan once, “aura” diye adlandirilan görme bozukluklari veya yüz, kol ve ellerde uyusukluk hissi olabilir. Yillarca migrenin nedeninin beyindeki kan akiminda degisiklikler olduguna inanilmistir. Tetikleyici bir neden kan damarlarini daraltir ve sonuçta beyine az kan gitmesiyle beyine giden oksijen miktari azalir. Vücut bu tehlikeye karsi, kan damarlarini genisleterek cevap verir. Bunlara ek olarak, bu olaylar sirasinda, bazi kimyasal maddeler açiga çikarak, beyin dokusunda inflamasyon ve sismeye neden olurlar ve agriyla ilgili sinir uçlarinda duyarlilik artar.

Kadinlarin basi daha çok agriyor

Sebebi ne olursa olsun, bu rahatsizlik dünya üzerinde milyonlarca insani etkilemektedir. Bati ülkelerinde, toplumun %10-18’i migren ataklarindan yakinmaktadir. Bunlarin %60-75’i ise kadindir.

Hava sartlari, bas agrisini ve migreni tetikleyen pek çok çevresel faktörden biri olarak öne çikar. Basinç, isi, nem ve rüzgar gibi tek bir hava özelliginin ani degisimi veya bu özelliklerinden birkaçinin birlikte ani degisimi, agriyi baslatabilir. Bazi bilim adamlari, havadaki ani degisikligin insan vücudundaki kimyasal dengeyi degistirebilecegine inanirlar.

Stres, bas agrisinin ve migrenin en yaygin tetikleyici ve baslatici faktörüdür. Hava degisiklikleri ikinci siradadir. Agrinin baslamasi ve hava sartlari arasinda paralel bir iliski bulunmaktadir. Degisen hava sartlarindaki karmasiklik, agri ve hava sartlari arasinda iliskileri anlamayi zorlastirmaktadir. Hava basincinda ani düsme, bulutlarin kalinlasmasi, nem artisi, isidaki degisimler ve rüzgarin siddetlenmesi, diger hava özelliklerinden daha çok migren ataklarini tetiklemekte ve varolan agriyi kötülestirmektedir. Aksine yüksek hava basinci ile birlikte olan kuru bir hava ve parlak günes isigi bas agrisini yatistirabilmektedir.

Havadaki basinç degisiklikleri bas agrisinin baslica sebebi

Insanlarda kemiklerin aralarinda “sinus” denilen hava bosluklari vardir. Havanin barometrik basinci düstügünde, sinus içindeki hava genisler ve burun bosluguna açilan küçük kanallarla fazla miktari bosaltilir. Eger kanallarda soguk alginligi gibi bir nedenle tikaniklik varsa, sinus içindeki basinç agri olusturacak kadar artacak ve bas agrisi veya migreni tetikleyebilecektir. Ayni sekilde barometrik basinç degisiklikleri, sivi dolu vücut bosluklarini da etkileyebilmektedir.

“Hastalik rüzgari”na dikkat!

Hastalik rüzgari diye adlandirilan rüzgar, bazi insanlarda migreni ve basagrisini baslatabilmektedir. Uguldayan rüzgar ve bu rüzgarda tikirdayan pencereler sinirleri ayaklandirabilir. Ilik, sicak ve çok kuru dag ve çöl rüzgarlari, agiz ve burun boslugundaki islak yüzeyleri kurutur, hava yollarini uyarir. Ve böylece basagrisi ve migren tetiklenebilir.

Bas agrisindan korunmak için…

Bas agrilarini kismen de olsa kontrol altina almak için; uyku düzenine, saglikli beslenmeye, stresten uzak kalmaya, egzersiz yapmaya, alkol ve sigaradan uzak durmaya dikkat edilmelidir. Ayrica agriyi olusturan tetikleyici faktör tesbit edilebiliyorsa bunlara maruz kalmamak gerekir. Örnegin islak saç agri nedeni oluyorsa, banyo sonrasi saçi kurutma makinesi ile iyice kurutmak gerekir. Hava sartlarini degistirmek mümkün degildir; fakat olmsuz etkileri azaltilmaya çalisilabilir. Ortamin isisini ve nemi ayarlamak, rüzgara maruz kalmamaya çalismak önemlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası